Skip to main content
zdrowienie alkoholików
13 sierpnia 2020

zdrowienie alkoholikówW Programie 12 Kroków Anonimowych Alkoholików zaznaczono, że istnieje „większa siła”, która – jak podaje Sławomir Chrost – „może uzdrowić i pomóc odzyskać równowagę w życiu”. Ta duchowa siła pomaga wytrwać w trzeźwości. Od czego zależy zdrowienie alkoholików?

Czym jest duchowość?

Autorzy publikacji w tym temacie wskazują, że duchowość może być rozumiana na trzy sposoby. Po pierwsze, jako INTELEKT, czyli zdolność do przekraczania samego siebie. W takim rozumieniu chodzi o pokonywanie własnego egoizmu i kierowanie swoim życiem w celu osiągnięcia ideału pojmowanego w sposób świecki czy religijny. W drugim ujęciu chodzi o ROZWINIĘTĄ OSOBOWOŚĆ, czyli doświadczanie i poszukiwanie „własnego ja” i relację z otaczającym światem – innymi ludźmi czy przyrodą. Wreszcie, po trzecie, duchowość jako RELIGIJNOŚĆ, czyli mistyczna jedność z Bogiem, zdobywana dzięki „żywej wierze i łasce dającej możliwość osiągnięcia najwyższego ideału lub celu, jakim jest świętość”.

Inne publikacje odwołują się również do tego podziału, często definiując duchowość jako doświadczenie świadomego dążenia do integrowania swojego życia – poprzez przekraczanie samego siebie, ku temu, co postrzega się jako ostateczną wartość. Jednocześnie więc, poszukując pewnego sacrum: czegoś lub kogoś „poza sobą” byłoby według tej definicji istotą duchowości, ostateczną wartością. W praktyce sprowadza się to często do „przekraczania” własnych granic i otwartości na doświadczenie przeżycia działania jakiejś nieokreślonej siły.

Duchowość a zdrowienie alkoholików

Jak pisze Sławomir Chrost, „kiedy człowiek zaczyna trzeźwieć, zaczynają do niego docierać sygnały ze świata zewnętrznego. Przełomowym momentem jest pójście na miting. To właśnie dzięki niemu i wejściu na Program 12 Kroków Anonimowych Alkoholików człowiek odzyskuje swoją duchowość, którą utracił przez chorobę”.

Na podstawie rozmów przeprowadzonych z osobami, które miały za sobą przynajmniej roczną abstynencję, wynika, że:

– duchowość według alkoholików jest poznawaniem samego siebie. Wielu rozumiało ją jako „rozwój osobisty”, życie w zgodzie z samym sobą oraz akceptację tego, że nie wszystko w życiu zależy od nas samych. Stawiali ją również ponad tym, co materialne;

– można ją utożsamić z wiarą i Siłą Wyższą. Połowa respondentów postawiła znak równości pomiędzy duchowością a wiarą i Siłą Wyższa, jednak tę ostatnią każdy inaczej rozumie. Siła Wyższa jest jednak elementem nieodzownym w procesie zdrowienia. W samym zresztą Programie 12 kroków wskazano, że należy jej zawierzyć;

– w trakcie leczenia zmienia się duchowość alkoholików. Leczenie jest bowiem procesem, w którym się rozwijają. W jego trakcie dokonują refleksji nad życiem i uczą się radzić sobie w trudnych sytuacjach;

– duchowość pomaga alkoholikom w refleksji nad tym, co dzieje się w ich życiu, a także w odnalezieniu sensu życia;

– duchowość pomaga w podjęciu decyzji o leczeniu, jednak w przypadku każdego z rozmówców podejmowanie tej decyzji wygląda inaczej;

– duchowość odgrywa pozytywną rolę w procesie leczenia alkoholików, między innymi pomaga w utrzymaniu abstynencji. W wywiadzie jeden z chorych podkreślił, że dzięki duchowości jest bardziej świadomy swojej choroby i ma poczucie, że jest ktoś obok niego, kto pomoże mu przezwyciężyć trudności;

Rozwój duchowości

Osoby biorące udział w badaniu określiły, że ich duchowość przed podjęciem leczenia była „mała”. Po przynajmniej roku życia w trzeźwości podczas opisu duchowości pojawiły się takie określenia, jak: autentyczna, wciąż rozwijająca się, dojrzała, bardzo duża, pogłębiona i pogłębiająca się. Z poszczególnych rozmów wynika, że duchowość badanych w trakcie leczenia znacznie wzrosła.

Zebrane dane pokazują, że rola duchowości w procesie leczenia jest znaczna, ponieważ alkoholik czuje wsparcie Siły Wyższej i jest dzięki temu zmotywowany do działania. Jeden z badanych zaznaczył, że dzięki wejściu w Program 12 Kroków i zawierzeniu Sile Wyższej nie jest sam, ma motywację do działania, czerpie satysfakcję z życia. Podkreśla również, że nie czuje się samotny, został pozbawiony lęku i nie boi się pójść w miejsca, gdzie pije się alkohol.

Badania wykazały, że duchowość odgrywa znaczną rolę w procesie leczenia alkoholików, nie tylko na etapie podejmowania decyzji o leczeniu, ale przede wszystkim pomaga w utrzymaniu abstynencji. Jak podkreśla jeden z uczestników badania, duchowość pomaga w utrzymaniu abstynencji, ponieważ dzięki niej jest świadomy błędów, jakie popełnił w życiu, staje się lepszym człowiekiem. Dzięki poznaniu siebie jest bardziej świadomy swojej choroby i ma większą motywację do niepicia.

Osoby niepijące, które brały udział w badaniu, zaznaczyły, że dzięki duchowości są bardziej świadome siebie, swoich uczuć i emocji, wiedzą jak reagować w trudnych sytuacjach i zawsze mają się do kogo zwrócić. To pomaga w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych.

Źródło:

Sławomir Chrost, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, „Duchowość w procesie zdrowienia alkoholików”, 2020

fot. Prateek Gautam, Unsplash.com

 

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

O kulturze i zwyczaju przemocy

Coraz szersze kręgi – o kulturze i zwyczaju przemocy

jak nie stosować przemocy

Jak nie stosować przemocy? O praktyce radzenia sobie z przemocowymi tendencjami

jak uwolnić się od przemocy

Moje terytorium, czyli jak uwolnić się od macek przemocy?

świadek przemocy domowej

Jesteś świadkiem przemocy domowej? Interweniuj i nazywaj przemoc po imieniu!

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.