Skip to main content

Wpływ stresu na leczenie zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Wyniki badań.

10 stycznia 2024

Kobieta podpiera głowę ręką i pije alkoholStres definiuje się jako fizyczne, psychiczne lub społeczne szkodliwe doświadczenia lub okoliczności, które powodują u danej osoby obciążenie fizyczne lub psychiczne. Z kolei zaburzenia związane z używaniem alkoholu (AUD) powodują znaczną zachorowalność i śmiertelność oraz prowadzą do ogromnego cierpienia ludzkiego. Ważne jest zrozumienie procesów łączących stres i spożywanie alkoholu w trakcie leczenia zaburzeń związanych z używaniem alkoholu.

Pomimo dostępności wielu skutecznych metod leczenia AUD, wiele osób poddanych leczeniu niestety powraca do pewnego poziomu picia w trakcie leczenia. W szeroko zakrojonych badaniach nad leczeniem AUD próbowano zidentyfikować te czynniki, które mogą przewidywać powrót do picia (m.in. Sliedrecht i in., 2019).

Czynniki nawrotu podczas leczenia

Spośród wielu występujących czynników ryzyka powrotu do picia, które badano w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, stres został zaliczony do tych występujących najczęściej (m.in. Blaine i Sinha, 2017). Wcześniejsze prace badawcze procesów związanych z alkoholem i stresem często prowadzono w warunkach laboratoryjnych, nie uwzględniając jednocześnie potencjalnych procesów dwukierunkowych, w wyniku których stres może prowadzić do większego spożycia alkoholu, a z kolei większe picie może również zaostrzać stres. Lepsze zrozumienie tych procesów może potencjalnie pomóc w planowaniu leczenia i doprowadzić do opracowania nowych interwencji, które będą wspierać powrót do zdrowia po terapii AUD.

Celem najnowszych badań było określenie związku pomiędzy stresem a piciem podczas leczenia AUD oraz weryfikacja, czy w tych powiązaniach występują różnice między płciami. Badanie przeprowadzane było podczas 16 tygodni leczenia AUD wśród populacji obejmującej 1375 osób (z czego 70 % stanowili mężczyźni) w wieku średnio ok. 44,5 lat. Mając na uwadze wcześniejsze badania dotyczące powiązań alkoholu i stresu, postawiono hipotezę, że istnieje silny związek między stresem a jakimkolwiek piciem w czasie leczenia. Założono także, że istnieją różnice między płciami w powiązaniach między stresem a używaniem alkoholu, uznając, że stres będzie silniej powiązany z późniejszym piciem wśród kobiet, ale nie wśród mężczyzn.

Wcześniejsze badania ( m.in. Taylor i in.,2000 r.), wykazały, że kobiety wykazują zwiększoną reaktywność na stres w porównaniu do mężczyzn. Przypisuje się to przede wszystkim czynnikom hormonalnym, w tym wahaniom estrogenu i progesteronu. Kobiety także częściej szukają wsparcia emocjonalnego i wyrażają stres. Natomiast mężczyźni zasadniczo spożywają większe ilości alkoholu, częściej nadużywają alkoholu i częściej cierpią na AUD, podczas gdy kobiety są bardziej podatne na pewne problemy zdrowotne związane z nadużywaniem alkoholu takie jak uszkodzenie wątroby czy problemy sercowo-naczyniowe.

Najnowsze badanie niestety posiada kilka ograniczeń. Najważniejsze z nich to te, że pomiary spożycia alkoholu i odczuwanego stresu opierały się na samoopisie, a dane służące do weryfikacji zebrane były około dwie dekady temu. Ograniczenie polegało też na braku różnorodności rasowej, etnicznej i płciowej oraz rekrutacji osób, które stosunkowo dobrze funkcjonowały.

Wyniki badania

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki obecnego badania potwierdziły dwukierunkowe powiązania między stresem a jakimkolwiek poziomem piciem alkoholu podczas leczenia zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Dowiedziono, że stres i picie są powiązane w czasie oraz na poziomie wewnętrznym, jak i międzyludzkim. Wnioski z bieżącego badania potwierdziły jednocześnie, że stres przewidywał późniejsze picie wśród kobiet, natomiast nie przewidywał późniejszego picia wśród mężczyzn. Ponadto jakiekolwiek spożycie alkoholu przewidywało większy niż typowy stres w kolejnych tygodniach, natomiast słabsze dowody na to, że stres zwiększał prawdopodobieństwo późniejszego spożycia alkoholu, szczególnie wśród mężczyzn. W przypadku kobiet większy stres przewidywał późniejsze picie na wcześniejszym etapie leczenia i mniejsze prawdopodobieństwo kolejnego picia w ostatnim tygodniu leczenia.

Badacze są zdania, że przyszłe badania powinny weryfikować powiązania między stresem a używaniem alkoholu na bardziej współczesnych próbach, które charakteryzują się większą różnorodnością rasową, etniczną i płciową, a także wśród osób, u których współwystępujące zaburzenia związane ze spożyciem alkoholu są poważniejsze.

Źródło:

Subjective stress and any drinking during alcohol treatment: Disentangling within and between person autoregressive effects, 2024

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Realia szpitali i przychodni. Czyli o tym, ile kosztują nas uzależnienia…

Oś jelito-wątroba-mózg i zaburzenia związane z alkoholem

Jak sen wpływa na spożywanie alkoholu przez młodzież i młodych dorosłych?

Leczenie zaburzeń używania substancji wśród młodzieży – jak zwiększyć skuteczność? Wyniki badań

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.