Kompulsywne zachowania seksualne mogą mieć negatywny wpływ na nastrój, relacje czy zdrowie. Istnieją czynniki, które znacząco zwiększają ryzyko tego zaburzenia.
Czynniki ryzyka
Płeć. Zdecydowanie częściej problem z kompulsywnymi zachowaniami seksualnymi dotyczy mężczyzn (5:1 w stosunku do kobiet). Z badań wynika, że wykazują oni większą skłonność do fantazjowania, preferują bodźce wizualne. Częściej też godzą się na przypadkowy seks i szybciej się pobudzają. Kobiety z kolei kierują się przesłankami romantycznymi, interpersonalnymi, a zachowania seksualne, które podejmują, częściej powodowane są potrzebami biologicznymi i emocjonalnymi. U kobiet z kompulsywnymi zachowaniami seksualnymi często odnotowuje się historię wykorzystania seksualnego w dzieciństwie. W przypadku mężczyzn, zachowaniom seksualnym towarzyszy zmniejszona satysfakcja z seksu oraz częściej chorują na choroby przenoszone drogą płciowa.
Czynnikami ryzyka są także czynniki neurobiologiczne. Chodzi o pobudzenie odpowiednich części mózgu, np. układu nagrody. Sieci neuronalne pobudzające ten właśnie układ są w przypadku zachowań seksualnych takie same, jak w przypadku innych uzależnień. Wskazuje się więc, że podłoże w przypadku kompulsywnych zachowań seksualnych może być takie same, jak u osób z uzależnieniem od substancji. Uzależnienia te mogą również współwystępować.
Istnieje hipoteza mówiąca o genetycznym podłożu uzależnienia od seksu. Wskazano także, że jeśli rodzice są uzależnieni od substancji czy innych czynności, również ryzyko uzależnienia wzrasta.
Kolejnymi czynnikami są historia rodzinna i wczesne doświadczenia dziecięce związane z doświadczeniem wykorzystania seksualnego w dzieciństwie, problemami seksualnymi rodziców oraz podejmowaniem czynności seksualnych wobec osób nieletnich. Badania wykazały, że 97% osób z kompulsywnymi zachowaniami seksualnymi doświadczało w dzieciństwie przemocy psychicznej, 72% – fizycznej, a 81% – seksualnej.
Ostatnim z najczęściej wymienianych czynników ryzyka jest temperament. Skłonność do podejmowania ryzyka i poszukiwania wrażeń istotnie korelują z wieloma zachowaniami seksualnymi.
Źródła:
„Gdy seks staje się problemem”, Marta Kołacka, Fundacja ETOH, Warszawa 2013 https://www.kbpn.gov.pl/portal?id=15&res_id=6061725
„Uzależnienia behawioralne”, Lidia Cierpiałkowska, Iwona Grzegorzewska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018
Dodaj komentarz