Przyjmowanie narkotyków może się odbywać na różne sposoby, w zależności od substancji, z którą mamy do czynienia. Jednak jak wskazuje Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU), istnieją różne wzory używania narkotyków i substancji psychoaktywnych.
Jakie są wzory używania narkotyków substancji psychoaktywnych?
Używanie eksperymentalne. To najczęściej dotyczy osób młodych, które zażywają substancje w celu osiągnięcia oczekiwanych doznań. Bardzo często w grupie rówieśniczej lub pod jej wpływem. Konsekwencją eksperymentowania z substancjami są często negatywne następstwa medyczne lub społeczne.
Używanie rekreacyjne. Substancją, po którą najczęściej rekreacyjnie sięgają ludzie, jest marihuana. Zażywa się ją zazwyczaj w określonym kręgu osób, w celu przeżycia wspólnych, przyjemnych doznań. Takie używanie, nazywane także towarzyskim, ma miejsce nie częściej niż raz w tygodniu i nie zaburza pełnienia ról społecznych. Nie ma tu miejsca także samotne zażywanie substancji.
Używanie okolicznościowo-sytuacyjne. Zazwyczaj spowodowane jest motywami indywidualnymi, stoi za nim sytuacja osobista. Zazwyczaj powodem zażywania substancji jest chęć poprawy samopoczucia lub rozładowania napięcia. Nierzadko mówi się, że używanie takie jest stresopochodnym. Samo zażywanie substancji ma miejsce sporadycznie – raz w tygodniu lub rzadziej, przy czym osoba ma tendencję do samoograniczania. Jednocześnie jednak tę grupę osób uważa się za zagrożoną uzależnieniem.
Używanie intensywne. To sięganie po substancję przynajmniej raz dziennie w celu poprawy samopoczucia, redukcji napięcia czy umożliwienia codziennego funkcjonowania.
Używanie kompulsywne. To, jak podaje KCPU, „intensywne przyjmowanie substancji osiągające cechy uzależnienia. Przy używaniu kompulsywnym ma miejsce stałe przyjmowanie substancji, czasami w celu uniknięcia zespołu abstynencyjnego”. To także model używania substancji, w przypadku którego często dochodzi do zatrucia organizmu.
Przyjmowanie ryzykowne. To sposób zażywania substancji jakoby uzupełniający wszystkie wskazane wcześniej modele. Chodzi o zaburzenia zachowania, które powstają w wyniku przyjmowania substancji, a te prowadza z kolei do powstania różnego typu szkód zdrowotnych. To np. zmiana sprawności psychofizycznej, która prowokuje zagrożenie nie tylko dla osoby zażywającej substancję, ale również dla osób w jej otoczeniu. Przykładem niech będzie prowadzenie auta będąc pod wpływem marihuany.
Źródło:
Dodaj komentarz