Znaj ryzyko - kampania społeczna

ile kalorii ma piwoW języku potocznym funkcjonuje określenie „brzuch piwny”. Istnieje bowiem przekonanie, że picie dużej ilości piwa przyczynia się do otyłości brzusznej, zwłaszcza u mężczyzn. Prawda czy mit? Czy piwo ma dużo kalorii?

Ile kalorii ma piwo?

Wiele zależy od tego, czy piwo jest jasne, czy ciemne. Pół litra piwa jasnego to 245 kcal, zaś ta sama ilość piwa ciemnego ma 340 kcal. Za kaloryczność piwa odpowiedzialny jest przede wszystkim słód, ale również dodatki.

Pobierz aplikację mobilną „Znaj Ryzyko” umożliwiającą obliczanie kaloryczności napojów alkoholowych. Aplikacja do pobrania w sklepach Google Play Apple Store.

Więcej kalorii mają piwa z dodatkiem soków owocowych i cukru. Znane są one jako piwa smakowe. Pół litra piwa o smaku jabłkowym ma 270 kcal.

Dla porównania: 100 g frytek typu fast food (jedna porcja) to 312 kcal. W jednym i w drugim przypadku to „puste kalorie”, czyli kalorie, za którymi nie stoją żadne wartości odżywcze ani błonnik. Im w diecie jest więcej pustych kalorii, tym większe ryzyko, że przytyjemy.

Warto pamiętać, że choć piwo bezalkoholowe jest dobrą alternatywą dla piwa z alkoholem, ono również zawiera kalorie. Decydujący jest skład i znów wszystko zależy od dodatków, jednak można przyjąć, że pół litra jasnego piwa bezalkoholowego ma średnio 185 kcal.

Piwo a słodkie napoje

Słodkie napoje gazowane, np. Coca-Cola uchodzą za bardzo kaloryczne. Choć rzeczywiście tak jest, to jednak w porównaniu z piwem nie wypadają źle. Wspomniana „cola” ma 210 kcal w 500 ml, czyli mniej niż jasne pełne piwo.

Bardzo podobnie wygląda sytuacja innych gazowanych napojów. Niektóre mają odrobinę mniej lub więcej kalorii niż Coca-Cola, jednak w porównaniu do najbardziej kalorycznego piwa (ciemnego) wypadną jako „dietetyczne”. Nie oznacza to oczywiście, że są zdrowe i należy je pić.

Ile kalorii mają inne alkohole?

W przypadku wina sporo zależy od tego, czy wino jest wytrawne, czy słodkie. 120 ml czerwonego wina wytrawnego ma 82 kcal, 3 kcal mniej ma ta sama ilość wina białego wytrawnego. Wino białe półwytrawne ma 97 kcal na 120 ml, a czerwone półsłodkie już 105 kcal. Najwięcej kalorii ma wino słodkie: białe zawiera 112 kcal na 120 ml, a czerwone 128 kcal.

W przeliczeniu na mililitry wśród alkoholi najwięcej kalorii ma wódka – aż 110 kcal w 50 ml tego trunku. Wódka smakowa jest jeszcze bardziej kaloryczna. Np. anyżówka w 40 ml ma 136 kcal, a 50 ml koniaku to aż 140 kcal.


Czy od piwa rośnie brzuch?

Przyrost tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha może być zwiększony w wyniku picia kilku piw dziennie – udowodniły to liczne badania naukowe. Dzieje się tak z kilku powodów.

Po pierwsze – kalorie. Piwo ma tyle kalorii, co słodkie „kolorowe” napoje bezalkoholowe. Wypijanie więcej niż jednego piwa dziennie znacznie zwiększa ilość kalorii w diecie. Co więcej, ludzie, którzy piją sporo piwa „nie odejmują” kalorii w nim zawartych od dziennego bilansu, zatem są to kalorie dodatkowe, których nie spalamy i nie rekompensujemy zdrowszym, mniej kalorycznym jedzeniem.
Po drugie, picie piwa wzmaga apetyt, zwłaszcza na niezdrowe przekąski, zazwyczaj słone i tłuste. Jeśli po kolacji wypijamy butelkę jasnego piwa i zjadamy np. pół paczki słonych paluszków, to dostarczamy sobie dodatkowo ponad 800 kcal! To więcej niż hamburger typu fast food z bekonem i serem!

Po trzecie, hormony. W piwie produkowanym z chmielu zawarte są fitoestrogeny, które w organizmie mogą naśladować żeńskie hormony płciowe. To z kolei sprawia, że u mężczyzn wzrasta ryzyko gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Nie jest potwierdzone, że otyłość brzuszna u mężczyzn, którzy piją dużo piwa, rzeczywiście związana jest z zaburzeniami hormonalnymi, jednak istnieje takie teoretyczne prawdopodobieństwo.

Źródła:

https://technologzywnosciradzi.pl/piwa-brzuch/
https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/odchudzanie/ile-kalorii-ma-alkohol-sprawdz-ile-kalorii-ma-piwo-kieliszek-wina-lub-aa-pBg4-Ai9t-Ahcq.html

Fot. Bence Boros, Unsplash.com

5 komentarzy

  1. ” W piwie produkowanym z chmielu”- kto takie bzdety pisze , piwo otrzymujemy ze słodu , chmiel to przyprawa

  2. kto to pisał? „Wódka smakowa jest jeszcze bardziej kaloryczna. Np. anyżówka w 40 ml ma 136 kcal, a 50 ml koniaku to aż 140 kcal.” spoko tylko że 50ml nie 40ml anyżówki to 170 kcal, jeśli te dane są prawdziwe… a nie wzięte z powietrza, „50 ml koniaku to aż 140kcal” no tak ale 40ml koniaku w porównaniu do anyżówki TO TYLKO 112 kcal, 170 kcal>140 kcal w 50ml na korzyść anyżówki, pismaku…

  3. Od 20 lat piję przynajmniej 10 piw dziennie i czekam na brzuch, ile lat jeszcze muszę pić aby pojawiły się efekty?

Napisz komentarz

Skip to content