Skip to main content
Niedobór magnezu. Suplementy diety na łyżce
17 lipca 2023

Niedobór magnezu. Suplementy diety na łyżceNiedobów magnezu, czyli hipomagnezemia (hypoMg) nie została jeszcze dokładnie zbadana w przypadku zaburzeń związanych z używaniem alkoholu (AUD). Z najnowszych badań wynika jednak, że przewlekłe, nadmierne, spożywanie alkoholu sprzyja stresowi oksydacyjnemu i zmianom prozapalnym, które mogą być zaostrzane przez hipoMg. Celem omawianego niżej badania była analiza rozpowszechnienia i powiązań hipoMg z zaburzeniami używania alkoholu.

Magnez (Mg) jest drugim najobficiej występującym kationem wewnątrzkomórkowym u ludzi i odgrywa kluczową fizjologiczną rolę jako kofaktor i aktywator enzymów zaangażowanych w procesy życiowe komórki. Ma kluczowe znaczenie m.in. dla funkcji mięśni, układu nerwowego, rozwoju kości oraz homeostazy glukozy we krwi i kontroli ciśnienia. Ponadto, 99% magnezu w organizmie znajduje się w kościach, mięśniach i tkankach miękkich, a 1% w surowicy. Magnez bierze udział między innymi w metabolizmie węglowodanów, lipidów, białek i kwasów nukleinowych. Dlatego nieprawidłowe poziomy Mg mogą negatywnie wpływać na prawie każdy narząd i przyczyniać się lub pogarszać stany patologiczne.

Objawy niedoboru magnezu

Szacuje się, że nawet jedna trzecia pacjentów z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu (AUD) ma niedobór magnezu, ale większość badań koncentruje się na pacjentach z ostrymi współistniejącymi chorobami.

Metabolizm magnezu odbywa się głównie w jelitach i nerkach. 80% magnezu w diecie jest wchłaniane w jelicie, a tylko 1-3% jest wydalane. Klinicznie ciężka hipomagnezemia charakteryzuje się początkiem zmian nerwowo-mięśniowych i neuropsychiatrycznych (tj. drżeniem, tężyczką, drgawkami, osłabieniem mięśni, majaczeniem i śpiączką), objawami kardiologicznymi, w tym arytmiami.

Poza poważnymi powikłaniami hipoMg wiąże się ze stresem oksydacyjnym, insulinoopornością, zapaleniem ogólnoustrojowym i zwiększonym ryzykiem powikłań kardiometabolicznych, w tym nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2. Z kolei zwiększenie zawartości Mg w diecie wiąże się z niższym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu, niewydolności serca, cukrzycy i – ogólnie – śmiertelności.

Niedobór magnezu u osób z uzależnieniem

Autorzy omawianego badania postawili tezę, że przewlekłe, nadmierne spożywanie alkoholu sprzyja stresowi oksydacyjnemu i zmianom prozapalnym, które mogą być zaostrzane przez hipoMg. Celem badania była charakterystyka hipoMg w surowicy u pacjentów szukających pierwszego leczenia z powodu uzależnienia od alkoholu, analiza częstości innych jednoczesnych zmian elektrolitowych oraz identyfikacja czynników związanych z niedoborem Mg.

Przebieg badania

Badanie przeprowadzono wśród pacjentów przyjętych na pierwsze leczenie z powodu zaburzeń związanych z używaniem alkoholu w sześciu hiszpańskich szpitalnych jednostkach terapeutycznych w okresie od 2013 r. do listopada 2020 r. Przy przyjęciu określono cechy socjodemograficzne, parametry krwi oraz zebrano informacje dotyczące spożycia alkoholu: wiek rozpoczęcia picia, wiek rozpoczęcia regularnego spożywania alkoholu, ilość spożywanego alkoholu w standardowych jednostkach napojów (SDU) oraz historia zatrucia alkoholem (tj. sytuacje wymagające pomocy lekarskiej).

Spośród 967 pacjentów do badania włączono tych, u których zdiagnozowano niedobór magnezu – w sumie było to 753 pacjentów (71% mężczyzn) w wieku średnio 48 lat. Niedobór magnezu był związany ze starszym wiekiem, dłuższym czasem trwania AUD, niedokrwistością, wyższym współczynnikiem OB, poziomem glukozy i zaawansowanym włóknieniem wątroby. Ogólna częstość występowania hipoMg w surowicy wynosiła 11,2% (n = 84), bez różnic między płciami.

Niedobór magnezu u pacjentów z AUD a uszkodzenie wątroby i nerek

Częstość występowania hipomagnezemii w surowicy wśród pacjentów przyjętych do pierwszego leczenia AUD była mniejsza niż zgłaszana u pacjentów z AUD, którzy byli hospitalizowani z powodu innych poważnych chorób.

W nadmierne spożycie alkoholu zaangażowanych jest kilka mechanizmów patofizjologicznych, które mogą wyjaśniać niedobór Mg. Po pierwsze, nadmierne spożywanie alkoholu wiąże się z niedożywieniem i przewlekłą biegunką, które mogą zmieniać wchłanianie Mg w jelitach. Po drugie, podczas odstawienia alkoholu opisano redystrybucję/translokację zewnątrzkomórkowego do wewnątrzkomórkowego Mg. Po trzecie, etanol sprzyja utracie Mg przez nerki, powodując odwracalną dysfunkcję kanalików.

W badaniu oznaczono także funkcjonowanie wątroby i nerek. Wątroba jest głównym narządem zaangażowanym w metabolizm alkoholu i najbardziej podatnym na uszkodzenia spowodowane stresem oksydacyjnym. Związek hipoMg i uszkodzenia wątroby opisano u 48 pacjentów z AUD. Nerki z kolei odgrywają kluczową rolę w homeostazie magnezu. Wśród części badanych z hipoMg zauważono nadmierne wydalanie magnezu, przy czym upośledzona „obsługa” Mg przez nerki odgrywa kluczową rolę w rozwoju niedoboru Mg. W rzeczywistości choroba wątroby sprzyja zmianom w nerkach (oś nerki-wątroba), a oba stany są związane z niedoborem magnezu. Wyniki tego badania sugerują, że pacjenci z AUD, włóknieniem wątroby i dysfunkcją nerek powinni być badani w kierunku hipoMg.

Na podstawie tego badania widać wyraźnie, że niedobór magnezu u pacjentów uzależnionych wiąże się z uszkodzeniem wątroby i dysfunkcją kłębuszków nerkowych, co sugeruje, że obie choroby współistniejące należy oceniać w kontekście hipoMg w surowicy. Ponadto pacjenci z hipoMg w surowicy są bardziej narażeni na inne zmiany elektrolitowe.

Źródło:

Associations of hypomagnesemia in patients seeking a first treatment of alcohol use disorder, 2023

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Mężczyzna na szczycie góry z podniesionymi rękoma

„Piłem od podstawówki przez 25 lat. Teraz realizuję swoją misję najlepiej, jak potrafię!”

Młody chłopak siedzi na sofie w gabinecie terapeuty

Czynniki wpływające na przerwanie terapii uzależnienia od substancji u młodych ludzi

Kobieta i mężczyzna praktykują jogę

Joga w terapii uzależnień

Realia szpitali i przychodni. Czyli o tym, ile kosztują nas uzależnienia…

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.