Alkohol może upośledzać zdolność do postrzegania otoczenia, a także zaburzyć różnego rodzaju reakcje na zmiany w nim. Ponadto może także prowadzić do podejmowania niewłaściwych decyzji oraz braku samokontroli, co z kolei często prowadzi do niepotrzebnego ryzyka. Do tego typu sytuacji dochodzi często w lecie, kiedy słonecznym dniom, aktywnościom na powietrzu oraz w wodzie towarzyszy alkohol. Dlatego tak istotnym jest rozumienie, jakiego rodzaju ryzyka niesie za sobą spożywanie alkoholu w wakacje.
Koordynacja a alkohol
Każda aktywność staje się bardziej niebezpieczna w przypadku spożywania alkoholu. Zachowanie szczególnej ostrożności jest wskazane podczas sytuacji wymagających zwiększonej uwagi i koordynacji. Przykładem takich okoliczności jest na przykład prowadzenie samochodu lub zawiadywanie łodzią. Aktywności związane z wodą zasługują na szczególną uwagę. Według informacji dostarczonych przed Straż Przybrzeżną USA, spożycie alkoholu przyczynia się do 18% zgonów na łodziach, co powoduje. Jest to główny czynnik odpowiadający za śmiertelne wypadki w takich sytuacjach. Podobnie zresztą pływacy, którzy mogą nieprawidłowo ocenić swoje możliwości oddalając się od brzegu. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Centers for Disease Control and Prevention szacuje, że ponad 30% wszystkich utonięć wiąże się ze stężeniem alkoholu we krwi (BAC) wynoszącym 0,10% lub wyższym.
Należy także pamiętać, że alkohol zaburza aktywność obszarów mózgu, które koordynują i kontrolują ruchy mięśni. Wówczas może dojść do upośledzenia równowagi i zwyczajne czynności jak chodzenie czy jazda na rowerze mogą powodować trudności, a nawet skutkować upadkami i silnymi urazami.
Dobre jedzenie to podstawa
Istotnym w okresie letnim jest także utrzymanie należytych nawyków żywieniowych zmniejszających ryzyka związane ze spożywaniem alkoholu. Dobrze jest wiedzieć, co należy pić i jeść, aby zaspokoić zapotrzebowanie na składniki odżywcze, zadbać o zdrowie i zapobiegać chorobom. Z wytycznych m.in. wynika, że kobiety decydujące się na picie alkoholu, powinny ograniczyć jego spożycie do maksymalnie jednego drinka, a mężczyźni do dwóch. Natomiast kobiety w ciąży lub osoby przyjmujące leki wchodzące w interakcje z alkoholem powinny unikać go całkowicie.
Należy pamiętać, że nie ma zupełnie bezpiecznego poziomu spożycia alkoholu. Nawet przy niskim poziomie spożycia alkoholu istnieje ryzyko zagrożenia dla zdrowia, w tym zachorowania na nowotwory czy choroby układu krążenia. Warto także zweryfikować, czy nie czujesz się lepiej kiedy uczestniczysz w letnich aktywnościach, nie spożywając alkoholu w ogóle. W wypadku jednak decyzji o spożyciu napojów wysokoprocentowych, warto pozyskać informacje na temat przedawkowania alkoholu, skutków kaca czy omdleń wywołanych alkoholem. Być może uzyskasz wówczas narzędzia pomagające uniknąć szeregu krótkoterminowych szkód i będziesz wiedział, jakie kroki podjąć, aby chronić zdrowie swoje i osób najbliższych.
Źródło:
Play it safe this summer and be mindful of alcohol’s effects on the body, 2024
Dodaj komentarz