Skip to main content
jak wyjść z uzależnienia
4 listopada 2022

jak wyjść z uzależnieniaUzależnienie od alkoholu jest światowym problemem społecznym. Dokonywano różnego rodzaju przeglądu czynników skłaniających osoby uzależnione do rozpoczęcia używania alkoholu, podejmowania leczenia i kontynuowania drogi zdrowienia. Badania były również przeprowadzane z braniem pod uwagę różnych podejść teoretycznych. Opisywane badanie jest o tyle ciekawe, że przeprowadzono je w innym kręgu kulturowym niż Zachodni, a mianowicie było wykonane w Indiach. Było to badanie jakościowe opierające się na wywiadach z pacjentami oraz profesjonalistami. W bieżącym badaniu poruszane kwestie odnoszono do transteoretycznego modelu zmiany. Jak wyjść z uzależnienia i co jest pomocne? O tym poniżej.

Dla przypomnienia: transteoretyczny model zmiany odnosi się do pięciu etapów, przez które przechodzi dana osoba na drodze zmiany. Są to kolejno etapy: prekontemplacji, kontemplacji, przygotowania, działania i utrzymania. Jest to o tyle ciekawy model, że obejmuje cechy charakterystyczne każdego z tych etapów, jego elementy poznawcze oraz czynniki przyczyniające się do skuteczności przechodzenia na kolejne z nich.

Prezentowane badanie przeprowadzono w sierpniu i wrześniu 2017 roku. Wzięły w nim udział dwie grupy: osoby utrzymujące abstynencję od minimum 2 miesięcy, czyli będące na etapie działania i podtrzymania oraz specjaliści ds. zdrowia świadczący usługi w placówce udzielającej pomocy osobom z uzależnieniem i ich rodzinom.

Badanie polegało na przeprowadzaniu pogłębionych wywiadów z osobami z uzależnianiem, które kładły nacisk na powody inicjacji alkoholowej, a następnie motywacji do leczenia i kontynuowania abstynencji. Natomiast specjalistów zasadniczo pytano o wyzwania przed jakimi stają w czasie udzielania pomocy, jakie interwencje według nich są efektywne oraz jakie czynniki leżą u podłoża rezygnacji z abstynencji i utrzymywania jej. Dokonano także przeglądu dokumentacji medycznej.

Motywacją do poszukiwania pomocy relacjonowaną przez badanych była w głównej mierze znaczna liczba strat o różnym charakterze, ale najczęściej odnosząca się do negatywnych zmian w rodzinie, problemów bądź utraty pracy oraz utrata szacunku wśród krewnych i znajomych.

Czynniki wspomagające utrzymywanie abstynencji podzielono na społeczne, indywidualne i instytucjonalne.

Czynnikami społecznymi były wszelkie formy wsparcia udzielane przez rodzinę i bliskich. Te formy to m.in. towarzyszenie, wsparcie emocjonalne, finansowe czy uczestniczenie w procesie leczenia poprzez uzyskiwanie informacji na temat uzależnienia.

Czynnikami indywidualnymi były chęć zmiany, zaangażowanie się w powrót i pełnienie zaniedbanych ról społecznych oraz w alternatywne aktywności, czyli hobby, a także aktywne poszukiwanie wsparcia u rodziny i bliskich, w grupach samopomocowych i zgłaszanie się na konsultacje do profesjonalistów.

Natomiast czynniki instytucjonalne umożliwiające i wspierające zmianę to pomoc farmakologiczna w odstawieniu alkoholu, zindywidualizowane rozwiązania problemów związanych z uzależnieniem (od problemów neurologicznych, przez związane z niską samooceną po naukę rozpoznawania, nazywania i radzenia sobie z emocjami), zapewnienie dostępu do profesjonalistów różnych modalności i grup wsparcia.

Z perspektywy profesjonalistów czynnikami wzmacniającymi wprowadzanie zmian u osób z uzależnieniem są również wieloaspektowe i zindywidualizowane plany leczenia, włączanie rodziny w proces terapii, zwłaszcza poprzez edukację oraz motywowanie do uczestnictwa, oraz tworzenie nowych grup samopomocowych.

Czytaj też: Rodzina, społeczność terapeutyczna i grupa wsparcia w początkach abstynencji

Odnosząc natomiast relacje uczestników badania do transteoretycznego modelu zmiany potwierdzono, że w fazie prekontemplacji, gdy osoba z uzależnieniem nie ma świadomości swego problemu, ważnym jest edukacja na temat skutków używania substancji i działania, zmierzające do zinternalizowania przez nią świadomości problemu, która staje się czynnikiem motywującym do zmiany. Na etapie przygotowania, zwiększenie dostępności do miejsc udzielających profesjonalnej pomocy potrzebującym pozwala na oszczędzenie im korzystania z różnych metod, które – gdy nie są skuteczne – osłabiają nadzieję, motywację i wiarę w zmianę. Dlatego też różnorodne formy oddziaływania w takiej placówce, do której zgłaszają się osoby z uzależnieniem, czyli będące na etapie działania, mają szansę przywrócenia im poczucia skuteczności. Na etapie podtrzymania w badaniu wykazano, że najskuteczniejszym czynnikiem jest udział w grupach samopomocowych.

Źródło:

Yamarthi P., Kannuri N.K., Enabling factorsfor behavior change among people with alcohol dependency: An exploratory study in a mental health-care facility, Indian Journal of Public Health, 2019, 63, 3, 233-238.

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Warsztaty Umiejętności Wychowawczych dla rodziców z Targówka

Zrób to zamiast! Od marzenia do realizacji – program pilotażowy

Nie jesteś sam – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży

Wideotrening Komunikacji – VIT

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.