Skip to main content
Energetyki i alkohol
10 lipca 2019

Energetyki i alkoholNapoje energetyczne cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród młodych. Jednak niewiele osób ma świadomość negatywnych skutków ich spożywania. Chętnie łączą je z alkoholem, nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Naukowcy alarmują: mieszanie alkoholu z napojami energetycznymi obciąża serce i może doprowadzić do zawału.

Niebezpieczeństwo na wyciągnięcie ręki

Napoje energetyczne są wszędzie. Sięgają po nie coraz młodsi, nie mając pojęcia o ich składzie i negatywnym działaniu. Wystarczy pojawić się w dowolnym akademiku, by przekonać się, że napoje energetyczne, w połączeniu z alkoholem, stały się nieodłącznym elementem studenckich imprez.

Unikaj napojów energetycznych

Napoje energetyczne zawierają podobną dawkę kofeiny co filiżanka kawy. Jednak kawa zwykle spożywana jest na gorąco, a co za tym idzie – jest pita dużo wolniej. Badania pokazują, że picie napojów energetycznych jest szkodliwe dla zdrowia. Wśród nastolatków wywołuje podwyższone ciśnienie krwi i zaburzenia snu. Kobiety w ciąży spożywające energetyki są narażone m.in. na późne poronienia oraz urodzenie martwych płodów.

Ryzykowne połączenie

Praktyka mieszania napojów energetycznych z alkoholem jest niestety szeroko rozpowszechniona i bardzo ryzykowna dla zdrowia. Kofeina zawarta w energetykach odwadnia organizm i sprawia, że alkohol jest trudniej wchłaniany. Bezpośrednio wpływa to na większe spożycie alkoholu podczas jednej sesji picia. Konsumenci nie są świadomi zagrożeń płynących z łączenia energetyków z trunkami. Wydaje im się, że kofeina spowalnia działanie alkoholu, zmniejsza senność, a tak naprawdę wywołuje stan „rozbudzonego pijaństwa” i poczucie pozornej trzeźwości, prowadzące do ryzykownych zachowań, takich jak: napaści seksualne lub prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Jednoczesne spożywanie alkoholu i napojów energetycznych może wydłużać czas picia, czyli prowadzić do wypicia znacznie większej ilości alkoholu niż planowano. Osoby uzależnione od alkoholu często sięgają po energetyki z wysoką zawartością kofeiny, by opanować „kaca”. Zastrzyk energii jest jednak krótki, mają więc często chęć sięgnięcia po kolejną dawkę, wystawiając się na niebezpieczeństwo. Serce zaczyna wtedy pracować nierównomiernie. Przedawkowanie energetyków może wywołać drgawki, nudności, wymioty i doprowadzić do zaburzeń oddychania, a nawet śmierci.

Kofeina może przyczyniać się do uzależnień

Badacze alarmują, że neurofarmakologiczne efekty działania kofeiny mogą zwiększać skłonność do uzależnień. Podkreślają przy tym konieczność dalszych badań nad tym zagadnieniem, zaznaczając, że jednoczesne spożywanie alkoholu i napojów energetycznych ma negatywne konsekwencje dla zdrowia publicznego. W szczególności potrzebne są badania, które pomogą ustalić limit ilości kofeiny, którą producent może zawrzeć w pojedynczej porcji napoju energetycznego. Maksymalny limit kofeiny dla napojów typu cola, ustalony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków, wynosi 0,02%. Nie jest jasne, dlaczego ten limit nie dotyczy napojów energetycznych. Niektórzy twierdzą, że napoje energetyczne zawierają ekstrakty ziołowe i witaminy, więc nie mogą podlegać tym samym regulacjom.

Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3038341/

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Bezpłatne konsultacje dla rodziców

Grupa wsparcia dla kobiet z elementami psychoterapii tańcem i ruchem

Grupa wsparcia dla kobiet z Ukrainy

„Klub kobiet” Fundacji A.R.T – start 10 lutego br.

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.