Skip to main content
Dorosłe dzieci
6 grudnia 2019

Dorosłe dzieciParentyfikacja to proces, w którym dziecko „przejmuje” dorosłe role w swoim domu i rodzinie. „Dorosłe dzieci” stają się opiekunami swoich rodziców czy rodzeństwa, poświęcając własne potrzeby – zarówno te związane z bezpośrednim działaniem, jak i te na poziomie emocjonalnym – na rzecz realizacji i spełnienia tego, czego potrzebują czy co jest ważne dla osób, którymi się opiekują. Bycie parentyfikowanym dzieckiem niesie ze sobą bardzo rozległe konsekwencje w późniejszym, dorosłym życiu.

Dorosłe dzieci, czyli kto? Kryteria parentyfikacji

O zjawisku parentyfikacji mówimy wówczas, gdy obowiązki rodzica i/lub rodzeństwa spadają tylko na jedno dziecko w rodzinie. Ponadto obowiązki te są nadmierne oraz nieadekwatne do wieku i poziomu rozwoju dziecka i uniemożliwiają lub ograniczają zaspokojenie jego potrzeb oraz realizację zadań rozwojowych. Co więcej, struktura władzy w rodzinie jest niejasna, a granice w relacji rodzic-dziecko są zatarte.

Jak podaje Iwona Grzegorzewska, w Polsce w sumie około 2 mln dzieci jest narażonych na negatywne skutki uzależnienia od alkoholu jednego lub obojga rodziców. „W konsekwencji dzieci uzależnionych rodziców są trzykrotnie bardziej narażone na trudności adaptacyjne niż ich rówieśnicy z rodzin bez problemu alkoholowego”. Uzależnienie od alkoholu u rodziców prowadzi do zaburzeń w prawidłowej strukturze funkcjonowania rodziny. Jedną z konsekwencji jest nierównowaga w relacji rodzic-dziecko, czego efektem jest właśnie parentyfikacja.

Zjawisko to występuje na dwóch płaszczyznach.

Parentyfikacja instrumentalna, polega na przejęciu przez dziecko zarezerwowanych dla rodzica ról i zadań logistycznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Mowa tu o robieniu zakupów, przygotowywaniu posiłków oraz zarabianiu pieniędzy.

Parentyfikacja emocjonalna oznacza zaspokajanie przez dziecko potrzeb emocjonalnych rodzica, takich jak wsparcie, ukojenie czy pocieszenie. Dziecko bardzo często wchodzi również w rolę rozjemcy, powiernika czy pocieszyciela.

Jak podkreśla Grzegorzewska parentyfikacja jest procesem patologicznym, ponieważ dziecko podejmuje się roli zarezerwowanej dla osoby dorosłej, do której pełnienia nie jest przygotowane.

W rodzinach z problemem alkoholowym zaobserwowano większą podatność dzieci na zjawisko parentyfikacji. Wynika to z kilku czynników:

  1. Nieprzewidywalności rodziny, czyli niekonsekwencji, braku dyscypliny, zakłócenia rytuałów lub ich braku, a także niestabilności finansowej. Dzieci w takiej sytuacji tworzą własne sposoby radzenia sobie z sytuacją.
  2. Niewydolności wychowawczej rodziców rozumianej jako niemożność zapewnienia dziecku właściwej opieki. Jak tłumaczy Grzegorzewska ujawnia się pewnego rodzaju niedojrzałość rodziców, którzy ze względu na uzależnienie lub współuzależnienie nie są w stanie sprawować odpowiedniej kontroli nad dzieckiem oraz zaspokoić jego podstawowych potrzeb, w tym bliskości, uwagi i akceptacji.
  3. Transmisji międzypokoleniowej. Badania pokazują, że bardziej na parentyfikację podatne są dzieci, których rodzice w dzieciństwie również byli poddani temu procesowi lub którzy cierpią na zaburzenia osobowości, np. borderline. W obu tych przypadkach w dzieciach narasta lęk przed odrzuceniem i samotnością

Zaobserwowano również, że w rodzinach z problemem alkoholowym „dorosłe dzieci”, czyli te, które zbyt wcześnie musiały zajmować się swoimi rodzicami, jako osoby dorosłe powielają te schematy wykazując zachowania współuzależnieniowe.

Czytaj też: Role dzieci w rodzinach z problemem alkoholowym

Źródło:
„Parentyfikacja w rodzinach z problemem alkoholowym”, Iwona Grzegorzewska, Instytut Psychologii, Wydział Pedagogiki, Psychologii i Socjologii, Uniwersytet Zielonogórski, Zielona Góra, 2016

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

„Droga do porozumienia z dzieckiem” – bezpłatny warsztat

Moje dziecko mnie złości – warsztaty dla rodziców

Być rodzicem – moc przekazów rodzinnych

Znaczenie relacji społecznych w życiu rodzinnym – bezpłatny webinar

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.