Skip to main content
terapia grupowa dla osób DDA
29 sierpnia 2021

terapia grupowa dla osób DDA„Bardzo często pojawia się przekonanie, że potrafię stawiać granice, czuję i mam prawo, by mówić o tym, czego potrzebuję i to realizować. Pojawia się gotowość do trwałego przebudowania relacji z osobami krzywdzącymi i nie tylko”. Co daje terapia grupowa dla osób DDA i jaka jest skuteczność pracy grupowej w nurcie TSR? Tłumaczy Robert Smyczyński, psycholog i prezes Fundacji UNA.

Redakcja: Co daje osobom identyfikującym się jako DDA terapia grupowa?

Robert Smyczyński: Na tak postawione pytanie najkrócej można by odpowiedzieć: „poszerza perspektywy klienta i utrwala zmiany poczynione w terapeutycznym kontakcie indywidualnym”. Według mnie grupa dla osób definiujących się jako DDA to swego rodzaju utrwalacz/utwardzacz zmian, które – zapoczątkowane podczas indywidualnego kontaktu terapeutycznego – warto by były kontynuowane w szerszym kontekście społecznym.

Praca grupowa jest dedykowana szczególnie tym, którzy chcą budować nowe lub przebudowywać własne relacje, czerpać większą satysfakcję ze związków, trwale uwolnić się od poczucia krzywdy i utrwalić umiejętności stawiania granic, lepiej rozumieć i kontrolować własne uczucia, nie krzywdząc skutecznie wpływać na innych, poprawić samoocenę i stać się odważniejszym, wzbogacić się wewnętrznie i dostrzegać sens bycia z innymi.

Jak jest prowadzona terapia grupowa dla osób DDA w Fundacji UNA?

Wsparcie grupowe dla osób definiujących się jako DDA prowadzimy od ponad 4 lat, a uruchomienie grup było odpowiedzią na potrzeby uczestników naszych projektów i to z ich grona głównie tworzone są grupy.

W naszej praktyce praca w grupie zawsze jest poprzedzona pracą indywidualną, grupę prowadzi ten sam terapeuta, z którym spotykał się klient w gabinecie podczas konsultacji indywidualnych. Grupy mają charakter zamknięty i są ograniczone w czasie do zwykle siedmiu cotygodniowych, 2,5 godzinnych spotkań, wzbogaconych o 1 lub 2 warsztaty (6 godzin) w cyklu, doskonalących konkretne umiejętności psychospołeczne – szczególnie akcentowane jako wartościowe przez uczestników w toku cyklu.

Zatem podczas spotkań koncentrujemy się na osobie, na rozwiązaniu, a prowadzący grupę świadomie przyjmujemy pozycję terapeuty, który podnosi podmiotowość uczestników i w nich lokuje źródło zmian. Świadomość ograniczonej liczby spotkań motywuje uczestników do wprowadzania i doświadczania zmian między spotkaniami. Dodatkowy, kilkugodzinny warsztat o tematyce pożądanej przez uczestników, będący integralną częścią cyklu, zawsze pożądany i z kompletem uczestników, daje możliwość nabycia wybranych umiejętności w sferze komunikacji, emocji czy rozumienia JA.

Jak to działa w praktyce?

Terapia indywidualna to na początku bez wątpienia budowanie bezpiecznej relacji. Relacja z terapeutą oparta na empatii, zaufaniu i akceptacji otwiera na dzielenie się często trudnymi, bardzo osobistymi przeżyciami, pozwala na kontakt z tłumionymi emocjami. Na późniejszym etapie to również rozpoznawanie swoich potrzeb i szczególnie w nurcie, w którym pracuję, budowanie perspektywy „jak ma być” w moim życiu po zmianie. To  na tym etapie również odnajdywanie, wzmacnianie i budowaniu własnych zasobów, praca z doświadczeniami przeszłymi, budowaniem strategii i weryfikowaniem wprowadzanych zmian. Jest to również najlepszy czas, by wprowadzić wsparcie grupowe.

Pracuje Pan w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu. Na czym opiera się praca w grupie w tym modelu?

W pracy grupowej prowadzonej w nurcie TSR perspektywa „jak ma być po zmianie” jest sensem „Rozwiązania”. Zatem koncentrujemy się głównie na szukaniu i wzmacnianiu zasobów, które mogą być użyteczne w osiągnięciu celu. Każdy uczestnik pracuje na swoim osobistym celu z wykorzystaniem własnych strategii, a grupa – udzielając budujących i motywujących do zmian informacji zwrotnych – staje się bezcennym zasobem. Poza tym, skupienie się na mocnych stronach, wzajemne, uważne komplementowanie oparte na faktach, budowanie realnych strategii zaspakajania swoich potrzeb, wymiana i wzajemnie wsparcie dają uczestnikom poczucie sprawczości, podmiotowości, a doświadczanie pozytywnych reakcji od uczestników utrwala pozytywne myślenie o sobie.

Jak głęboko w doświadczenia z dzieciństwa wchodzą uczestnicy podczas sesji grupowych?

Skupienie się na perspektywie „jak ma być” pozwala nam prowadzić tzw. „grupy wieloproblemowe”, na których spotykają się często ludzie doświadczający różnych sytuacji życiowych i kryzysów. Jednak w grupach terapeutycznych dedykowanych osobom określającym się jako DDA/DDD ważnym wymiarem i często podstawą porozumienia jest wspólnota podobnych, trudnych doświadczeń. Można więc przyjąć, że grupę łączy wspólna problematyka wyjściowa, będąca często matrycą aktualnych trudnych doświadczeń. Jednak to, co zasadniczo odróżnia grupę prowadzoną w nurcie TSR, to właśnie przeniesienie ciężaru z problemu na rozwiązanie.

Ponieważ w TSR pozycja terapeuty to uważne towarzyszenie, na grupie prowadzący, po uprzednio uzgodnionych zasadach, czuwa, by uczestnicy komunikowali się ze sobą, a to, czego dowiadują się o sobie i to co mówią innym na temat ich zachowania, odbywało się w atmosferze bezpieczeństwa i zaufania. Ważne jest, by skupiać się na wspomnianym szukaniu i wzmacnianiu zasobów, które mogą być użyteczne w osiągnięciu celu/rozwiązania.

Z jakimi „rozwiązaniami” kończą pracę uczestnicy terapii grupowej dla osób DDA?

Dla nas, terapeutów towarzyszących w procesie zmian, co szczególnie pozostaje w pamięci to – w szczególności – bardzo często w informacjach po cyklu dowiadujemy się, iż wzrósł poziom spokoju osobistego, pewności i podmiotowości. Słyszymy, że „zostały uchylone drzwi i zmniejszył się lęk względom tego, co poza nimi”, a czasem te drzwi otwierają się na szeroko bez lęku. Pojawiają się „wielkie sukcesy”, które dotychczas były uznawane z nic nie znaczące „tak jak ja niewiele znaczyłam/znaczyłem”. Bardzo często pojawia się przekonanie, że potrafię stawiać granice, czuję i mam prawo, by mówić o tym, czego potrzebuję i to realizować. Pojawia się gotowość do trwałego przebudowania relacji z osobami krzywdzącymi i nie tylko. Pojawiają się też własne plany (tylko na siebie) na teraz i na dłużej. Często też po cyklu uczestnicy pozostają ze sobą w kontakcie, budując własne nowe, dobre dla siebie relacje. A skoro to działa, będziemy kontynuować i rozwijać nasze wsparcie grupowe, starając się, by były jak najszerzej dostępne. Kolejny cykl już od października 2021

Dziękuję za rozmowę.

Robert Smyczyński – psycholog kliniczny (SWPS); specjalizuje się w pracy ze zjawiskiem kryzysu, traumy i motywacji. Terapeuta TSR (BSFT), trener, praktyk, na co dzień pracujący w gabinecie, na sali szkoleniowej i w terenie. Autor i wykonawca programów wsparciowo-edukacyjnych dla specjalistów pracujących w nurcie interdyscyplinarnym w ramach procedury NK w Polsce. Współzałożyciel i Prezes Fundacji UNA zajmującej się wspieraniem w rozwoju rodziny, społeczności i wsparciem specjalistów pracujących w środowisku szkolnym i pomocowym. Fundacja UNA od 5 lat realizuje wieloletnie programy wsparciowe finansowane ze środków m.st. Warszawy, skierowane do osób zagrożonych sytuacjami kryzysowymi, zmagających się z problemami rodzinnymi oraz problemami uzależnień i współuzależnienia.

Fundacja UNA: www.fundacjauna.pl, poradnia@fundacjauna.pl, tel. 665830618
Projekty prowadzone przez Fundację UNA, które są (współ)finansowane ze środków m.st. Warszawy, są nieodpłatne dla uczestników.

Fot. Priscilla Du Preez, Unsplash.com

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Młody mężczyzna patrzy w górę z uśmiechem

Droga do trzeźwości – historia Adama

Mężczyzna podczas konsultacji z terapeutą

Testy na uzależnienie. Jak powstają, do czego służą i o czym świadczą ich wyniki

Osoba używająca aplikacji moblinej

Aplikacja mobilna dla par jako wsparcie w ograniczaniu picia – wyniki badania pilotażowego

Uśmiechnięta kobieta siedzi nad jeziorem

Jakie zaburzenia może przykrywać uzależnienie? O tym, jak ważna jest trafna diagnoza cz. 2

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.