Skip to main content
Zestresowana kobieta opiera głowę na łokciach na biurku
11 września 2024

Zaburzenie związane z używaniem alkoholu (AUD) jest powszechnym i nie do końca poznanym zaburzeniem zdrowia psychicznego. Charakteryzuje je duża ilość niekorzystnych objawów poznawczych, fizjologicznych i behawioralnych spowodowanych przewlekłym piciem, które powodują negatywne skutki w samopoczuciu i życiu. Zaburzenia związane z używaniem alkoholu potencjalnie mogą wynikać ze stosowanych strategii radzenia sobie ze stresem.

Ryzyka zaburzeń używania alkoholu

Możemy mówić o wielu czynnikach ryzyka związanych z rozwojem AUD. Zalicza się do nich regularne i intensywne spożywanie alkoholu, genetyka, wpływy kulturowe, status społeczno-ekonomiczny, słabe wsparcie społeczne, stres, zaburzenia nastroju oraz cechy osobowości. Osoby z AUD zdecydowanie częściej doświadczają współistniejących zaburzeń psychicznych, przewlekłych chorób somatycznych, wyższego poziomu stresu, zwiększonej skłonności samobójczej i częstego korzystania z opieki zdrowotnej. Negatywne skutki związane z AUD wykraczają poza jednostkę. Obejmują jej rodziny i przyjaciół oraz całe społeczeństwo, gdzie zaburzenie to pozostaje poważnym problemem zdrowia publicznego.

W populacji ogólnej Kanady AUD jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń zdrowia psychicznego. Wskaźnik występowania AUD u Kanadyjczyków 2012 r. w ciągu całego życia wynosił aż około 18%. Obecność AUD jest szczególnie powszechna wśród kanadyjskich żołnierzy i weteranów. Jest to środowisko, w którym często doświadcza się dużego stresu, presji, ryzyka i narażenia na traumatyczne przeżycia. Ponadto środowisko wojskowe jest miejscem, w którym picie postrzega się jako czynność integrującą, akt koleżeństwa po misji lub ćwiczeniach szkoleniowych. Dla weteranów wyjście z tego środowiska może być trudne i izolujące, co może skutkować pogorszeniem wyników w zakresie zdrowia psychicznego. W odpowiedzi na stresujące i wywołujące niepokój zdarzenia, wspomnienia lub inne wyzwalające bodźce, wojskowi i weterani mogą używać alkoholu jako sposobu na stłumienie lub znieczulenie negatywnych myśli i emocji.

Style radzenia sobie ze stresem a AUD

W obecnym badaniu wykorzystano dane dotyczące osób związanych z kanadyjskimi siłami zbrojnymi. Całkowita próba obejmowała niemal trzy tysiące osób, które były wojskowymi w 2002 roku. Style radzenia sobie obejmowały skoncentrowanie się na problemie, unikanie i samoleczenie. Zbadano związek między stylem radzenia sobie w 2002 roku a zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu w latach 2002–2018.

Style radzenia sobie były silnie związane z zaburzeniami używania alkoholu, a ryzyko ich wystąpienia rozciągało się na okres 16 lat. Radzenie sobie skoncentrowane na problemie uważane za formę adaptacyjną. Powiązane je z poprawą wyników zdrowia psychicznego i wykazano, że przewiduje mniejsze spożycie alkoholu. Ten styl radzenia sobie obejmuje aktywne znajdowanie sposobów rozwiązania problemu poprzez planowanie i korzystanie ze wsparcia społecznego. Z kolei unikanie radzenia sobie obejmuje ignorowanie lub wycofywanie się z problemu i zaprzeczanie jego istnieniu.

Hipoteza samoleczenia sugeruje, że osoby używają substancji w celu radzenia sobie z trudnymi stanami emocjonalnymi i przeszłymi lub obecnymi doświadczeniami. Wyniki zatem wskazują, że stosowanie strategii radzenia sobie polegających na samoleczeniu zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Natomiast radzenie sobie skoncentrowane na problemie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia AUD. Sposób, w jaki jednostka reaguje na stresory może mieć wpływ na rozwój i utrzymywanie się objawów zaburzeń psychicznych.

Podsumowanie

Style radzenia sobie nie są stałe. Są bowiem wyuczonymi umiejętnościami, które można modyfikować. Reasumując, udowodniono, że istnieje długoterminowy związek między strategiami radzenia sobie, a przyszłym spożyciem alkoholu wśród kanadyjskiego personelu wojskowego. Badanie to wykazało, że różne style radzenia sobie są powiązane z prawdopodobieństwem wystąpienia AUD do 16 lat później. Wojskowi, którzy radzili sobie poprzez samoleczenie, mieli zwiększone ryzyko przyszłych zaburzeń związanych z używaniem alkoholu.. Ci, którzy stosowali strategie radzenia sobie polegające na rozwiązywaniu problemów, wykazali zmniejszone ryzyko przyszłych AUD.

Źródło:

Coping style as a risk factor for future alcohol use disorder: A 16-year longitudinal study in a Canadian military sample, 2024

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Zadowolona kobieta zerka w górę siedząc na chodniku

Więzy milczenia: historia wyjścia ze współuzależnienia

Stópki noworodka i dłoniach rodziców

Dzieciństwo, które nie przemija. Opowieść o życiu Jacka z perspektywy DDA

Pijany ojciec z butelką w ręku, a w tle płacząca dziewczynka

“Ojciec swoim piciem zniszczył naszą rodzinę. Nie zamierzam spłacać jego długów”

życie u boku osoby z uzależnieniem

„List do samej siebie”. Historia życia u boku osoby z uzależnieniem

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.