Skip to main content
alkohol i zdrowie
23 lipca 2021

alkohol i zdrowieMężczyźni rzadziej od kobiet szukają pomocy w związku z doświadczanymi problemami psychicznymi. Rzadziej także mają ich objawy, a problemy natury psychicznej rzadziej są u nich rozpoznawane przez lekarzy pierwszej pomocy. Ponadto są mniej skłonni do ujawniania swoich przeżyć przyjaciołom i rodzinie, a mało liczne otoczenie nie jest gwarantem odpowiedniego wsparcia w kryzysowych sytuacjach. Wszystko to łączy się z mechanizmami związanymi z używaniem alkoholu czy narkotyków.

Alkohol nasila niepokój czy depresję, a samobójstwa i samookaleczenia występują znacznie częściej u osób uzależnionych od alkoholu. W Wielkiej Brytanii mężczyźni popełniają samobójstwa trzy razy częściej niż kobiety. Wielu badaczy zwraca uwagę i podkreśla znaczenie używania alkoholu jako sposobu na radzenie sobie z traumatycznymi doświadczeniami oraz problemami natury psychicznej.

Alkohol i zdrowie

Używanie alkoholu ma zarówno bezpośrednie, jak i odległe skutki dla zdrowia. Bezpośrednie niebezpieczeństwa związane z użyciem alkoholu to zatrucie alkoholowe, wypadki czy uszkodzenia ciała, ryzykowne zachowania seksualne oraz upośledzenie zdolności dokonywania osądu. Natomiast długofalowymi skutkami używania alkoholu są uszkodzenia: mózgu i układu nerwowego, serca, wątroby i trzustki; wzrost ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu, udar, nowotwory różnego typu, problemy seksualne, demencja i zaburzenia psychiczne. Długotrwałe używanie alkoholu w znacznych ilościach powoduje osłabienie układu immunologicznego i kostnego. Również pojawiający się alkoholowy zespół abstynencyjny ma poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak drgawki, lęki, napady padaczkowe.

Co w przyszłości?

Badania przeprowadzone w maju 2020 w Wielkiej Brytanii dowiodły, że okres pandemii, a zwłaszcza „lockdownu” wpłynął na 3-4 procentowy wzrost spożycia alkoholu. Ponadto ograniczenia przyczyniły się do pogorszenia się stanu osób cierpiących na zaburzenia emocjonalne, nasiliły zjawiska przemocy domowej, powodowały stany depresyjne, objawy lękowe i poczucie osamotnienia. Alkohol dla wielu osób stał się sposobem na radzenie sobie z tymi trudnościami.

Rekomendacje dotyczące zmian związanych z używaniem alkoholu przez mężczyzn (i nie tylko) odnoszą się do kwestii jego reklamowania w mass mediach i sposobu, w jaki to się dzieje, budowania społecznych wyobrażeń i przekonań, jak miałyby wyglądać różne uroczystości i eventy oraz podejmowania rozmów i otwartych dyskusji między szeroko pojętą służbą zdrowia a lobby i przedsiębiorcami z branży alkoholowej. Ta ostatnia kwestia potencjalnie może być źródłem konfliktów.

Coraz częściej zwraca się także uwagę na fakt, że ważne jest nie tyle pokazywanie, że używanie alkoholu jest szkodliwe i jakie negatywne skutki przynosi, ale prezentowanie korzyści wynikających z bycia w abstynencji. Podczas jednej z kampanii społecznych apelowano np. o zwiększenie liczby miejsc i eventów bez alkoholu.

By poprawić sytuację ważne jest również uwzględnienie źródeł sięgania po alkohol przez mężczyzn. Ponadto pomocne jest rozpoczęcie szerokiego dialogu na temat leczenia uzależnienia oraz problemu stygmatyzacji, z jakim mierzą się osoby uzależnione. Wszystko to sugeruje ujmowanie problemu korzystania z alkoholu nie tylko jako indywidualnej odpowiedzialności, ale także wzajemnego wpływu czynników środowiskowych i społecznych.

Czytaj też: Alkohol i męskość. „Prawdziwi” faceci piją?

Źródło:

Men and Alcohol: Key Issues, IAS, SHAAP

Fot. Donovan Grabowski, Unsplash.com

 

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Młody mężczyzna patrzy w górę z uśmiechem

Droga do trzeźwości – historia Adama

Mężczyzna podczas konsultacji z terapeutą

Testy na uzależnienie. Jak powstają, do czego służą i o czym świadczą ich wyniki

Osoba używająca aplikacji moblinej

Aplikacja mobilna dla par jako wsparcie w ograniczaniu picia – wyniki badania pilotażowego

Uśmiechnięta kobieta siedzi nad jeziorem

Jakie zaburzenia może przykrywać uzależnienie? O tym, jak ważna jest trafna diagnoza cz. 2

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.