Znaj ryzyko - kampania społeczna
Bezpłatne warsztaty WenDo

Fundacja Feminoteka zaprasza nastoletnie (16-17 lat) mieszkanki Warszawy na bezpłatne warsztaty samoobrony i asertywności dla kobiet WenDo, które odbędą się w ramach projektu “To nie Twoja wina! Stop przemocy wobec kobiet” współfinansowanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Termin i miejsce warsztatów: 1-2.07.2023, godz. 10.00-16.00, Warszawa (adres zostanie przesłany w informacji po zapisie)

Zgłoszenia poprzez formularz https://forms.gle/GqvNXMJiFApuVoMx5

Czym jest WenDo?

WenDo to metoda przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Uczy tego, jak w każdej sytuacji: w pracy, w miejscu publicznym, na ulicy, w domu – przestać czuć się bezradną i bezbronną. Uczy także, jak reagować na przemoc. Wzmacnia poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości. Pomaga rozwiązywać konflikty, przełamywać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd.

WenDo wielkie znaczenie przywiązuje do asertywności. Wyraża się to przekonaniem, że nikt nie ma prawa naruszać naszych granic. Poznając swoje własne granice, uczymy się także szanować granice innych ludzi. WenDo jako sztuka samoobrony psychicznej pokazuje, jak ważna jest umiejętność rozwiązywania konfliktów, a przede wszystkim podtrzymywanie komunikacji, niezrywanie kontaktu. Jest to ważny aspekt WenDo jako profilaktyki przemocy. WenDo jest po prostu sposobem na to, jak nie stać się ofiarą.

Aby wziąć udział WenDo nie potrzeba siły ani nadzwyczajnej sprawności. Każda kobieta może nauczyć się skutecznie bronić. W warsztatach WenDo biora udział dziewczynki od 7. roku życia oraz kobiety starsze czy z niepełnosprawnością fizyczną.

Podczas WenDo uczestniczki nauczą się najprostszych, ale zarazem najbardziej skutecznych technik, które nie wymagają miesięcy żmudnych ćwiczeń. Trenerki WenDo pokażą najsłabsze miejsca w ciele napastnika, nauczą umiejętnej obrony poprzez zaatakowanie właśnie tych miejsc. Nauczą jak wykorzystywać własne słabe strony na swoją korzyść.

WenDo nie jest:

  • Sztuką walki. Zajęcia nie uczą, jak się bić, lecz jak nie dopuścić do agresji, a w razie zagrożenia, jak się skutecznie bronić.
    Wykorzystywane techniki nie wymagają żmudnych ćwiczeń ani sprawności. Są skuteczne dla kobiet w każdym wieku, bez względu na to, jaką mają siłę.
  • Terapią. Podczas zajęć uczestniczki uczą się asertywności, obrony własnych granic. Trenerki pracują z doświadczeniami przemocy i rozmawiają o nich, jednak nie prowadzą terapii. Radzą, jeśli uczestniczka tego potrzebuje, gdzie taką pomoc można otrzymać.

Podczas WenDo można nauczyć się:

  • jak poczuć swoją siłę i podnieść poczucie wartości
  • ochrony własnych granic fizycznych i psychicznych
  • najprostszych technik samoobrony (ciosy, kopnięcia, uwolnienia),
  • pracy z głosem, ciałem i postawą
  • komunikacji bez przemocy,
  • jak rozpoznać zagrażające sytuacje i jak reagować,
  • jak uniknąć przemocy psychicznej jak i fizycznej.

Warsztaty współfinansowane przez m.st. Warszawa.

Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa Logotyp Syrenka

Oprac. na podstawie informacji organizatora.

Napisz komentarz

Skip to content