Skip to main content
Alkohol a układ sercowo-naczyniowy
29 sierpnia 2019

Alkohol a układ sercowo-naczyniowyAlkohol oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy w zależności od wielu czynników: genetycznych, społeczno-ekonomicznych czy etnicznych. Dodatkowo, czynnikiem determinującym skutki jego spożywania jest wiek, w tym wiek serca, oraz choroby organizmu.

Alkohol a ciśnienie krwi i nadciśnienie tętnicze

U zdrowych osób dorosłych spożywanie niewielkich lub umiarkowanych ilości alkoholu zazwyczaj nie ma krótkoterminowego istotnego wpływu na hemodynamikę lub ciśnienie krwi. Jednak jego spożywanie może zwiększyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego nawet o 30 proc. Alkohol powoduje gromadzenie się blaszek miażdżycowych w tętnicach i ich zacieśnianie. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko jest stres oksydacyjny, czyli brak równowagi między produkcją wolnych rodników a zdolnością organizmu do detoksykacji – spożywanie alkoholu zaburza produkcję wolnych rodników i obniża poziom przeciwutleniaczy.

Alkohol a choroba wieńcowa

Jak wskazuje prof. dr hab. med. Barbara Cybulska, duże spożycie alkoholu, tzn. 30-40 g czystego etanolu dziennie, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem choroby wieńcowej, podczas gdy mniejsze niż 30 g – z działaniem ochronnym przeciw tej chorobie, u obu płci. Umiarkowane spożycie alkoholu przynosi 30–40% redukcję ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. Czynnikiem ryzyka jest jednak cukrzyca i palenie papierosów. W przypadku osób, które wcześniej przebyły zawał serca, ryzyko zgonu wieńcowego jest uzależnione od ilości spożywanego wcześniej alkoholu.

Alkohol a udar mózgu

Około 80-85% wszystkich udarów, to udary niedokrwienne. Wykazano, że u osób pijących do 12 g czystego alkoholu dziennie zmniejsza się ryzyko ich wystąpienia o 20 proc. W pozostałych przypadkach (udary krwotoczne i podpajęczynówkowe) ryzyko wzrastało przy spożyciu powyżej 60 g na dzień.

Kardiomiopatia alkoholowa

Jest to postępująca choroba prowadząca do zaburzenia budowy i czynności serca. Jej konsekwencją jest osłabienie czynności skurczowej i niewydolność serca. W efekcie organizm otrzymuje zbyt mało utlenowanej krwi, co może prowadzić do zgonu. Alkohol dodatkowo może prowadzić do wystąpienia zmian w samej strukturze mięśnia sercowego, prowadząc np. do przerostu i zwłóknienia mięśnia, wystąpienia zatoru śródściennego, obrzęku, ognisk bliznowacenia i innych cech przewlekłego procesu zapalnego. Przyjmuje się, że zwiększone ryzyko kardiomiopatii występuje u osób pijących powyżej 90 g czystego alkoholu dziennie, przez okres co najmniej 5 lat.

Zaburzenia rytmu serca

Najczęściej pojawiającymi się problemami u osób nadmiernie spożywających alkohol są zaburzenia rytmu serca, w tym występujące powszechnie migotanie przedsionków oraz częstoskurcze komorowe. Mechanizm ich występowania wiąże się z jednej strony z zaburzeniami gospodarki wodnoelektrolitowej (odwodnienie, niedobór potasu i magnezu). Z drugiej zaś może powodować zmiany w strukturze mięśnia, czego sygnałem jest arytmia komorowa.

Profilaktyka i zapobieganie

Spożywanie alkoholu pozostaje głównym czynnikiem ryzyka globalnego obciążenia chorobami. Dodatkowymi czynnikami warunkującymi wpływ alkoholu na układ sercowo-naczyniowy są: płeć, pochodzenie etniczne, genetyka i czynniki społeczno-ekonomiczne. W związku z tym, że ryzyko może przewyższać korzyści, naukowcy podają, że: „niekorzystne efekty społeczne, biologiczne i psychologiczne picia alkoholu wydają się przewyższać potencjalne korzyści wynikające z jego wpływu na ryzyko rozwoju choroby wieńcowej, trudno jest sformułować zalecenia określające ilość alkoholu, której spożycie jest bezpieczne.” Co więcej, w „Wytycznych ESC dotyczących prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego w praktyce klinicznej w 2016 roku” eksperci wskazali, że „w niedawno opublikowanym badaniu z randomizacją mendlowską, obejmującym analizy z 59 badań epidemiologicznych, poddano w wątpliwość jakikolwiek korzystny efekt umiarkowanego spożycia alkoholu. Zasugerowano, że najniższe ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych występuje u abstynentów, a każda ilość alkoholu wiąże się z podwyższonymi ciśnieniem krwi (BP) i wskaźnikiem masy ciała (BMI).

Czytaj też: „Alkohol zabija co 10 sekund

Źródła:

Barbara Cybulska, „Alkohol i choroby układu sercowo-naczyniowego” – https://ncez.pl/choroba-a-dieta/choroby-ukladu-krazenia/alkohol-i-choroby-ukladu-sercowo-naczyniowego

https://www.arcr.niaaa.nih.gov/arcr382/article03.htm

https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10278/8778

https://www.arcr.niaaa.nih.gov/arcr382/article03.htm

https://www.ptkardio.pl/Wytyczne_ESC_dotyczace_prewencji_chorob_ukladu_sercowo_naczyniowego_w_praktyce_klinicznej_w_2016_roku-2659

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Mężczyzna na szczycie góry z podniesionymi rękoma

„Piłem od podstawówki przez 25 lat. Teraz realizuję swoją misję najlepiej, jak potrafię!”

Młody chłopak siedzi na sofie w gabinecie terapeuty

Czynniki wpływające na przerwanie terapii uzależnienia od substancji u młodych ludzi

Kobieta i mężczyzna praktykują jogę

Joga w terapii uzależnień

Realia szpitali i przychodni. Czyli o tym, ile kosztują nas uzależnienia…

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.