Skip to main content
demencja
3 listopada 2020

demencjaZ badań wynika, że osoby nadużywające alkoholu są bardziej narażone na wystąpienie demencji. To ryzyko jest nawet dwukrotnie większe niż w przypadku osób nie spożywających alkoholu wcale. Co więcej, stwierdzono, że utrata przytomności spowodowana piciem alkoholu jest czynnikiem ryzyka późniejszej demencji, niezależnie od ogólnego spożycia alkoholu.

Obszerna analiza archiwalnych badań i porównanie ich ze stanem późniejszym wykazało, że upijanie się do nieprzytomności może dwukrotnie podwyższyć ryzyko rozwoju demencji.

Analiza i porównanie danych

Analizie poddano dane o ponad 130 tys. osobach z takich krajów, jak Wielka Brytania, Francja, Szwecja i Finlandia. Wśród nich 61,1 proc. stanowiły kobiety. Średnia wieku badanych wynosiła 43 lata.

Ponad 96 tys. uczestników (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) zadeklarowało, że przynajmniej raz w życiu spożywało alkohol do utraty przytomności, a ponad 10 tys. – że upiło się do nieprzytomności w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających analizę.

Stwierdzono, że picie alkoholu do utraty przytomności jest czynnikiem ryzyka wystąpienia w przyszłości demencji, niezależnie od ilości wypijanego alkoholu w ogóle (wzorca spożycia alkoholu). Ryzyko wystąpienia demencji jest w tym przypadku dwukrotnie wyższe. Podobnie jest, gdy porównany osoby pijące umiarkowanie z osobami nadużywającymi alkoholu. Osoby z tej drugiej grupy również są około dwa razy bardziej narażone na demencję w kolejnych latach życia.

Zaburzenia funkcji poznawczych

Jak twierdzą autorzy badania, etanol jest substancją neurotoksyczną, która przenika przez barierę krew-mózg i dociera bezpośrednio do neuronów, a w wysokich stężeniach może inicjować procesy patologiczne prowadzące do uszkodzenia mózgu.

Źródło:

https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2770285

Fot. Jorge Lopez, Unsplash.com

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Warsztaty Umiejętności Wychowawczych dla rodziców z Targówka

Zrób to zamiast! Od marzenia do realizacji – program pilotażowy

Nie jesteś sam – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży

Wideotrening Komunikacji – VIT

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.