Skip to main content
leczenie alkoholizmu kobiet
15 lutego 2021

leczenie alkoholizmu kobietLeczenie zaburzeń współwystępujących jest wskazane w przypadku kobiet zgłaszających się na terapię w związku z problemem uzależnienia. Szczególnie ważne jest podjęcie pracy nad traumami i PTSD, zaburzeniami nastroju oraz zaburzeniem osobowości typu bordeline. Jak zatem zaplanować leczenie alkoholizmu kobiet, które jednocześnie borykają się z innymi zaburzeniami?

Doświadczenie traum i PTSD jest rozpowszechnione wśród uzależnionych kobiet. Zaproponowano więc zaadaptowanie do pracy z nimi zasad pracy z pacjentami po traumach. Sugeruje się pracę w ten sposób, nawet jeśli dana osoba nie spełnia wszystkich kryteriów diagnostycznych PTSD. Zaleca się m.in. unikanie wyzwalania traumy czy retraumatyzowania – oznacza to dbałość o nienaruszanie zaufania pacjentek czy szanowanie wszelkich doświadczeń i przeżyć ujawnianych przez pacjentki.

Kolejną rekomendacją jest dbałość przez zespół o wspieranie i wzmacnianie umiejętności radzenia sobie pacjentów oraz ich zdolności do tworzenia bezpiecznego środowiska. Można tworzyć to poprzez zapewnienie prywatności podczas pobierania próbek moczu do testów, dbanie o spójność programu terapii oraz egzekwowanie zasad leczenia. Dodatkowo personel miałby umożliwić ocalałym z traumy ujawnienie i poradzenie sobie z jej objawami w sposób, który sprzyjałby zaangażowaniu i skuteczności leczenia uzależnienia. Oznacza to m.in. nie osądzanie przeżyć i emocji osoby doświadczającej traumy oraz podejmowanie tego tematu w otwarty sposób jedynie, jeśli dana osoba sama wyraża na to chęć.

 

Terapia kobiet powinna także kłaść nacisk na nabywanie i wzmacnianie ich umiejętności, mocnych stron, rozwoju i zmiany. Szczególnymi umiejętnościami, na które należałoby zwrócić uwagę, to zachowania asertywne oraz techniki relaksacyjne. Programy terapeutyczne dla uzależnionych kobiet powinny być tak układane, by ich istotą była integracja pełnionych ról z uczuciami, myślami i postawami, zdrowe relacja interpersonalne, seksualność i duchowość.

Czytaj też: Programy koedukacyjne vs. grupy kobiece. Co wpływa na skuteczność terapii odwykowej kobiet? 

Innym obiecującym obszarem rozwoju metod leczenia jest zastosowanie zintegrowanej terapii behawioralnej do pomocy kobietom uzależnionym i cierpiących na depresję. Badania wskazują, że więcej kobiet niż mężczyzn uzależnionych od alkoholu cierpi na zaburzenia nastroju. Ponadto ryzyko popełnienia samobójstwa u kobiet jest wyższe niż u mężczyzn. Przeprowadzono również badania, w których porównywano efekty terapii łączącej leczenie uzależnienia od alkoholu i depresji, terapii tylko uzależnienia i terapii samej depresji. Najlepsze wyniki uzyskiwały zarówno kobiety, jak i mężczyźni uczestniczący we wspólnej terapii uzależnienia i depresji. Gdy terapia była skoncentrowana tylko na jednym z zaburzeń, to objawy uzależnienia i depresji zmniejszały się u kobiet leczących samą depresję, a u mężczyzn leczących samo uzależnienie.

Picie alkoholu jest przeciwskazaniem do zlecania antydepresantów. Niemniej stosowanie citalopramu u kobiet powoduje, że uzyskują one więcej dni abstynencji. W związku z tym włączenie farmakoterapii w leczenia uzależnienia u kobiet może przyczyniać sie do zwiększania jego efektów.

Badania wskazują, że około 18% kobiet zgłaszających się na leczenie w związku z uzależnieniem od alkoholu ma także zaburzenia osobowości typu borderline. Z pozytywnymi wynikami włączono dialektyczną terapię behawioralną stosowaną w zaburzeniach osobowości do terapii kobiet uzależnionych. Zmniejszeniu ulegało przyjmowanie substancji, częstotliwość dokonywania samookaleczeń czy prób samobójczych, starć podczas terapii, a funkcjonowanie społeczne ulegało poprawie.

Źródło:

McCrady B.S., Epstein E.E., Fokas K.F., Treatment Interventions for Women With Alcohol Use Disorder, Alcohol Research: Current Review, vol 40 no2, Epub 2020 July 30

Fot. Steinar Engeland, Unsplash.com

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Warsztaty Umiejętności Wychowawczych dla rodziców z Targówka

Zrób to zamiast! Od marzenia do realizacji – program pilotażowy

Nie jesteś sam – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży

Wideotrening Komunikacji – VIT

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.