Skip to main content
Wspólnota AA
15 listopada 2019

Wspólnota AAWspólnota AA opiera się na idei wzajemnej pomocy, posiada własną tożsamość, bogate tradycje, wyraziste zasady i stabilny program zdrowienia. Na czym polega terapeutyczny fenomen grup Anonimowych Alkoholików?

AA to ruch działający obecnie w około 140 krajach na całym świecie. Członkowie wspólnoty podkreślają wzajemność i przeświadczenie zbudowane na wspólnych doświadczeniach, że przemiana jest możliwa. Podstawą zdrowienia jest Program 12 Kroków, a to, co niezwykle istotne to fakt, że we Wspólnocie AA nie ma żadnej władzy formalnej, autorytetów – jest służba, a każdy z członków ma równy głos. Jak podkreśla Ireneusz Kaczmarczyk: „z punktu widzenia zmiany, jaka zachodzi w procesie trzeźwienia alkoholików, grupa AA, a w szczególności jej sposób oddziaływania, organizacja spotkań, symbolika, etc., jest najważniejszym ogniwem Wspólnoty”. Wyjaśnia dalej, że specyficzny język jakim komunikują się „aowcy”, posługiwanie się symbolami, odwoływanie się do tradycji i źródeł czy czytanie literatury prowadzi do wykształcenia się jednolitych reakcji członków na różne zjawiska. To właśnie buduje więzi i wpływa na spójność grup AA, a co za tym idzie – na skuteczność procesu trzeźwienia.

Funkcje Ruchu Anonimowych Alkoholików

Założeniem Wspólnoty Anonimowych Alkoholików jest przywrócenie osobie uzależnionej od alkoholu poczucia godności i podmiotowości oraz ukierunkowanie na postępowanie w sposób wolny od destrukcyjnych zachowań. Na ten proces zmiany wpływa kilka zjawisk i warunków:

– Budowanie poczucia bezpieczeństwa, przede wszystkim emocjonalnego.

Jest to możliwe dzięki wzajemnym relacjom, które opierają się na zrozumieniu, wzajemnej pomocy w trudnych chwilach i dzieleniu się doświadczeniem. Osoba uzależniona może się identyfikować z innymi członkami grupy bez poczucia niższości. Jak pisze Kaczmarczyk „poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego dostarczają również zasady Wspólnoty. Anonimowość wpływa na otwartość w trakcie mityngów, także zasady ich prowadzenia, nieocenianie wypowiedzi innych osób i odwoływanie się wyłącznie do osobistych doświadczeń”.

– Autorefleksja i zmiana świadomości

Osoby uzależnione podczas mityngów relacjonują swoje doświadczenia, przyglądają się sobie i obserwują swoje emocje i uczucia. Refleksja w tym obszarze wpływa na wzrost samoświadomości.

– Kształtowanie tożsamości na nowo

Członkowie AA uczą się patrzeć na siebie z boku i reagować tak, jak inni alkoholicy. W ten sposób następuje identyfikacja zarówno ze Wspólnotą, jak i z innymi osobami uzależnionymi. Po czasie, odzyskując samokontrolę, zmieniają również swoją tożsamość. Stają się „trzeźwymi alkoholikami”.

– Nauka nowych umiejętności i zmiana postaw życiowych

Osoba uzależniona w procesie trzeźwienia więcej rozumie, więcej doświadcza i każde kolejne zadanie realizuje w innym, nowym dla siebie kontekście. Proces trzeźwienia to nieustanna praca nad weryfikacją dotychczasowych przekonań i osądów. To również nawiązywanie relacji i budowanie więzi bez doświadczeń z przeszłości oraz aktywne życie bez moralnego piętna i poczucia winy.

– Odzyskiwanie poczucia wolności

Mowa tu o budowaniu świadomości posiadania wpływu na swoje życie, podejmowanie decyzji i ponoszenie ich konsekwencji. Jak tłumaczy Kaczmarczyk: „rzeczywista wolność pociąga za sobą doświadczenie ograniczenia. Zrozumienie tej prawdy oznacza dla alkoholików akceptację własnej choroby”.

– Przewartościowanie tego, co w życiu ważne

Dla wielu alkoholików życie w trzeźwości oznacza powrót do wcześniej wyznawanych wartości. Dla niektórych jednak dopiero uczestnictwo w ruchu buduje ich znaczenie. Członkowie AA podkreślają, że „pomagając innym alkoholikom, pomagają sobie samym” i akcentują takie wartości jak: uczciwość wobec siebie i innych, solidarność, prawdomówność, obowiązkowość czy odpowiedzialność we wzajemnych relacjach.

– Rozwój osobisty

Struktura AA tworzy odpowiednie warunki do konstruktywnej osobistej przemiany. Mowa tu o zapleczu społecznym, powrocie lub kształtowania samooceny dzięki regularnym spotkaniom, odzyskiwaniu umiejętności kierowania swoim życiem oraz wyjście z izolacji i powrót do społeczności.

Można więc stwierdzić, że pomocny dla osób uzależnionych w osiągnięciu swego rodzaju dojrzałości jest system norm i wartości, do jakiego dostosowują się decydując się na trwanie we wspólnocie AA. Przestrzeganie ich i funkcjonowanie w jasno określonych ramach przekłada się na skuteczność procesu trzeźwienia.

Jak pokazują badania, dla pewnej grupy zapotrzebowanie na samopomoc z czasem maleje. Są to osoby, które korzystały zarówno z działań Wspólnoty AA, jak i psychoterapii. Jak podkreśla Kaczmarczyk: „Zwiększa się ich poziom poczucia bezpieczeństwa i zaufania do własnych możliwości radzenia sobie z uzależnieniem i problemami osobistymi. Wzrasta aktywność uczestników ruchu poza Wspólnotą, co jest związane z rozwojem osobistym i zawodowym, nowymi życiowymi celami”.

Sprawdź mityngi AA w Warszawie

Źródło:

Ireneusz Kaczmarczyk, „Terapeutyczne oddziaływania Wspólnoty Anonimowych Alkoholików” w „Psychoterapia. Pogranicza. Podręcznik akademicki”, Grzesiuk Lidia, Suszek Hubert (red.), 2012, Wydawnictwo ENETEIA

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Wakacyjne grupy interpersonalne dla młodzieży

Grupy samopomocy – Wspólnota Anonimowych Seksoholików

Grupa ludzi trzymających się za ręce

Bliskie „mijania” i „spotkania” – zajęcia grupowe dla młodych dorosłych

Młodzież podczas warsztatów

Nabór do programu „Parasol” – nieodpłatne warsztaty dla młodzieży i rodziców

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.