Znaj ryzyko - kampania społeczna

zawartość alkoholu we krwiZawartość alkoholu we krwi zależy od wielu czynników. Wpływa na nią m.in. płeć, waga ciała, wiek, poziom nawodnienia organizmu oraz ogólny stan zdrowia. Przede wszystkim zależy jednak od ilości i rodzaju spożywanego alkoholu oraz tempa jego picia. Kiedy zatem, po wypiciu alkoholu, można bezpiecznie prowadzić auto?

Zawartość alkoholu we krwi – jakie badanie?

Aby określić poziom stężenia alkoholu we krwi niezbędne jest zastosowanie alkomatu lub wykonanie standardowego testu z krwi. Można jednak oszacować zawartość alkoholu we krwi dzieląc ilość spożytego czystego alkoholu przez wagę ciała pomnożoną przez 60%  – w przypadku kobiet, lub 70% – w przypadku mężczyzn. Poniżej wzór (dla kobiet):

ilość promili

Kluczowe jest jednak przyjęcie, że 10 gr czystego 100% alkoholu (1 standardowa porcja alkoholu) zawarte jest w: ok. 250 ml piwa o mocy 5%, ok. 100 ml wina o mocy 12% oraz  ok. 30 ml wódki o mocy 40%).

Na rynku dostępne są alkomaty jednorazowe lub wielorazowego użytku. Warto sięgnąć po urządzenia spełniające normy i posiadające odpowiednie atesty. Wtedy pomiar będzie wiarygodny.

Można również skorzystać z aplikacji w rodzaju „wirtualnych alkomatów” dostępnych na smartfony lub tablety. Po wprowadzeniu danych (płeć, waga, ilość spożytego alkoholu) pomogą w przybliżeniu oszacować poziom alkoholu w organizmie.

Aplikacja mobilna „Znaj Ryzyko”, będąca elementem kampanii społecznej m.st. Warszawy, w nienachalny sposób zachęca do refleksji nad ilością i częstotliwością spożywanego alkoholu oraz monitorowania stanu upojenia. Co więcej, umożliwia dostęp do treści poradnikowych, bazy placówek pomocowych na terenie m.st. Warszawy oraz szybkiej konsultacji psychologa, specjalisty psychoterapii uzależnień i prawnika w ramach poradni online.

Aplikacja do pobrania w sklepach Google Play i Apple Store.

Kiedy po alkoholu można prowadzić auto?

Należy pamiętać, że spalanie alkoholu to proces, który przebiega zdecydowanie wolniej niż jego wchłanianie. Przeciętnie organizm człowieka potrzebuje 3 godzin na spalenie 20-30 g czystego alkoholu.

W Polsce, aby zgodnie z prawem prowadzić samochód, stężenie alkoholu we krwi nie może przekraczać 0,2 promila. Przekroczenie tej normy – pod warunkiem, że nie dojdzie do żadnej kolizji drogowej czy wypadku – traktowane jest jako wykroczenie.

W wielu krajach europejskich ustawowy górny limit stężenia alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, w zaledwie kilku – 0,8. W Europie są cztery kraje, w których obowiązuje bezwzględny zakaz kierowania po spożyciu alkoholu – są to Czechy, Węgry, Rumunia i Słowacja. W większości krajów obowiązują ostrzejsze limity dla kierowców zawodowych.

O stanie po użyciu (spożyciu) alkoholu mówimy, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub rejestruje się obecność alkoholu w wydychanym powietrzu na poziomie od 0,1mg do 0,25 mg w 1 dm3. Z kolei stan nietrzeźwości występuje wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promila lub rejestruje się obecność alkoholu w wydychanym powietrzu na poziomie powyżej 0,25 mg w 1dm3.

Metabolizm alkoholu jest inny u każdego człowieka. Dlatego należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju przeliczniki utrzymywania się alkoholu we krwi wskazują jedynie orientacyjnie czas, po jakim bezpiecznie można prowadzić samochód.

Źródła:

http://www.parpa.pl/
http://www.powstrzymaj.pl/

2 komentarze

  1. To dziwne,ja wypije dwa, pół litrowe piwa, dmucham na komendzie po półtorej godzinie i mam 0.0.

    • Co dziwne? dmuchasz czyli mierzysz w wydychanym 😀 tu jest mowa o zawartości alkoholu we krwii. Wtórny analfabetyzm 😀

Napisz komentarz

Skip to content