
Korzystanie z Internetu, portali społecznościowych czy granie w gry komputerowe nie musi prowadzić do uzależnienia. Jednak część użytkowników technologii znajduje się w grupie ryzyka lub już jest uzależniona. Z powodu rosnącego używania nowych technologii, specjaliści prognozują wzrost zaburzeń związanych z ich nadużywaniem, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
Psychologiczne cechy osób z uzależnieniem
Z badań wynika, że osoby z uzależnieniem od komputera są często niestabilne emocjonalnie, mają niskie poczucie własnej wartości oraz problemy z kompetencjami społecznymi. Dla tych osób, obok innych dostępnych form pomocy, może być bardzo pomocna przynależność do Wspólnoty Anonimowych Uzależnionych od Komputera (AUK).
Czym jest Wspólnota Anonimowych Uzależnionych od Komputera?
Grupa AUK powstała w 2009 roku pod nazwą „Anonimowi Uzależnieni od Gier Komputerowych”. Zmiana nazwy na „Anonimowi Uzależnieni od Komputera” miała miejsce w 2010 roku, aby szerzej i trafniej odzwierciedlić zakres problemu. Grupa skierowana jest do osób z zaburzeniem używania technologii – komputera, Internetu, gier komputerowych, smartfonów itp.
Jakie wsparcie oferuje Wspólnota AUK?
Wspólnota Anonimowych Uzależnionych od Komputera oferuje wsparcie w formie spotkań (mityngów):
- Otwartych – mogą uczestniczyć osoby z zaburzenie używania technologii oraz ich rodziny i znajomi.
- Zamkniętych – przeznaczone wyłącznie dla osób z zaburzeniami używania technologii.
- Spikerskich – w formie krótkich wystąpień uczestników dzielących się swoimi doświadczeniami w leczeniu zaburzenia.
Podstawą pracy grupy jest Program 12 Kroków, który pomaga uczestnikom zrozumieć swój problem, rozwijać się duchowo i stopniowo odzyskiwać kontrolę nad swoim życiem.
Program 12 Kroków
- Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec komputera, Internetu lub innej technologii i że straciliśmy kontrolę nad swoim życiem.
- Uwierzyliśmy, że siła większa od nas samych może przywrócić nam zdrowie.
- Postanowiliśmy powierzyć naszą wolę i nasze życie opiece Boga, jakkolwiek Go pojmujemy.
- Zrobiliśmy gruntowny i odważny obrachunek moralny.
- Wyznaliśmy Bogu, sobie i drugiemu człowiekowi istotę naszych błędów.
- Staliśmy się całkowicie gotowi, aby Bóg uwolnił nas od wszystkich wad charakteru.
- Zwróciliśmy się do Niego w pokorze, aby usunął nasze braki.
- Zrobiliśmy listę osób, które skrzywdziliśmy i staliśmy się gotowi zadośćuczynić im wszystkim.
- Zadośćuczyniliśmy wszystkim, wobec których było to możliwe, z wyjątkiem tych przypadków, gdy zraniłoby to ich lub innych.
- Prowadziliśmy nadal obrachunek moralny, z miejsca przyznając się do popełnianych błędów.
- Dążyliśmy poprzez modlitwę i medytację do coraz doskonalszej więzi z Bogiem, jakkolwiek Go pojmujemy, prosząc jedynie o poznanie Jego woli wobec nas oraz o siłę do jej spełnienia.
- Przebudzeni duchowo w rezultacie tych kroków staraliśmy się nieść posłanie innym nałogowym użytkownikom technologii i stosować te zasady we wszystkich naszych poczynaniach.
Korzyści z przynależności do Wspólnoty AUK
Wspólnota AUK oferuje uczestnikom przestrzeń do dzielenia się swoimi doświadczeniami i wzajemnego motywowania się w walce z zaburzeniami używania technologii. Przynależność do grupy może stanowić istotny krok w drodze do zdrowienia.
Dodatkowo, raz na jakiś czas, organizowane są zloty, które dają członkom Wspólnoty okazję do osobistych spotkań i wymiany doświadczeń.
Źródła:
- Rowińska, M. (2018). „E-uzależnienia Teoria, profilaktyka, terapia”. Minister Zdrowia, KBPN, Warszawa. Dostępne na publikacje.praesterno.pl/e-uzaleznienia.
Mogą Cię zainteresować:

Aplikacja mobilna dla par jako wsparcie w ograniczaniu picia – wyniki badania pilotażowego

Dodaj komentarz