Skip to main content
Piwo bezalkoholowe w ciąży
12 kwietnia 2021

Piwo bezalkoholowe w ciążyCzy można pić piwo bezalkoholowe w ciąży? Wiele kobiet zadaje sobie pytanie o bezpieczeństwo spożywania bezalkoholowych wersji napojów alkoholowych w okresie ciąży i karmienia piersią. Dlaczego? Otóż wiele z nich uważa, że te napoje są „bezpieczniejszą” alternatywą dla zwykłych napojów alkoholowych. Czy rzeczywiście?

Jak podkreśla zespół naukowców ze szpitala w Toronto, takie napoje mogą zawierać wyższe poziomy etanolu, niż wskazuje informacja na ich etykietach. Ponieważ nie jest znany bezpieczny poziom spożycia alkoholu w ciąży, abstynencja od napojów bezalkoholowych wyeliminowałaby jakiekolwiek ryzyko zaburzeń ze spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych u płodu (FASD). Skutki ekspozycji na alkohol u niemowląt karmionych piersią są mniej pewne niż w czasie ciąży, ale wykazano, że po spożyciu piwa bezalkoholowego w mleku matki można wykryć etanol.

Piwo bezalkoholowe w ciąży

Spożycie alkoholu podczas ciąży może powodować komplikacje fizyczne, poznawcze i behawioralne, nazywane zaburzeniami ze spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych u płodu, u noworodków narażonych na działanie alkoholu. Najcięższą postacią jest alkoholowy zespół płodowy (FAS), który obejmuje między innymi dysmorficzne rysy twarzy, opóźnienie wzrostu i poważne zaburzenia neurorozwojowe.

Do chwili obecnej nie jest znany bezpieczny próg spożycia alkoholu w ciąży i z tego powodu większość lekarzy zaleca całkowitą abstynencję od alkoholu w tym czasie. Okazuje się to być dość trudne, zwłaszcza dla osób nadużywających alkohol lub osób pijących w towarzystwie, które pragną choćby „posmakować” alkoholu, gdy zajdą w ciążę. W rezultacie niektóre z tych kobiet piją napoje „bezalkoholowe”, spodziewając się, że zaspokoją ich zachcianki, nie szkodząc jednocześnie nienarodzonym dzieciom.

Istnieją dane wskazujące, że napoje bezalkoholowe mogą zawierać wyższe niż oczekiwane ilości etanolu. W badaniu przeprowadzonym przez Motherisk 13 z 45 analizowanych napojów (29%) zawierało poziom etanolu wyższy niż zadeklarowany na etykiecie. W szczególności niektóre marki, które twierdzą, że mają stężenie alkoholu 0,0%, osiągały poziom do 1,8% . Dlatego zaleca się całkowitą abstynencję od tych produktów, aby wyeliminować jakiekolwiek ryzyko zaburzeń u płodu.

Napoje bezalkoholowe i nieskoalkoholwe a karmienie piersią

Niedawne badania wykazały, że etanol jest wykrywalny w mleku matki po wypiciu dużej ilości (do 1,5 l) piwa bezalkoholowego. Próbki mleka pobrano od 15 kobiet bezpośrednio po spożyciu, po 1 i 3 godzinach. Stwierdzono, że dwie kobiety miały stężenie etanolu do 0,0021 g / l (granica wykrywalności to 0,0006 g / l) bezpośrednio po spożyciu. Jednakże etanol był niewykrywalny godzinę później. Autorzy doszli do wniosku, że takie poziomy są prawdopodobnie nieszkodliwe dla niemowlęcia karmionego piersią, więc umiarkowane picie napojów bezalkoholowych nie powinno powodować negatywnych skutków podczas karmienia piersią.

Jednak ze względu na brak informacji na temat bezpieczeństwa i różnic w stężeniu alkoholu w napojach bezalkoholowych, rozsądne byłoby opóźnienie karmienia piersią po ich spożyciu. Zaleca się, aby matki pijące alkohol odczekały określony czas (jego długość zależy od ilości spożytego alkoholu), zanim rozpoczną karmienie dziecka piersią.

Źródło:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4131961/

Fot. Jordan Whitt, Unsplash.com

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Koncepcja sztucznej inteligencji. Głowa na niebieskim tle

Sztuczna inteligencja a spożycie alkoholu – niepokojące obserwacje

Lekarz czyta wynik badania rezonansu magnetycznego

Alkohol jako czynnik ryzyka udaru mózgu – alarmujące wyniki badań

Dłoń odmawia alkoholu

Czy istnieje bezpieczne picie?

Mężczyzna siedzi na podłodze obok szklanki z alkoholem

Agata Czaja-Michaud: Sucha abstynencja to poczucie, że niepicie jest niesprawiedliwym ograniczeniem

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.