Skip to main content
Genetyczne predyspozycje do zaburzeń depresyjnych a AUD
14 marca 2023

Genetyczne predyspozycje do zaburzeń depresyjnych a AUDZaburzenia depresyjne i zaburzenia związane z używaniem alkoholu są najczęściej występującymi na świecie. Dodatkowo współistnienie owych zaburzeń negatywnie wpływa na leczenie każdego z nich. Ustalono, że nastrój i przeżywane stany emocjonalne mają związek z sięganiem po alkohol. W przypadku mężczyzn zasadniczo celem użycia alkoholu jest wzmocnienie pozytywnych uczuć, zaś u kobiet – tłumienie negatywnych stanów emocjonalnych. Negatywne stany emocjonalne odgrywają istotną rolę w przypadku osób uzależnionych od alkoholu i wydają się przyczyniać do powrotu do używania tej substancji.

Wyróżniono osiem czynników zwiększających ryzyko powrotu do czynnego nałogu. W późniejszych badaniach zawężono je do trzech grup sytuacji ryzykownych. Szeroko rozumiane są jako związane z poszukiwaniem nagrody, sposobu na obniżenie napięcia oraz obsesyjnymi myślami na temat alkoholu, czyli głodem substancji. Powiązane są one kolejno ze ścieżkami dopaminowymi, GABA i serotoninowymi.

Przeprowadzone badanie wskazuje silny związek pomiędzy używaniem alkoholu przez osoby od niego uzależnione a zaburzeniami depresyjnymi (występującymi przez całe życie) przede wszystkim w grupie mężczyzn (ta zależność zwiększa obserwowaną zależność w całej populacji). Okazało się, że również skłonność do sięgania po alkohol w sytuacjach pozytywnych/negatywnych emocjonalnie i sytuacjach pokusy zależy od płci. Zaobserwowano, że kobiety uzależnione od alkoholu, które piją alkohol w takich sytuacjach, uzyskują wysokie wyniki we wskaźnikach mierzących obciążenie genetyczne zaburzeniami depresyjnymi. Tymczasem w przypadku mężczyzn owa zależność jest odwrotna, tzn. im wyższe wyniki w tych wskaźnikach, tym mniejsza skłonność do picia alkoholu w sytuacjach ryzyka.

Ciekawą kwestią wynikającą z badania jest to, że występowanie obciążenia genetycznego zaburzeniami depresyjnymi nie oznaczało, że w ciągu życia u danej osoby owe zaburzenia depresyjne wystąpią. Dodatkowo, nie zaobserwowano zależności z uzależnieniem od alkoholu. Można na tej podstawie wysnuć hipotezę, że zaburzenia depresyjne obserwowane u osób uzależnionych od alkoholu mają inne podłoże genetyczne niż u osób nieuzależnionych. Wymaga to przeprowadzania dalszych badań w celu ustalenia, jakie są zależności i podłoża leżące u podstaw zaburzeń depresyjnych i uzależnienia od alkoholu oraz ich współwystępowania. Pozwoliłoby to na bardziej celowane oddziaływania terapeutyczne.

Źródło:

Karpyak V.M., Coombes B.J., Geske J.R., Pazdernik V.M., Schneekloth T., Kolla B.P., Oesterle T., Loukianova L.L., Skime M.K., Man-Choi Ho A., Ngo Q., Skillon C., Ming-Fen Ho, Weinshiboum R., Biernacka J.M., Genetic predisposition to major depressive disorder differentially impacts alcohol consumption and high-risk drinking situations in men and women with alcohol use disorder, Drug and Alcohol Dependence, Vol. 243, 1 Feb 2023, 109753.

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Warsztaty Umiejętności Wychowawczych dla rodziców z Targówka

Zrób to zamiast! Od marzenia do realizacji – program pilotażowy

Nie jesteś sam – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży

Wideotrening Komunikacji – VIT

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.