Skip to main content
osobowość narcystyczna i uzależnienie
22 stycznia 2022

osobowość narcystyczna i uzależnienieWyniki badań wskazują na związek pomiędzy uzależnieniem od alkoholu a zaburzeniami osobowości z osi II. Według Kohuta alkohol jest stosowany jako zamiennik przez osoby z nierozwiniętymi strukturami osobowości. Ponadto w badaniach stwierdzono, że osoby uzależnione od alkoholu mają słabą siłę ego i doświadczają wielu problemów intra- i interpersonalnych, włączając w to kwestie związane z szanowaniem samym siebie.

Psychologia Self jest teorią wyjaśniającą powstanie osobowości narcystycznej. Wg Kohuta podłożem jej kształtowania się są niewłaściwe, pozbawione empatii, reakcje matki i/lub ojca do dziecka w okresie jego dzieciństwa. W wyniku tego nie jest ono w stanie uwewnętrznić reakcji, które pozwalałyby na poczucie ulgi czy ukojenia. Osoby doświadczające takich zawodów, w procesie rozwoju tworzą relacje z prymitywnymi obiektami m.in. alkoholem, by uzupełnić te deficyty rozwojowe w ich strukturze osobowości.

Czytaj też: Narcyzm a uzależnienie. Czy osoby narcystyczne częściej się uzależniają?

W przeprowadzonym badaniu użyto narzędzia (Self Psychology Inventory) pozwalającego na dokonanie pomiaru zarówno zdrowego, jak i patologicznego narcyzmu. Okazało się, że osoby uzależnione od alkoholu podążają obiema ścieżkami rozwoju osobowości narcystycznej, czyli wielkościowe self i wyidealizowanym obrazem rodziców. Osoby zafiksowane na obronnej idealizacji rodziców (opiekunów) doświadczają trudności w regulowaniu wewnętrznego napięcia i radzeniu sobie z zewnętrznymi trudami. Z tego też powodu stają się zależne od innych ludzi i substancji, aby poczuć ulgę. Ponadto, związane jest to również z nadwrażliwością i poczuciem nieadekwatności doświadczanych przez osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości. Alkohol i inne substancje służą do poradzenia sobie z uczuciami niedopasowania, stresu, dysforii, złości, wstydu i samotności. Natomiast wielokrotnie doświadczane uczucie samotności sprzyja wytworzeniu i wzmocnieniu obronnego wielkościowego self. Regularne używanie alkoholu sprzyja pojawianiu się poczucia bezsilności oraz urazy narcystycznej. Badanie wykazało również, że w procesie kształtowania się osobowości narcystycznej osoby o psychologicznej kruchości przy użyciu alkoholu radzą sobie z dyskomfortem ich świata wewnętrznego. Dla nich alkohol staje się źródłem siły do mierzenia się ze stresującymi doświadczeniami dorosłości.

W świetle tych badań psychologia Self okazuje się być przydana do pracy nad wzmocnieniem siły ego oraz nałogowymi zachowaniami osób zgłaszających się na terapię w związku z uzależnieniem.

Can Y., Anli I., Evren C., Usta O., The Relation between Pathological Narcissism and Alcohol Use Disorder, Addicta: The Turkish Journal on Addictions, spring 2017, 4(1).

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Mim z białą twarzą na czarnym tle

Alkohol a przetwarzanie emocji twarzy

Otyła kobieta mierzona w talii przez lekarza

Ozempic i niższe ryzyko uzależnienia od alkoholu?

Encefalopatia wątrobowa i inne choroby wątroby w przebiegu uzależnienia

Ludzie pijący alkohol

Uzależnienia w Polsce. Raport z 2023 roku

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.