Skip to main content
picie i palenie covid
3 kwietnia 2022

picie i palenie covidOkres pandemii COVID-19 to nie tylko czas zmagania się z bezpośrednimi skutkami zdrowotnymi koronawirusa, ale także tymi wtórnymi. To okres, w którym liczne badania pokazały, że w społeczeństwie widoczne jest zwiększone używanie substancji psychoaktywnych motywowane chęcią radzenia sobie ze stresem, lękiem, depresją i nudą. Najnowsze badanie pokazało, jak zmieniało się spożycie alkoholu i marihuany przez młodych dorosłych, postrzeganie przez nich używania tych substancji oraz motywy sięgania po te substancje.

Liczne badania, prowadzone od czasu wybuchu pandemii COVID-19 wskazują, że wiele osób doświadcza większej samotności, stresu, niepokoju i objawów depresji. Pojawiają się dowody na to, że ludzie próbują sobie radzić z tymi negatywnymi stanami w sposób niekonstruktywny, na przykład zwiększając spożycie alkoholu. W Stanach Zjednoczonych sprzedaż mocnych alkoholi w marcu 2020 r. była o 75% wyższa niż w marcu 2019 r. Sprzedaż piwa rok do roku wzrosła o 66%, a sprzedaż wina o 42%.

Cel badania

Omawiane badanie miało na celu oszacowanie sposobów używania alkoholu i marihuany w okresie pandemii koronawirusa. Zbadano kwestie demograficzne, w szczególności różnice według płci, wieku oraz rasy / pochodzenia etnicznego.

W badaniu wzięli udział młodzi dorośli z amerykańskiego stanu Waszyngton. Pierwsze dane zebrano w styczniu 2020 roku (tuż przed wybuchem pandemii) i – ponownie – podczas początkowej ostrej fazy zachorowań na COVID-19 (kwiecień/maj 2020 r.). Przebadano grupę 572 młodych dorosłych.

  • Średnia wieku wyniosła 25 lat.
  • 60,8% badanych stanowiły kobiety. 29,6% zgłosiło, że obecnie mieszka w innym stanie. To istotne ze względu na fakt, że w stanie Waszyngton, gdzie prowadzono rekrutację do badania, rekreacyjne używanie marihuany jest legalne.
  • Jeśli chodzi o rasę/pochodzenie etniczne, 50,6% próby identyfikowała się jako biali/kaukascy, 17,5% jako Azjaci/Azjatyccy Amerykanie, 23,8% jako osoby inne/nielatynoskie i 8,2% jako Latynosi.
  • Jeśli chodzi o edukację, 72,1% uzyskało co najmniej stopień licencjata, a 16,3% kontynuuje studia.

Analiza zebranych danych

Spożycie alkoholu i marihuany

W grupie badanych osób, po wybuchu pandemii, nastąpił wzrost liczby dni picia w tygodniu (+12%), ale jednocześnie spadek liczby napojów alkoholowych spożywanych na jedną okazję.

Wśród młodych dorosłych nastąpił wzrost dopuszczalnych norm tygodniowej liczby drinków (+23%) oraz liczby dni picia alkoholu przez rówieśników w tygodniu (+32%). Jednocześnie, zdaniem ponad połowy młodych dorosłych osoby w ich otoczeniu spożywały większe ilości alkoholu, niż przed pandemią.

Jeśli chodzi o używanie marihuany, niezależnie od legalności rekreacyjnego stosowania tej używki w stanie Waszyngton, nie odnotowano różnić w kwestii używania marihuany wśród mieszkańców i nierezydentów tego stanu po wybuchu pandemii koronawirusa.

Jednocześnie, ponad połowa młodych dorosłych zauważyła zwiększone używanie marihuany przez rówieśników podczas pandemii COVID-19, zarówno pod względem liczby godzin w tygodniu (+30%), jak i liczby dni w tygodniu (+23%).

Motywy sięgania po substancje

W przypadku spożywania alkoholu, respondenci znacznie częściej wskazywali na radzenie sobie z depresją jako motyw sięgania po tę substancję, przy znacznym spadku motywów towarzyskich. Po marihuanę znacznie częściej sięgano „z nudów”, natomiast rzadziej przy okazji świętowania specjalnych okoliczności.

Źródło:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8345007/
Fot. Pavel Anoshin, Unsplash.com

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Warsztaty Umiejętności Wychowawczych dla rodziców z Targówka

Bezpłatne konsultacje dla rodziców

Grupa wsparcia dla kobiet z elementami psychoterapii tańcem i ruchem

Grupa wsparcia dla kobiet z Ukrainy

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.