Skip to main content
Różne narkotyki, fiolki i strzykawki na czerwonym tle
7 lipca 2024

W języku potocznym synonimami słowa „narkotyk” są między innymi: substancja psychoaktywna, środek odurzający, używka. Z naukowego, medycznego, punktu widzenia narkotyki to jednak substancje psychoaktywne, które działają m.in. przeciwbólowo poprzez określone receptory mózgowe. Czym są narkotyki i jak się je dzieli?

Słowo „narkotyk” wywodzi się z greki i oznacza tyle co odrętwienie, oszołomienie. Wielki Słownik Języka Polskiego podaje, że to „substancja działająca na system nerwowy tak, że wywołuje czasowe zmiany postrzegania, nastroju, świadomości i zachowania, której częste używanie prowadzi do uzależnienia”.

O ile do tego momentu rozumienie pojęcia wydaje się być dość jasne, warto jeszcze zatrzymać się przy definicji przedstawionej przez Światową Organizację Zdrowia. W wydanym w 1994 roku leksykonie pojęć i definicji WHO wyróżnia trzy znaczenia słowa „drug”.

Czym są narkotyki?

  1. Substancja chemiczna, która może mieć wpływ na nasz organizm;
  2. Substancje, które mogą leczyć lub zapobiegać chorobom;
  3. Narkotyki w znaczeniu potocznym, czyli używki. To nielegalne substancje psychoaktywne stosowane bez wskazań medycznych.

Trzecie znaczenie jest najbliższe polskiej definicji.

W Polsce substancje psychoaktywne dzieli się na trzy główne grupy. Pierwszą stanowi alkohol, opiaty, leki uspokajające i nasenne. Działają one głównie rozluźniająco, uspokajająco, nasennie. Druga grupa to kanabinole i inne substancje halucynogenne, działające głównie euforycznie, powodujące omamy, urojenia. W trzeciej grupie są kokaina i inne substancje stymulujące, nikotyna (działające pobudzająco, podwyższające nastrój).

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii dodatkowo dzieli nielegalne substancje na: psychotropowe, środki odurzające, środki zastępcze i nowe substancje psychoaktywne. Ten podział jest niezwykle istotny z punktu widzenia prawa, jednak warto podkreślić, że narkotyki wpływając na ośrodkowy układ nerwowy (OUN), mogą różnie na niego oddziaływać, stad próby takiego podziału substancji wydają się być bardziej „życiowe”.

W Polsce od 1992 roku w klasyfikacji ICD-10 znaleźć można zaburzenia psychiczne i zachowania spowodowane przyjmowaniem substancji psychoaktywnych. Wymienia się następujące substancje:

  • Alkohol
  • Opiaty
  • Kanabinole
  • Leki uspokajające i nasenne
  • Kokaina
  • Inne niż kokaina substancje stymulujące, w tym kofeina
  • Substancje halucynogenne
  • Tytoń
  • Lotne rozpuszczalniki

Dzieli się je ze względu na powszechność stosowania, powodowanie problemów zdrowotnych oraz społecznych oraz sposób przyjmowania.

Źródła:

Narkotyki, KBPN

Lexicon of alcohol and drug terms, WHO

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii

„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Wspólnota Anonimowych Narkomanów - Spotkanie grupowe

Wspólnota Anonimowych Narkomanów

Mężczyzna w kapturze trzyma się za głowę. Jak wygląda odwyk narkotykowy

Odwyk narkotykowy, czyli formy leczenia uzależnienia od narkotyków

Młody mężczyzna w bluzie siedzi i kryje twarz w rękach. Uzależnienie od narkotyków

Uzależnienie od narkotyków – czym jest i jak się objawia?

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.