Skip to main content
zdolności poznawcze po alkoholu
15 kwietnia 2020

zdolności poznawcze po alkoholuZdolności poznawcze to procesy przetwarzania informacji. Wśród nich wymienia się m.in. percepcję, uwagę, pamięć, język i myślenie. Pozwalają one odbierać to, co dzieje się w naszym otoczeniu, gromadzić i przetwarzać zebrane informacje, a następnie wyprowadzać je ponownie na zewnątrz w formie reakcji, czyli naszego zachowania. Spożywanie alkoholu upośledza te procesy, a im częściej i więcej pijemy, tym cięższe są te zmiany.

Częstsze zaglądanie do kieliszka może prowadzić do upośledzenia zwłaszcza w dwóch obszarach. Pierwszym są zdolności wzrokowo-przestrzenne (spostrzegawczość, zapamiętywanie rozmieszczenia obiektów względem siebie w przestrzeni dwu- i trójwymiarowej) przydatne choćby podczas prowadzenia samochodu czy składania mebli. Drugi to wyższe procesy poznawcze, a więc zdolność myślenia abstrakcyjnego, planowanie, tworzenie pojęć, formułowanie sądów czy podejmowanie decyzji.

Upośledzone poznawanie

Alkohol silnie oddziałuje na mózg, w szczególności na hipokamp, który w głównej mierze odpowiada za pamięć. Jednak dzięki niemu potrafimy również dostrzegać figury przestrzenne czy obiekty trójwymiarowe. Spożycie alkoholu upośledza funkcjonowanie tej struktury, co przekłada się m.in. na zaburzony odbiór przestrzeni – pojawiają się trudność w ocenie odległości i proporcji.

Nadmierne i długotrwałe picie może także powodować trwałe uszkodzenie czy nawet zanik hipokampu.

Zaobserwowano także wpływ alkoholu na ciało migdałowate, które uczestniczy w przetwarzaniu emocji, w tym strachu. W przypadku upojenia alkoholowego informacje o potencjalnym zagrożeniu nie są w mózgu przetwarzane prawidłowo. Osoba pod wpływem alkoholu mniej się boi, ponieważ alkohol zakłóca możliwość prawidłowej oceny sygnałów emocjonalno-społecznych płynących np. z mimiki czyjejś twarzy (wyraz strachu, gniewu, itd.), i odcina od możliwości odpowiedniej reakcji, np. w przypadku zagrożenia.

Wreszcie wpływ alkoholu na móżdżek. Choć jego podstawowymi funkcjami są te związane z koordynacją ruchową i zachowaniem równowagi, pełni on także funkcje poznawcze, np. kontroluje ruchy gałek ocznych. Zaobserwowano, że pod wpływem alkoholu osoba pijąca nie tylko ma problem z zachowaniem równowagi, ale też występują u niej zaburzenia w obrębie narządu wzroku  – m.in. oko pracuje wolniej, nie nadąża za przemieszczającymi się przedmiotami.

Zaburzone wykonywanie

Funkcje wykonawcze to umiejętności poznawcze umożliwiające kontrolowanie i samoregulację zachowania. Pozwalają one skutecznie realizować aktywność powziętą w procesie poznawczym, czyli reagować na przyswojoną informację. W normalnych warunkach jest to działanie celowe, intencjonalne, logiczne, adekwatne i dobrowolne.

Funkcje wykonawcze to np. hamowanie, podzielność uwagi, odraczanie reakcji, samokontrola i kontrola emocjonalna, przeszukiwanie pamięci i przywoływanie wspomnień. Alkohol, spowalniając pracę mózgu i powodując zmiany w płacie czołowym, wpływa także na samo wykonywanie czynności. Zaburzając pracę ciała migdałowatego alkohol może powodować, że pijący nie będzie odczuwał lęku np. przed jazdą autem w stanie upojenia, a jednocześnie – wpływając na płat czołowy – osobie pijanej nie „włączy się” mechanizm samokontroli i hamowania, które mogłyby go przed takim działaniem powstrzymać.

Idąc o krok dalej, należy również przywołać funkcje ekspresyjne, czyli m.in. mówienie, rysowanie lub pisanie, manipulowanie, gesty, ekspresję twarzy lub ruch, na podstawie których wnioskuje się o aktywności umysłowej. One również mogą zostać upośledzone wskutek picia alkoholu.

Czytaj więcej: Zaburzenia funkcji poznawczych w wyniku nadużywaniu alkoholu

Źródła:

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnins.2020.00102/full

definicje za: M.D. Lezak, D.B. Howieson, D.W. Loring (2004) Neuropsychological assessment. 4-th edit. New York: Oxford University Press

https://www.neurogra.pl

Fot. Kelsey Chance, Unsplash.com

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Warsztaty Umiejętności Wychowawczych dla rodziców z Targówka

Pomoc psychologiczna, mediacje, konsultacje specjalistyczne

Zrób to zamiast! Od marzenia do realizacji – program pilotażowy

Nie jesteś sam – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.