Skip to main content
seks po alkoholu u kobiet
20 grudnia 2019

seks po alkoholu u kobietW powszechnym przekonaniu picie alkoholu przez kobiety prowadzi do ich rozwiązłości. Zdecydowanie jest tak, że po niewielkich dawkach niektórym kobietom łatwiej jest się ośmielić. Czasem piją alkohol, by w ogóle zrobić pierwszy krok, czasem, by przesunąć granicę i odważyć się na seksualną czynność, której dotąd się wstydziły. Czy te przekonania potwierdzają badania naukowe? Jak wygląda seks po alkoholu u kobiet?

Wpływ alkoholu na pobudzenie seksualne kobiet
Z jednej strony obserwacje ekspertów potwierdzają odczucia większości – alkohol zwiększa pożądanie. Z drugiej jednak strony, w ten sposób alkohol działa jedynie na nasze myśli. Fizjologiczne wskaźniki są odwrotne – niezależnie od płci reakcje seksualne ulegają osłabieniu nawet po wypiciu umiarkowanej dawki alkoholu.

Co ciekawe, ta odwrotnie proporcjonalna reakcja to zależność – badania pokazały, że im więcej kobieta wypije alkoholu, tym w jej odczuciu jest bardziej podniecona, a tym słabsze są jej reakcje seksualne w ciele. Efekt podniecenia pod wpływem alkoholu nie jest pozytywny dla kobiecego zdrowia psychicznego. Jak się okazuje, najsilniejszą zależność między dawką alkoholu a ochotą na seks i brakiem zahamowań obserwuje się u osób uzależnionych od alkoholu.

Wpływ alkoholu na zachowania seksualne kobiet, w tym ryzykowne zachowania seksualne
W tym wypadku nie ma jednoznacznych wniosków, które płynęłyby z badań. Z jednej strony rzeczywiście obserwuje się działanie „odhamowujące” alkoholu, z drugiej zaś – wiele kobiet zgłasza, że po alkoholu znacznie rzadziej decydują się na seks, niż kiedy są trzeźwe.

Wiele zależy od relacji – w stałych wieloletnich związkach seks pod wpływem alkoholu zdarza się o wiele rzadziej niż w relacjach nowo nawiązanych. Poza tym kobiety, które piją więcej, częściej angażują się w niestandardowe formy seksu. W związku z tym, stałym zjawiskiem jest wyższy wskaźnik chorób przekazywanych drogą płciową u kobiet, które nadużywają alkoholu i jednorazowo wypijają nadmierne ilości.

Wpływ picia alkoholu na zaburzenia seksualne doświadczane przez kobiety
Z badań Lwa Starowicza wynika, że połowa kobiet uzależnionych od alkoholu cierpi z powodu zaburzeń seksualnych. Są to głównie hipolibidemia, anorgazmia, pochwica oraz dyspareunia. Poza czynnikami natury organicznej, przy uzależnieniu od alkoholu zaobserwowano również wiele psychogennych przyczyn patologii seksualnej, takich jak: lęki seksualne, konflikty partnerskie, zaburzenia identyfikacji z rolą płciową, sytuacyjne niepowodzenia seksualne, obniżenie samooceny, itp.

Bardzo trudno jest jednak ustalić, co było pierwsze – zaburzenia seksualne czy alkoholizm. Wiele kobiet pijących nałogowo problemy z seksem zgłaszało jeszcze zanim ich picie stało się problemowe. Wyjątkowo wyraźnym zjawiskiem jest „samoleczenie” alkoholem traum z dzieciństwa, w tym doświadczeń seksualnych, np. gwałtów czy kazirodztwa.

Nie bez wpływu na seksualność kobiet pozostaje również atrofia jajników, która zdecydowanie częściej dotyka kobiety nadużywające alkoholu. To schorzenie skutkuje zaburzeniami hormonalnymi, które mają bezpośredni wpływ na życie seksualne.

Alkohol jako czynnik ryzyka seksualnej wiktymizacji kobiet
Alkohol jest czynnikiem wiktymogennym, co oznacza, że jego spożywanie może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem stania się ofiarą przemocy. Picie alkoholu zwiększa też ryzyko wypadków czy myśli samobójczych. W przypadku picia kobiet oprawcy mogą wybierać swoją ofiarę ze względu na fakt, ile wcześniej wypiła. Kobietę pijaną łatwiej jest zdominować fizycznie.

Wielu badaczy utrzymuje, że kobiety, które nadużywają alkoholu, częściej padają ofiarami wykorzystania seksualnego. Ofiarą przemocy seksualnej przynajmniej raz było nawet 75 proc. kobiet uzależnionych od alkoholu! Co ciekawe, znacznie łagodniej oceniamy oprawców, którzy dokonali napaści seksualnej, jeśli jego ofiara była pod wpływem alkoholu. Z obserwacji ekspertów wynika, że znacznie rzadziej interpretujemy daną sytuację jako gwałt, jeśli ofiara miała we krwi promile.

A jak alkohol wpływa na życie seksualne mężczyzn?

Na podstawie: Marta Jakubiak–Głowacka, „Alkohol a seksualność kobiet i mężczyzn”, TUiW wydanie specjalne 2015

Fot. Annie Spratt, Unsplash.com

Zostaw swój komentarz:

Komentarzy (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Grupa ludzi trzymających się za ręce

Bliskie „mijania” i „spotkania” – zajęcia grupowe dla młodych dorosłych

Młodzież podczas warsztatów

Nabór do programu „Parasol” – nieodpłatne warsztaty dla młodzieży i rodziców

Kobiety podczas spotkania grupowego

Przemoc dzieci wobec dorosłych – grupa dla matek

Nastolatek w szarej bluzie z kapturem patrzy w obiektyw

Grupa socjoterapeutyczna dla młodzieży – 2023/2024

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.