Skip to main content
DDA i samobójstwo
24 sierpnia 2019

DDA i samobójstwo

Osoby, które pochodzą z rodzin z problemem alkoholowym, mogą być o 85 proc. bardziej skłonne do popełnienia samobójstwa w porównaniu z osobami, których rodzice nie nadużywali alkoholu – wynika z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne.

Ryzyko targnięcia się na własne życie jest też o 14 proc. większe wśród dorosłych dzieci rozwiedzionych rodziców. Natomiast fakt wychowywania się w rodzinie alkoholowej, w której doszło do rozstania rodziców, nie wpływa dodatkowo na zwiększenie skłonności do popełnienia samobójstwa.

Badacze przeanalizowali dane z ankiet Ministerstwa Zdrowia i Pomocy Humanitarnej USA z lat 2001-2002, które zebrano w trakcie wywiadów osobistych z 43 093 osobami w wieku 18+. Podczas badania 13 753 uczestników zgłosiło, że w pewnym momencie życia doświadczyło poważnej depresji, a 1073 osób spośród nich próbowało popełnić samobójstwo.

Z całej badanej próby 2,4 proc. badanych zgłosiło próbę samobójczą, 16 proc. –  rozwód rodziców, 21,3 proc. stwierdziło, że przynajmniej jedno z rodziców nadużywało alkoholu, a 6 proc. pochodziło z rodziny, gdzie przynajmniej jedno z rodziców nadużywało alkoholu i dodatkowo doszło do rozwodu rodziców. W grupie, która zgłosiła próbę samobójczą (1073 osoby), 25,4 proc. miało rozwiedzionych rodziców, a w przypadku 46 proc. – jeden lub oboje rodzice nadużywali alkoholu.

Dlaczego fakt wychowywania się w rodzinie, w której nadużywano alkoholu oraz doszło do rozwodu rodziców, nie prowadził do ​​większego ryzyka podejmowania prób samobójczych? Autorzy badania spekulują, że biorąc pod uwagę częstotliwość poważnych konfliktów małżeńskich oraz na linii rodzic-dziecko, jakie występują w rodzinach z problemem alkoholowym, rozwód rodziców mógł ostatecznie zmniejszać wrogość w domu oraz osłabiać część tych konfliktów. Nie był zatem kolejnym negatywnym czynnikiem dla potomstwa, który przyczyniałby się do wzrostu ryzyka niedostosowania w dorosłości, która przejawia się m.in. zachowaniami samobójczymi. „Dzieci alkoholików nie są tak zaskoczone, gdy ich rodzice się rozstają, ponieważ byli świadkami wielu konfliktów i może to nie wywoływać u nich tak wielkiej dezorientacji, traumy i urazy, jakby to mogło mieć miejsce w lepiej funkcjonującej rodzinie – podsumowuje Dana Alonzo, badaczka z Uniwersytetu Columbia.

Źródła:

„The Influence of Parental Divorce and Alcohol Abuse on Adult Offspring Risk of Lifetime Suicide Attempt in the United States”, Dana Alonzo i Ronald G. Thompson (Columbia University) oraz Mahlki Stohl (New York State Psychiatric Institute) w: „American Journal of Orthopsychiatry, 2014, Vol. 84, No. 3, 316 –320)

https://www.apa.org/news/press/releases/2014/05/suicide-alcohol

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Koncepcja sztucznej inteligencji. Głowa na niebieskim tle

Sztuczna inteligencja a spożycie alkoholu – niepokojące obserwacje

Lekarz czyta wynik badania rezonansu magnetycznego

Alkohol jako czynnik ryzyka udaru mózgu – alarmujące wyniki badań

Dłoń odmawia alkoholu

Czy istnieje bezpieczne picie?

Mężczyzna siedzi na podłodze obok szklanki z alkoholem

Agata Czaja-Michaud: Sucha abstynencja to poczucie, że niepicie jest niesprawiedliwym ograniczeniem

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.