Znaj ryzyko - kampania społeczna

Społeczne i emocjonalne skutki ryzykownego picia

Picie ryzykowne nie jest uzależnieniem, a wstępem do uzależnienia. Nie oznacza to jednak, że taki model spożycia alkoholu nie przynosi strat. Jak wynika z raportu „Binge Drinking: Predictors, Patterns and Consequences” amerykańskiego instytutu NIAAA, największe szkody emocjonalne i społeczne wynikające z ryzykownego picia ponoszą osoby młode.

Skutki społeczne

Wśród młodych ludzi zaobserwowano tendencję do uprawiania nieplanowanego seksu – osoby pijące ryzykownie doświadczają go dwa razy częściej niż „bezpiecznie” pijący rówieśnicy. Co więcej, osoby pijące ryzykownie aż 5 razy częściej wsiadają pod wpływem alkoholu za kierownicę. Pijący ryzykownie studenci miewają też kłopoty na uczelni – dwa razy częściej muszą powtarzać rok i mają kilkakrotnie więcej opuszczonych zajęć. Ponadto towarzyszą im kłopoty z koncentracją, snem i pamięcią.

Kobiety, które piją ryzykownie, mogą zmagać się zaburzeniami łaknienia. Badania udowodniły bowiem, że picie alkoholu w dużych dawkach powoduje napady obżarstwa, mogące negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne oraz nawyki żywieniowe. Okazuje się też, że osoby pijące ryzykownie piją o wiele więcej słodkich napojów gazowanych.

Sfera emocjonalna

Straty osób pijących ryzykownie dotyczą również sfery emocjonalnej. Okazuje się, że osoby te znacznie częściej zmagają się z objawami depresji oraz lękiem oraz dwa razy częściej miewają poważne myśli samobójcze. Osoby pijące ryzykownie, które chorują na depresję, pierwszą diagnozę usłyszały o średnio 5 lat wcześniej, niż chorujący na depresję, lecz niepijący rówieśnicy.

Picie ryzykowne można rozpoznać również po tym, w jaki sposób funkcjonujemy następnego dnia po piciu. Jeśli pijemy ryzykownie, wyrzuty sumienia będą występować częściej niż u osób pijących mniejsze ilości alkoholu.

Dobrym wskaźnikiem tego, czy pijemy ryzykownie, są relacje z bliskimi. Jeśli często kłócimy się z przyjaciółmi i rodziną, nie potrafimy radzić sobie z rozwiązywaniem problemów, mamy kłopot z komunikacją i wychodzeniem z konfliktów, może okazać się, że to pokłosie ryzykownego picia.

Ponadto należy pamiętać, że picie ryzykowne znacznie zwiększa ryzyko uzależnienia od alkoholu. Dostrzeżenie wyżej wymienionych czynników społecznych może pomóc w uniknięciu najgorszego.

Źródło:

„Binge Drinking: Predictors, Patterns and Consequences”, National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, 2018

Skip to content