Skip to main content
29 kwietnia 2019

Najnowsze wyniki badań opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie medycznym „The Lancet” potwierdzają, że każda dawka alkoholu negatywnie wpływa na zdrowie.

Picie alkoholu jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na marskość wątroby, niektóre nowotwory czy choroby sercowo-naczyniowe. W wyniku spożycia alkoholu dochodzi także do wielu urazów i obrażeń, związanych ze stosowaniem przemocy czy uczestniczeniem w wypadkach drogowych. Zerowe spożycie alkoholu minimalizuje ogólne ryzyko utraty zdrowia.

Każda ilość alkoholu szkodzi
Wyniki badań są jednoznaczne: spożycie alkoholu generuje globalne problemy i negatywnie wpływa na stan zdrowia publicznego, odpowiadając za prawie 10 proc. zgonów w populacji osób w wieku 15-49 lat.

Odkrycia badaczy sugerują, że polityka zdrowotna wymaga zdecydowanych działań, które będą przeciwdziałać spożyciu alkoholu i obalać mity na jego temat. Szeroko rozpowszechniony pogląd dotyczący korzystnego wpływu niewielkich dawek alkoholu na zdrowie wymaga natychmiastowej rewizji. Nowe metody badań i pogłębione analizy pokazują bowiem skalę, w jakiej spożycie alkoholu przyczynia się do śmierci i niepełnosprawności. Badacze podkreślają, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu.

Alkohol jest jedną z głównych przyczyn śmierci na świecie
Badanie oceniające wpływ i skutki spożycia alkoholu na zdrowie w latach 1990-2016 w 195 krajach wykazało, że w 2016 roku na całym świecie zmarło w wyniku spożycia alkoholu prawie 3 miliony osób. 12 proc. zgonów dotyczyło mężczyzn w wieku od 15. do 49. r.ż.

 Europa nie ma czym się chwalić – najważniejsze fakty

  • W Regionie Europejskim WHO odnotowuje się najwięcej przypadków złego stanu zdrowia i przedwczesnej śmierci spowodowanych spożywaniem alkoholu;
  • Im większe jest spożycie alkoholu w poszczególnych krajach (w przeliczeniu na jednego mieszkańca), tym większe jest prawdopodobieństwo szkód związanych z piciem i uzależnieniem od alkoholu;
  • Zarówno ilość spożywanego alkoholu, jak i częstotliwość picia zwiększają ryzyko szkód zdrowotnych oraz społecznych;
  • Ryzyko śmierci wzrasta liniowo wraz z ilością spożywanego alkoholu;
  • Unia Europejska jest regionem najbardziej dotkniętym problemem nadmiernego picia. Jedna piąta populacji europejskiej w wieku 15+ miała epizody ciężkiego spożycia alkoholu (5 lub więcej drinków lub 60 gramów alkoholu przy jednej okazji) przynajmniej raz w tygodniu. Ciężkie picie epizodyczne jest powszechne we wszystkich grupach wiekowych w całej Europie.

Coś się musi zmienić
Wyniki badań zaprezentowane w czasopiśmie „Lancet” potwierdzają konieczność ograniczenia szkód wynikających ze spożywania alkoholu. Pomysłów jest wiele – opodatkowanie i regulacja cen, w tym ustalenie minimalnej ceny jednostkowej, oraz kontrola rynku czy ograniczenie fizycznej dostępności alkoholu… Minimalna cena jednostkowa za alkohol została wprowadzona w Szkocji w maju 2018 roku. Oczekuje się, że wskaźniki śmiertelności i zapadalności na różne choroby w wyniku spożycia alkoholu będą znacznie mniejsze od tych zaprezentowanych w badaniu.

Źródła:
http://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/alcohol-use/news/news/2018/09/there-is-no-safe-level-of-alcohol,-new-study-confirms
https://www.thelancet.com/action/showPdf?pii=S0140-6736%2818%2931310-2
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(18)31571-X/fulltext

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Mim z białą twarzą na czarnym tle

Alkohol a przetwarzanie emocji twarzy

Otyła kobieta mierzona w talii przez lekarza

Ozempic i niższe ryzyko uzależnienia od alkoholu?

Encefalopatia wątrobowa i inne choroby wątroby w przebiegu uzależnienia

Ludzie pijący alkohol

Uzależnienia w Polsce. Raport z 2023 roku

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.