Skip to main content
Wpływ alkoholu na mózg
28 kwietnia 2019

Alkohol a mózgPowszechnie wiadomo, że alkohol negatywnie wpływa na funkcjonowanie większości narządów wewnętrznych człowieka, w tym również mózgu. Aby sprawdzić, jak po spożyciu alkoholu „zachowują się” poszczególne jego obszary, zastosowano obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Badanie wykazało, że częste upijanie się znacząco wpływa na rozwój mózgu u nastolatków. Przekłada się to głównie na deficyty uwagi i problemy z pamięcią – utrudnione odtwarzanie informacji, zapisanych w pamięci długotrwałej.

Wpływ alkoholu na istotę szarą w mózgu…
Nadużywanie alkoholu w okresie dojrzewania powoduje w pierwszej kolejności zmniejszenie objętości istoty szarej w mózgu, a także wpływa na grubość kory mózgowej. W skrajnych przypadkach może prowadzić do jej zaniku. Istota szara to bardzo gęste skupisko neuronów i element ośrodkowego układu nerwowego. Tworzy tzw. korę mózgową, odpowiedzialną za szereg ważnych funkcji, m.in. pamięć, myślenie abstrakcyjne, inteligencję. Zaburzenia w strukturze kory mózgowej wiążą się z obniżeniem krytycyzmu oraz utrudnieniami w obszarze logicznego myślenia. Niektórzy badacze podkreślają, że u młodych ludzi zmiany te mogą się pogłębiać również w przypadku jednoczesnego spożywania alkoholu i zażywania marihuany.

…i istotę białą
Badania wykazały, że spożywanie alkoholu ma również wpływ na rozwój i wzrost objętości istoty białej w mózgu, która scala neurony i istotę szarą (która niejako ją osłania). Istota biała składa się z włókien nerwowych (aksonów) i komórek glejowych. To dzięki niej mogą być przesyłane impulsy i sygnały w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Naukowcy zaobserwowali, że spożywanie alkoholu powoduje spadek aktywności mózgu przede wszystkim w tych obszarach, za które odpowiada istota biała, czyli naukę i pamięć roboczą. Odnotowali także zaburzenia w procesie podejmowania decyzji oraz kontrolowania impulsów.

Alkohol zaburza działanie układu limbicznego, odpowiedzialnego także za przeżywanie emocji. Zaburzone są także praca móżdżku (efektem są problemy z równowagą i koordynacją ruchową) oraz przysadki mózgowej (odpowiadającej za układ hormonalny).

W procesie dojrzewania mózgu kształtuje się także sfera odpowiedzialna za podejmowanie zachowań ryzykownych oraz tzw. układ nagrody. Alkohol zwiększa wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za poprawę nastroju (dopamina, serotonina), a co za tym idzie, pobudza układ nagrody. Może to w przyszłości zwiększać ryzyko popadnięcia w uzależnienie.

Źródło:
„Binge Drinking: Predictors, Patterns, and Consequences”, 2018 – raport National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Warsztaty Umiejętności Wychowawczych dla rodziców z Targówka

Zrób to zamiast! Od marzenia do realizacji – program pilotażowy

Nie jesteś sam – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży

Wideotrening Komunikacji – VIT

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.