Skip to main content
borderline
25 lutego 2020

borderlineZwiązek pomiędzy zaburzeniami psychicznymi a uzależnieniami stanowi ważny obszar zainteresowania badaczy. Nierzadko trudno ustalić, czy to zaburzenie pojawiło się jako pierwsze, czy też u zdrowego człowieka może się ono rozwinąć pod wpływem nadużywania alkoholu. Pewne jest, że istniejące zaburzenia natury psychicznej zwiększają ryzyko uzależnienia. Szczególnie widoczne jest to w przypadku występowania osobowości borderline.

„Częstość występowania zaburzenia osobowości typu borderline wynosi około 6% u (…) osób z populacji ogólnej oraz 15-20% u chorych leczonych w szpitalach psychiatrycznych i poradniach przyszpitalnych. Ze statystyk szpitalnych wynika, że około 75% osób cierpiących na ten typ zaburzeń to kobiety, w populacji ogólnej ten odsetek jest jednak mniejszy” – czytamy w artykule „Zaburzenia osobowości typu borderline” autorstwa Johna G. Gundersona.

Kiedy mówimy o borderline?
Borderline (tzw. osobowość z pogranicza lub pograniczne zaburzenie osobowości) opisuje się jako brak kontroli nad impulsami, złością oraz intensywnymi emocjami. U wielu pacjentów obserwuje się zaburzony oraz samego siebie oraz osłabione relacje międzyludzkie. To zaburzenie może być leczone przewlekle, ale i doraźnie. Charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem samobójstw wśród pacjentów – to aż 7 proc.

Jak wynika z badań, kryteria borderline spełnia 14,3 proc. osób nadużywających alkoholu, 16,8 proc. nadużywających kokainę i 18,5 proc. nadużywających środki przeciwbólowe. Jednak gdy szerzej spojrzymy na problem korelacji osobowości z pogranicza z uzależnieniami, okazuje się on znacznie poważniejszy: aż 44,3 proc. osób z diagnozą borderline jest od czegoś uzależnionych.

Na współwystępowanie uzależnień oraz osobowości z pogranicza bardziej narażone są osoby młode niż dojrzałe, jednak wiek nie jest czynnikiem ryzyka. Istotniejsze okazują się doświadczenia: osoby doświadczające zaburzeń i uzależnień jednocześnie nierzadko łączy trauma dziecięca.

Uzależnienie od alkoholu a borderline
Alkoholizm jest najczęstszą formą uzależnienia wśród osób z borderline i częściej występuje w męskiej części tej grupy. Sama korelacja uzależnienie plus osobowość z pogranicza również częściej dotyczy mężczyzn. „Mężczyźni z borderline mają również tendencję do paranoi, zachowań pasywno-agresywnych, narcystycznych i antysocjalnych, co niejako automatycznie zwiększa skłonności do uzależnień” – czytamy na portalu psychiatria.pl.

Substancje uzależniające, takie jak alkohol i narkotyki mogę zarówno pogarszać stan osoby z borderline, czyli pogłębiać objawy, jak i sprawiać, że osoby te będą bardziej podatne na uzależnienia. Wynika to bezpośrednio z reakcji chemicznej mózgu na narkotyki czy alkohol.

Zaburzenia produkcji serotoniny, które mogą być następstwem nadużywania alkoholu (alkohol to silny depresant), zwiększają ryzyko występowania impulsywnych i autodestrukcyjnych zachowań charakterystycznych dla osób z pogranicznym zaburzeniem osobowości. Z tego powodu używki są bardziej niebezpieczne dla osób z naturalnymi skłonnościami do tego zaburzenia.

Jednak udowodnione jest, że osoby z diagnozą pogranicznego zaburzenia osobowości sięgają po alkohol nierzadko w celu „samoleczenia”. To oczywiście błędne koło. Naukowcy dowiedli, że dotkliwe objawy borderline są związane z ilością wypijanego alkoholu, choć zależność między częstotliwością picia i występowaniem objawów nie jest już tak wyraźna.

Picie alkoholu sprawia, że osoby z osobowością z pogranicza uciekają od emocji, które nierzadko są dla nich „sztywne” i „skrępowane”. Alkohol pozwala je „uwolnić”, wówczas osoby te odczuwają ulgę. Mechanizm ten to prosta droga do uzależnienia, dlatego to alkoholizm jest najczęściej występującym nałogiem wśród osób z borderline.

 

Źródła:
https://www.psychiatria.pl/artykul/borderline-a-uzaleznienia/22725

https://www.researchgate.net/publication/319559033_Elevated_rate_of_alcohol_consumption_in_borderline_personality_disorder_patients_in_daily_life

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5199026/pdf/nihms731402.pdf

https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/010/195/original/26-31.pdf?1472648452

fot. Camila Quintero Franco, Unsplash.com

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Jak uzależnienie prowadzi do dramatów. Historia Damiana i jego rodziny.

„Nieszczęśliwe” zakończenie. Historia Anny, która uciekła z sideł uzależnienia

Bycie samotną mamą to najbardziej bolesne pokłosie uzależnienia ojca… Historia Eli

Historia Adama uzależnionego od alkoholu i Oli, walczącej o jego zdrowienie

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.