kalkulator promiliSpalanie alkoholu to proces, który przebiega zdecydowanie wolniej niż jego wchłanianie do organizmu. Przeciętnie człowiek potrzebuje około 3 godzin na spalenie 20-30 g czystego alkoholu. Aby określić poziom zawartości alkoholu we krwi niezbędne jest zastosowanie alkomatu lub testu alkoholu z krwi. Można jednak oszacować stężenie alkoholu we krwi. W tym celu pomocne mogą być m.in. aplikacje dostępne na smartfony – kalkulator promili online czy alkoholowe liczydełka.

Należy jednak pamiętać, że każdy kalkulator promili online czy innego rodzaju przeliczniki zawartości alkoholu we krwi wskazują wynik jedynie orientacyjnie, bowiem metabolizm alkoholu jest inny u każdego człowieka.

Alkoholowe liczydełko

To dostępna w sieci strona, na której – po wprowadzeniu danych – możesz otrzymać informację o szacunkowym poziomie alkoholu we krwi na dany moment.

Korzystając z alkoholowego liczydełka w pierwszej kolejności należy wprowadzić płeć i wagę, a następnie dane o spożyciu alkoholu, czyli rodzaj trunku, spożytą ilość (w mililitrach) w konkretnym kieliszku, a także ilość wypitych kieliszków, „procentowość” alkoholu oraz godzinę, o której go spożywaliśmy. Klikając „oblicz” otrzymujemy wynik informujący nas o poziomie alkoholu we krwi o danej godzinie.

https://www.alkoholoweliczydelko.pl/

Kalkulator promili

To również online’owe narzędzie, nieco bardziej rozbudowane niż alkoholowe liczydełko. Oprócz danych wskazanych w poprzedniej aplikacji, tu dodatkowo określasz swoją sylwetkę (suwak od drobnej po krępą), posiłki, które spożywałeś w czasie picia i oceniasz (przy pomocy infografik) swoje dotychczasowe doświadczenia ze spalaniem alkoholu. Wynik w formie infografiki pokazuje jak przebiega proces trzeźwienia.

https://www.medme.pl/kalkulatory/alkohol

Alkomat

To jedna z najprostszych i najbardziej podstawowych aplikacji do pobrania na smartfon (zarówno Android jak i IoS). Pozwala określić poziom alkoholu we krwi po wprowadzeniu do niej kilku parametrów, w tym rodzaju i ilości spożytego alkoholu. Aplikacja oblicza również czas, po którym poziom alkohol zostanie zmetabolizowany.

Jej dodatkowym atutem jest opcja „obudź mnie” działająca na zasadzie budzika. Po jej wybraniu aplikacja obudzi cię, gdy stężenie alkoholu we krwi będzie do zaakceptowania.

https://play.google.com/store/apps/details?id=im.dev.imalkotester&hl=pl

AlkoTest

Podobnie działa aplikacja AlkoTest do pobrania na smartfona (Android i IoS), jednak kierowana jest zwłaszcza do kierowców. Aplikacja orientacyjnie wylicza czas, jaki potrzebujesz, aby wytrzeźwieć i informuje o konsekwencjach prawnych prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu.

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.inforit.alkomat&hl=pl

Alkoholomierz

To aplikacja dostępna dla użytkowników systemów operacyjnych IoS. Po wprowadzeniu danych (ilość wypitych napojów, płeć, waga) kalkulator obliczy promile alkoholu i wygeneruje wykres, który dodatkowo pokaże poziom metabolizowania alkoholu w czasie. Wskaże również, kiedy możesz wsiąść za kierownicę. Aplikacja ma wbudowaną bazę napojów alkoholowych dostępnych na całym świecie – możesz więc wskazać konkretnie spożywany trunek.

https://apps.apple.com/pl/app/alkoholomierz-alkomat/id739177171?l=pl

SoberApp

Podobnie działa aplikacja SoberApp (Android i IoS), jednak oprócz kalkulatora promili i wbudowanej bazy dostępnych trunków, po udostępnieniu jej obecnej lokalizacji wskaże, czy użytkownik może poprowadzić samochód. Jeśli nie, zaproponuje zamówienie taksówki.

https://play.google.com/store/apps/details?id=sober.app&hl=pl

AlcoDroid Alcohol Tracker

To aplikacja (dostępna na Android i IoS), która oprócz pełnienia roli doraźnego alkomatu pozwala kontrolować ilość całkowicie spożytego w ciągu dnia alkoholu. Wprowadzając dane o rodzaju wypitego alkoholu po każdym trunku należy wprowadzić, aplikacja podliczy ilość promili w organizmie i oszacuje czas potrzebny do całkowitego wytrzeźwienia. W momencie przekroczenia maksymalnej „bezpiecznej” dawki alkoholu na ekranie smartfona pojawi się powiadomienie ostrzegające o osiągniętym limicie. Aplikacja zapisuje dane, dlatego użytkownik ma możliwość kontrolowania tygodniowego czy miesięcznego spożycia.

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.M.alcodroid&hl=pl

Oprac. na podstawie www.play.google.com/store/apps
Fot. Freestocks, Unsplash.com

Skomentuj

Skip to content