Znaj ryzyko - kampania społeczna

Co to jest alkoholizm?

Co to jest alkoholizmAlkoholizm – nazywany też zespołem uzależnienia od alkoholu, chorobą alkoholową bądź uzależnieniem od alkoholu – został wiele lat temu uznany przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę i tym samym znalazł miejsce w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) oraz Klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM-V) wśród zburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania spowodowanych używaniem substancji psychoaktywnych.

Co to jest alkoholizm?

Zespół uzależnienia od alkoholu jest zespołem zjawisk fizjologicznych, behawioralnych i poznawczych, wśród których picie alkoholu dominuje nad innymi zachowaniami, poprzednio ważniejszymi dla danej osoby. Głównym objawem zespołu uzależnienia od alkoholu jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu i ciągła potrzeba / pragnienie jego spożywania (tzw. głód alkoholu).

Więcej: Objawy uzależnienia

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą przewlekłą, która postępuje i nieleczona może prowadzić do śmierci. Ma swój początek, objawy ostrzegawcze oraz poszczególne fazy ze specyficznym obrazem funkcjonowania. Proces uzależnienia od alkoholu jest nieodwracalny. Choć choroby alkoholowej nie można całkowicie wyleczyć, można ją zatrzymać. Dlatego mówi się o „trzeźwiejących alkoholikach”, a nie o „byłych alkoholikach”, ponieważ alkoholikiem zostaje się do końca życia, nawet żyjąc w abstynencji.

Więcej: Jak rozwija się uzależnienie? , Mechanizmy choroby alkoholowej

Dlaczego się uzależniamy?

Ludzie uzależniają się od alkoholu z wielu powodów. Badacze grupują przyczyny uzależnień w trzech kategoriach: czynników biologicznych, psychicznych i społecznych. Ich kombinacje mogą być różne, ale do uzależnienia wystarczy wystąpienie jednego z nich.

Więcej: Komu grozi uzależnienie od alkoholu?

Źródła:

Maciej Frąckowiak, Marek Motyka „Zespół zależności alkoholowej: charakterystyka, fazy rozwoju, metody diagnozowania”, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2015 [96(2)]
A Ryszkowski, A Wojciechowska, Z Kopański, I Brukwicka , Y Lishchynskyy, M Mazurek, „Objawy i skutki nadużywania alkoholu”, Journal of Clinical Healthcare 1(2015)
http://www.akmedcentrum.eu/uzaleznienia/alkohol/

Skip to content