Picie alkoholu przez osoby nieletnie oraz nadużywanie alkoholu przez młodych dorosłych to poważne problemy zdrowia publicznego. Jednocześnie w tych grupach wskaźnik nadużywania Internetu i nowych technologii jest najwyższy w porównaniu do innych grup wiekowych. Czy te zjawiska coś wiąże? Owszem, jednak można tę zależność wykorzystać, aby pomóc młodym ludziom zbudować świadomość i dobre nawyki związane z piciem alkoholu.
„Technologie internetowe i mobilne mają potencjał, aby znacząco rozszerzyć nasze działania prewencyjne” – powiedział George F. Koob, Ph.D., dyrektor National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA).
W grudniu 2023 r. NIAAA zorganizowało webinarium zatytułowane „Wykorzystanie technologii i mediów społecznościowych w celu rozwiązania problemu nadużywania alkoholu wśród nastolatków i młodych dorosłych”. Przedstawiono wówczas badania wspierane przez NIAAA, przeprowadzone przez Maureen Walton, MPH, Ph.D. z University of Michigan, oraz Mai-Ly Steers, Ph.D. z Duquesne University.
Wczesne interwencje
Omówiono znaczenie wczesnych interwencji oraz to, w jaki sposób strategie obejmujące wiele czynników jednocześnie mogą być skuteczniejsze w długoterminowym zapobieganiu nadużywaniu alkoholu. Podkreślono również potencjalne korzyści bardziej selektywnych interwencji skierowanych do młodzieży zagrożonej upijaniem się, w przeciwieństwie do uniwersalnych programów obejmujących szerokie grupy wiekowe.
Dr Walton, Rebecca Cunningham oraz ich współpracownicy wcześniej opracowali SafERteens. Jest to jednosesyjna, motywacyjna interwencja dla młodzieży w wieku od 14 do 18 lat podczas wizyty na oddziale ratunkowym, na który trafiali z powodu urazów lub chorób będących konsekwencją picia alkoholu. Badania wykazały, że problemy z agresją oraz inne skutki spożywania alkoholu u tych młodych osób zmniejszyły się w ciągu roku po interwencji.
SafERteens
Zespół dr Walton rozszerzył program SafERteens o narzędzia cyfrowe, takie jak sesje z trenerem zdrowia i wiadomości tekstowe. Wstępne dane wskazują, że uczestnicy, którzy otrzymali SafERteens wraz z cyfrowymi „wzmacniaczami”, zmniejszyli spożycie alkoholu. Byli też mniej agresywni oraz ponosili mniej konsekwencji związanych z piciem alkoholu i doświadczaniem przemocy.
„Technologia cyfrowa to ekscytujący i realny sposób na rozszerzenie interwencji i działań profilaktycznych w czasie rzeczywistym, w codziennym życiu młodzieży” – powiedziała dr Walton. Mimo że wpływ mediów społecznościowych na picie alkoholu pozostaje w dużej mierze nieznany, badania konsekwentnie wykazują, że posty w mediach społecznościowych dotyczące alkoholu są silnymi predyktorami picia i wynikających z tego problemów.
Media społecznościowe a modelowanie picia
Dr Steers i jej współpracownicy badają czynniki wpływające na podatność młodych ludzi na treści związane z alkoholem oraz indywidualne różnice wpływające na wzorce picia. Odkryli, że jednym z głównych powodów, dla których studenci publikują treści związane z alkoholem, jest chęć uzyskania uwagi i aprobaty rówieśników oraz demonstracja statusu lub zdobycia popularności. Ponadto ekspozycja na treści innych osób związane z alkoholem może normalizować picie i przedstawiać je jako społecznie akceptowalne, co wpływa na zachowania studentów.
Mimo że media społecznościowe są powiązane ze zwiększonym nadużywaniem alkoholu, mogą również pomóc w rozwiązaniu tego problemu wśród studentów. Dr Steers i jej zespół pracują nad opracowaniem nowych interwencji kierowanych do studentów w wieku 18-26 lat, którzy nadużywają alkoholu i są zapalonymi użytkownikami mediów społecznościowych. Naukowcy stworzyli narzędzie w formie spersonalizowanej informacji zwrotnej. Jest to krótka interwencja, która koryguje postrzeganie normatywnego zachowania. Pokazuje też, jak doświadczenia alkoholowe danej osoby plasują się na skali normy czy na tle innych rówieśników. Ma to zmotywować studentów do autorefleksji i poszerzyć ich świadomość.
Dr Koob dodał: „To stwarza szansę na dotarcie do szerszych grup społeczeństwa. Od osób niechętnych do szukania pomocy w przypadku problemów z alkoholem, po młodzież, która może być narażona na inicjację alkoholową”.
Źródło
Digital health technology shows promise for efforts to address drinking among youth, 2024
Dodaj komentarz