Nowe badanie przeprowadzone przez zespół psychologów z University of Rochester i badaczy Collaborative Initiative on Fetal Alcohol Spectrum Disorders (CIFASD) wykazało, że partnerzy kobiet będących w ciąży mogą bezpośrednio wpływać na ryzyko sięgania przez nie po alkohol w czasie ciąży, jak i ryzyko rozwoju depresji.
Przebieg badania
W badaniu uczestniczyło 246 kobiet w ciąży. Wszystkie uczestniczki były w związku, większość w związku małżeńskim. W I trymestrze kobiety zgłaszały poziom zadowolenia ze związku, w tym częstotliwość kłótni, łatwość w rozmowach z partnerami, używanie substancji przez partnerów oraz informacje o ich statusie społeczno-ekonomicznym. W III trymestrze uczestniczki badania opowiedziały o własnych nawykach związanych z piciem alkoholu i objawami depresji. Następnie naukowcy ocenili rozwój umysłowy i psychomotoryczny niemowląt w wieku około 6 miesięcy. W ten sposób określono model, w którym wpływ partnera i status społeczno-ekonomiczny przewidywały używanie alkoholu przez matkę i pojawienie się objawów depresji, co z kolei przewidywało wyniki neurorozwojowe narodzonych dzieci.
Obserwacje i wnioski z badania
Zespół odkrył, że częstsze i intensywniejsze spożywanie alkoholu i tytoniu przez partnerów, a także niższa satysfakcja ze związku odczuwana przez kobiety zwiększały ryzyko spożywania alkoholu w trakcie ciąży. I odwrotnie, kobiety, które czuły się wspierane przez swoich partnerów, zgłaszały niższe wskaźniki objawów depresji i rzadziej piły podczas ciąży.
Okazało się, że objawy depresyjne u kobiet w ciąży oraz picie alkoholu były bezpośrednio skorelowane z ich relacjami z partnerami i używaniem przez nich substancji psychoaktywnych (naukowcy pytali tylko o używanie alkoholu i tytoniu).
Na tej podstawie badacze stwierdzili, że relacja w związku jest ważnym czynnikiem przyczyniającym się do używania alkoholu w czasie ciąży i pojawienia się objawów depresji u przyszłej matki. Jako drugi na liście jest status społeczno-ekonomiczny.
Czytaj też: Czy tacierzyństwo wpływa na spożycie alkoholu? Wyniki badań
Źródła:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/acer.14612
https://www.eurekalert.org/news-releases/619834
Fot. Alicia Petresc, Unsplash.com
Dodaj komentarz