Skip to main content
alkohol i rak
14 września 2021

alkohol i rakW 2020 roku odnotowano ponad 740 tys. przypadków nowotworów związanych ze spożywaniem alkoholu. To jeden z najważniejszych wniosków z badania przeprowadzonego przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC), opublikowanego w The Lancet Oncology.

Zebrane dane pokazują, że w 2020 r. 86% wszystkich przypadków stwierdzonych nowotworów było związanych z ryzykownym i intensywnym piciem alkoholu (czyli ponad 2 napojów alkoholowych dziennie). Jednak, co stwierdzili naukowcy, nawet umiarkowane spożywanie alkoholu może mieć niebezpieczne skutki. 1 na 7 nowotworów był konsekwencją picia alkoholu w sposób umiarkowany. Oznacza to ponad 100 tys. nowych przypadków raka na świecie spowodowanych piciem alkoholu.

Harriet Rumgay, naukowiec z IARC i główny autor artykułu:

„Te szacunki zapewniają wgląd w globalne obciążenie nowotworami związane ze spożywaniem alkoholu w zależności od płci, miejsca występowania raka oraz kraju lub regionu świata. Oszacowaliśmy również odsetek nowych powiązanych przypadków raka z różnymi poziomami spożycia alkoholu i wykazaliśmy, że nawet lekkie do umiarkowanego picie ma znaczący wpływ na obciążenie nowotworami.”

Przypadki zachorowań na nowotwory wskutek spożywania alkoholu

Mężczyźni stanowili około trzech czwartych wszystkich przypadków raka związanych z alkoholem (567 tys. przypadków).

Jak wyjaśnia dr Carina Ferreira-Borges z europejskiego biura WHO. ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób Niezakaźnych:

„Dziś wielu mieszkańców Regionu Europejskiego WHO wciąż nie zdaje sobie sprawy, że alkohol jest zaliczany do grupy pierwszej czynników rakotwórczych dla ludzi – obok tytoniu, azbestu i radiojodu. Nie ma bezpiecznej ilości spożywanego alkoholu. Przechodząc przez organizm, alkohol może uszkadzać narządy, z którymi się styka, powodując różne rodzaje raka, od jamy ustnej, przez raka piersi, po raka wątroby i odbytnicy.”

Spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko nowotworów w 7 obszarach organizmu człowieka: jamie ustnej, gardle, krtani, przełyku, jelicie grubym, wątrobie i piersi u kobiet.

Według raportu IARC, typy nowotworów związanych z alkoholem o największej liczbie nowych przypadków w 2020 roku to:

  • rak przełyku – 190 tys. przypadków.
  • rak wątroby – 155 tys. przypadków.
  • rak piersi u kobiet – 98 tys. przypadków.

Czytaj też: Alkohol i nowotwór? Ekspert tłumaczy, w jaki sposób alkohol sprzyja zachorowaniu na raka

Zgony, których można było uniknąć

W materiałach zaprezentowano także PAF (population-attributable fractions) dla spożycia alkoholu, a więc proporcję nowych przypadków raka, których można było uniknąć, gdyby nikt w populacji nie spożywał alkoholu. Najniższe wskaźniki odnotowano w Afryce Północnej i zachodniej Azji – mniej niż 1% u obu płci. Najwyższe z kolei wśród mężczyzn w Azji Wschodniej (9%) i Europie Środkowo-Wschodniej (8%) oraz wśród kobiet w Europie Środkowo-Wschodniej (3%), Australii i Nowej Zelandii (3%) oraz Europie Zachodniej ( 3%).

Dr Isabelle Soerjomataram, Zastępca Kierownika Oddziału Nadzoru Onkologicznego w IARC:

„Spożycie alkoholu powoduje znaczne obciążenie ryzykiem nowotworów na całym świecie. Jednak wpływ alkoholu na nowotwory jest często nieznany lub nie łączony. Podkreśla to potrzebę wdrażania skutecznej polityki i interwencji w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat związku między spożywaniem alkoholu, a ryzykiem zachorowania na raka oraz ogólne zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu, aby zapobiec obciążeniu nowotworami spowodowanymi przez alkohol.”

Spożycie alkoholu w Europie

Region Europejski ma najwyższy poziom spożycia alkoholu na świecie. Zapadalność na nowotwory nie jest jedynym problemem regionalnym w tym kontekście – spożywanie alkoholu jest związane z ponad 200 schorzeniami (chorobami i urazami) w samym tylko Regionie i prowadzi do prawie 1 miliona zgonów każdego roku.

Dr Carina Ferreira-Borges:

„WHO przedstawiła serię propozycji, które mogą obniżyć poziom spożycia alkoholu w państwach regionu. Są to działania w dziedzinie polityki fiskalnej i regulacji marketingowych, a ich celem jest ograniczenie dostępności alkoholu. Gdyby miały szansę zostać w pełni wdrożone w całym regionie, moglibyśmy uratować tysiące osób, które umierają z powodu raka i innych chorób niezakaźnych.”

Źródło:

https://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/alcohol-use/news/news/2021/07/new-data-reveal-alcohol-drinking-patterns-that-most-likely-led-to-cancer-in-2020

https://www.iarc.who.int/wp-content/uploads/2021/07/pr299_E.pdf

https://gco.iarc.fr/causes/alcohol/home

Fot.  Giovanna Gomes, Unsplash.com

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Warsztaty Umiejętności Wychowawczych dla rodziców z Targówka

Pomoc psychologiczna, mediacje, konsultacje specjalistyczne

Zrób to zamiast! Od marzenia do realizacji – program pilotażowy

Nie jesteś sam – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.