Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Oregonie pokazują, że picie alkoholu w celu złagodzenia stresu może prowadzić do podejmowania ryzykownych decyzji.
Naukowcy jako przykład podali kierowcę, który jedzie pod wpływem alkoholu, ale zna na pamięć całą trasę do domu. Może on reagować na znane stresory, jak np. znak stop. Ale w sytuacji, w której inny kierowca lub pieszy zrobi coś nieoczekiwanego, odurzenie danej osoby sprawia, że reakcja na ten nowy, nieznany, stresor zostaje stłumiona.
Jeden ze współautorów badania, Daniel Bradford tłumaczy – picie alkoholu może sprawić, że ludzie mniej przejmą się nieprzewidywalnymi sytuacjami, a to niekoniecznie jest właściwie. Kiedy pijesz, możesz podejmować ryzykowne decyzje, ponieważ nie martwisz się o to, czego nie możesz przewidzieć, gdy jesteś pijany.
Badanie reakcji na stresory
Zespół z Oregonu podjął się badania ludzkich reakcji na stresory i to jak używanie substancji psychoaktywnych może je zmienić. Bradford podkreślił, że zażywanie substancji w celu redukcji stresu może w pewnym momencie doprowadzić do pojawienia się zmian w fizjologii. – Ludzie są bardziej zestresowani niż normalnie, gdy nie mają swoistego „leku” wprowadzonego do swojego systemu. Ich fizjologia przyzwyczaiła się do pewnego poziomu substancji, który zmniejsza stres. Z biegiem czasu granica po prostu się przesuwa.
Przebieg badania
Do badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Miami naukowcy zrekrutowali 128 uczestników w wieku 21-35 lat bez historii problemów alkoholowych. Podali niektórym z nich koktajle z alkoholem, a niektórym placebo. W eksperymencie grupa otrzymująca alkohol miała średnią zawartość alkoholu we krwi wynoszącą 0,07%.
Naukowcy obserwowali reakcje uczestników na różne rodzaje stresorów, nakładając elektrody na palce i dostarczając niewielkie wstrząsy — czasem z konkretnym ostrzeżeniem o jego sile, a czasem z bardziej niejasnymi informacjami. Żaden wstrząs nie był na tyle silny, by spowodować ból.
Badanie pokazało, że podczas gdy dotkliwość wstrząsu miała wpływ na reakcję ludzi na stres – mierzoną za pomocą mrugnięć, odczytów EEG i tętna – niepewność miała największy wpływ. Co to znaczy? Jak tłumaczy Bradford – jeśli powiesz komuś, że odczuje wstrząs „lekki” lub „silny”, większość zareaguje silniej niż wtedy, gdy informacja jest precyzyjna. Chciano w ten sposób również sprawdzić, w jaki sposób kontrolowanie stresora wpływa na reakcję osoby, dając uczestnikom czasami możliwość zmniejszenia nasilenia siły wstrząsu. Okazało się jednak, że wpływ na reakcję na stres był minimalny.
Wnioski z badania
Celem badania było sprawdzenie, czy spożywanie alkoholu bardziej tłumi subiektywne uczucie niepokoju i reakcje na stresory, niezależnie od rodzaju niepewności. Podczas badania stresory były niekontrolowane. Pozwalając osobom na pewien rodzaj „kontroli”, poprzez możliwość osłabienia działania stresora, zaobserwowano, że wpłynęła ona na subiektywne odczuwanie niepokoju.
Jak przełożyć te wyniki na reakcje związane ze spożywaniem alkoholu? Alkohol wydaje się tłumić subiektywne odczuwanie niepokoju i powoduje słabszą reakcję na działanie stresorów, niezależnie od możliwości ich kontrolowania. Jak podkreślono w raporcie z badania, obecne dane sugerują, że niepewność związana ze stresorem — ale nie jego brak kontroli — wystarcza, aby wzmocnić tłumienie reakcji stresowej. W niniejszym badaniu alkohol również osłabiał reaktywność, niezależnie od rodzaju stresora. W rzeczywistości alkohol może osłabiać reaktywność na wszystkie typy stresorów.
Obserwacje naukowców prowadzą do wniosków, że picie w celu radzenia sobie ze stresorami może być szczególnie wzmacniające, gdy te stresory są niepewne (np. martwisz się kosztami nadchodzących rachunków) niezależnie od tego, czy jest niekontrolowany (uważasz, że nie możesz sobie na to pozwolić) czy kontrolowany (myślisz, że możesz sobie na to pozwolić). Osoby z dużym stopniem niepewności w swoim życiu, szczególnie osoby pozbawione wsparcia społecznego, rodziny w separacji lub posiadające niestabilne warunki mieszkaniowe, mogą być szczególnie wrażliwe na wzmacniające działanie alkoholu.
Źródła:
https://beaverslab.com/files/Publications/BradfordD2021a.pdf
Fot. Giovanna Gomes, Unsplash.com
Dodaj komentarz