Skip to main content
Rola rodziny w leczeniu alkoholizmu
13 września 2021

Rola rodziny w leczeniu alkoholizmuZaburzenia związane z używaniem alkoholu i wpływ picia na funkcjonowanie rodziny są ze sobą powiązane. Alkohol ma negatywny wpływ na funkcjonowanie rodziny, jednocześnie jednak pozytywnie działa obecność jej członków oraz motywacja z ich strony w procesie wychodzenia z nałogu i powrotu do zdrowia. Członkowie rodziny mogą skutecznie zmotywować osobę nadużywającą alkoholu do zainicjowania zmian w piciu lub podjęcia leczenia.

Badania naukowe mające na celu zrozumienie wzajemnych relacji między piciem alkoholu a funkcjonowaniem rodziny rozpoczęły się na początku XX wieku, a modele leczenia, które odnoszą się zarówno do picia, jak i funkcjonowania rodziny, były opracowywane i testowane przez blisko 75 lat. W tym czasie zaobserwowano, że alkohol szkodzi poszczególnym członkom rodziny i funkcjonowaniu rodziny jako całości, a działania członków rodziny mogą nasilać problemowe picie. I odwrotnie: rodziny odgrywają kluczową rolę w powrocie do zdrowia, co ma pozytywny wpływ na członków rodziny i jej funkcjonowanie.

Rola rodziny w powrocie do zdrowia

Jak wynika z badań, zachowania rodziny mogą przyczynić się do zmian w spożyciu alkoholu, podobnie zmiany w piciu mogą przyczynić się do lepszego funkcjonowania rodziny.

Rodziny mężczyzn w okresie zdrowienia cechowały się większą spójnością rodzinną, wyrazistością, większą orientacją na zajęcia rekreacyjne i zgodnością w sposobie postrzegania całego środowiska swojej rodziny w porównaniu z rodzinami mężczyzn, którzy doświadczyli nawrotu choroby. Co więcej, żony mężczyzn w okresie zdrowienia były mniej przygnębione, spokojniejsze, doświadczały mniej negatywnych wydarzeń, a dzieci wykazywały mniej objawów emocjonalnych.

Czytaj też: Rodzina, społeczność terapeutyczna i grupa wsparcia w początkach abstynencji
Jednocześnie rodziny mogą odgrywać kluczową rolę we wspieraniu inicjacji zdrowienia. Zachowania rodzinne mogą zwiększać prawdopodobieństwo, że dana osoba będzie szukać pomocy w związku ze swoim piciem. Najważniejsze są te działania, które wspierają: inicjację zmiany, wzmacnianie pozytywnych lub pożądanych zachowań związanych z trzeźwością lub szukaniem pomocy, składanie konkretnych i pozytywnych próśb o zmiany w zachowaniach związanych z piciem, takich jak ograniczanie konsumpcji czy szukanie pomocy, ale jednoczesne pozwalają pijącemu na doświadczanie występujących negatywnych konsekwencji picia.

Specyficzne grupy społeczne

Uzależnienie od alkoholu i picie szkodliwe charakteryzują się dużą różnorodnością etiologii, przebiegu i czynników wpływających na wyniki leczenia.

  1. Kobiety doświadczają innych wyzwań niż pijący mężczyźni, a szczególnie w odniesieniu do relacji intymnych. Kobiety postrzegają problemy w związku jako ważne czynniki poprzedzające nawrót i używają alkoholu, aby radzić sobie z problemami w związku. Męscy partnerzy kobiet pijących unikają konfrontacji, jako sposobu radzenia sobie z piciem kobiety.
  2. Rasa i pochodzenie etniczne odgrywają istotną rolę w strukturze relacji rodzinnych oraz funkcjonowania wielu osób pijących. Istniejąca literatura wskazuje, że istnieją znaczne różnice we wzorcach spożycia alkoholu, etiologii i czynnikach ryzyka związanych z rozwojem uzależnienia od alkoholu, a także zaangażowania i wyników leczenia w różnych grupach rasowych i etnicznych. Konstrukcje kulturowe i marginalizacja instytucjonalna mogą w różny sposób wpływać na powrót do zdrowia wśród grup mniejszości rasowych i etnicznych. Wśród innych czynników wskazuje się: role płciowe, status społeczno-ekonomiczny, dostęp do opieki zdrowotnej, status zatrudnienia, status imigracyjny, zaangażowanie w wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych, religię i bariery językowe.
  3. Status społeczno-ekonomiczny. Wpływają na niego: dostęp i poziom wykształcenia, status zawodowy, dostęp do mieszkań, czynniki sąsiedzkie i dochód. Chociaż picie szkodliwe i uzależnienie występuje wśród osób i rodzin ze wszystkich środowisk społeczno-ekonomicznych, bezpośredni związek między statusem społeczno-ekonomicznym, alkoholem a szkodami związanymi z piciem są złożone. Badania wskazują, że rodziny z niższym statusem ekonomiczno-społecznym mogą ponosić większe negatywne konsekwencje picia w kontekście zdrowia fizycznego i psychicznego czy też napotykać przeszkody w dostępie do leczenia.
  4. Populacje mniejszości seksualnych i płciowych. Osoby identyfikujące się jako mniejszości seksualne i płciowe stosunkowo częściej spożywają alkohol niż osoby identyfikujące się jako heteroseksualne. Częściej występują też u nich zaburzenia związane z piciem alkoholu. Niektóre badania wskazują, że w przypadku par tej samej płci słabsze funkcjonowanie w związku wydaje się być związane z wyższym wskaźnikiem problemów alkoholowych. Czynniki rodzinne i inne sieci społeczne wymieniane jako ważne dla ich powrotu do zdrowia obejmują akceptację ich orientacji seksualnej i poczucie więzi społecznej.

Podsumowanie

Istniejąca literatura sugeruje, że włączenie partnerów i członków rodziny do leczenia uzależnienia od  alkoholu jest wysoce skutecznym sposobem maksymalizacji pozytywnych wyników leczenia oraz ułatwia długoterminowy powrót do zdrowia.

Źródło:

https://arcr.niaaa.nih.gov/recovery-aud-part-2/role-family-alcohol-use-disorder-recovery-adults

Fot. John-Mark Smith, Unsplash.com

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Wakacyjne grupy interpersonalne dla młodzieży

Grupy samopomocy – Wspólnota Anonimowych Seksoholików

Grupa ludzi trzymających się za ręce

Bliskie „mijania” i „spotkania” – zajęcia grupowe dla młodych dorosłych

Młodzież podczas warsztatów

Nabór do programu „Parasol” – nieodpłatne warsztaty dla młodzieży i rodziców

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.