Znaj ryzyko - kampania społeczna

kalkulator promiliSpalanie alkoholu to proces, który przebiega zdecydowanie wolniej niż jego wchłanianie do organizmu. Przeciętnie człowiek potrzebuje około 3 godzin na spalenie 20-30 g czystego alkoholu. Aby określić poziom zawartości alkoholu we krwi niezbędne jest zastosowanie alkomatu lub testu alkoholu z krwi. Można jednak oszacować stężenie alkoholu we krwi. W tym celu pomocne mogą być m.in. aplikacje dostępne na smartfony – kalkulator promili online czy alkoholowe liczydełka. Jedna z aplikacji powstała w ramach kampanii społecznej „Znaj Ryzyko” i jest finansowana ze środków m.st. Warszawa.

Należy jednak pamiętać, że każdy kalkulator promili online czy innego rodzaju przeliczniki zawartości alkoholu we krwi wskazują wynik jedynie orientacyjnie, bowiem metabolizm alkoholu jest inny u każdego człowieka.

Aplikacja mobilna „Znaj Ryzyko”

W październiku 2021 ruszyła kampania społeczna „Znaj Ryzyko” finansowana ze środków m.st. Warszawy i realizowana przez Fundację Studio Psychologii Zdrowia. Jednym z elementów kampanii jest aplikacja mobilna „Znaj Ryzyko” (Android i iOS), która w nienachalny sposób zachęca do refleksji nad ilością i częstotliwością spożywanego alkoholu oraz monitorowania stanu swojego upojenia. Co więcej, umożliwia dostęp do treści poradnikowych, bazy placówek pomocowych na terenie m.st. Warszawy oraz szybkiej konsultacji psychologa, specjalisty psychoterapii uzależnień i prawnika w ramach poradni online.

Aplikacja do pobrania w sklepach Google Play Apple Store.

https://znajryzyko.pl/

Alkoholowe liczydełko

To dostępna w sieci strona, na której – po wprowadzeniu danych – możesz otrzymać informację o szacunkowym poziomie alkoholu we krwi na dany moment.

Korzystając z alkoholowego liczydełka w pierwszej kolejności należy wprowadzić płeć i wagę, a następnie dane o spożyciu alkoholu, czyli rodzaj trunku, spożytą ilość (w mililitrach) w konkretnym kieliszku, a także ilość wypitych kieliszków, „procentowość” alkoholu oraz godzinę, o której go spożywaliśmy. Klikając „oblicz” otrzymujemy wynik informujący nas o poziomie alkoholu we krwi o danej godzinie.

https://www.alkoholoweliczydelko.pl/

Kalkulator promili

To również online’owe narzędzie, nieco bardziej rozbudowane niż alkoholowe liczydełko. Oprócz danych wskazanych w poprzedniej aplikacji, tu dodatkowo określasz swoją sylwetkę (suwak od drobnej po krępą), posiłki, które spożywałeś w czasie picia i oceniasz (przy pomocy infografik) swoje dotychczasowe doświadczenia ze spalaniem alkoholu. Wynik w formie infografiki pokazuje jak przebiega proces trzeźwienia.

https://www.medme.pl/kalkulatory/alkohol

 

Oprac. na podstawie www.play.google.com/store/apps
Fot. Freestocks, Unsplash.com

Napisz komentarz

Skip to content