Skip to main content
neurobiologia alkoholizmu
16 maja 2020

neurobiologia alkoholizmuZ najnowszych badań wynika, że kobiety należą do najszybciej rosnącego segmentu konsumentów alkoholu w Stanach Zjednoczonych. Również w Polsce coraz więcej kobiet sięga po alkohol. Rośnie również liczba kobiet, u których zachodzą zmiany neurologiczne będące następstwem picia alkoholu. Nie jest odkryciem, że alkohol oddziałuje na wiele różnych obszarów w naszym organizmie, w tym również na mózg. Ponieważ mózg kobiety różni się od mózgu mężczyzny, kobiety inaczej reagują na działanie substancji psychoaktywnej.

Czym jest neurobiologia alkoholizmu?

To nauka zajmująca się badaniem, w jaki sposób alkohol wpływa na mózg i co się w nim dzieje po spożyciu alkoholu. Naukowcy obserwują także, jak zmieniają się te zależności, jeśli wypijemy śladowe ilości alkoholu, a co wówczas, gdy dana osoba jest od alkoholu uzależniona.

Zaobserwowano, że alkohol wchodzi w bezpośrednie i pośrednie interakcje z wieloma neuroprzekaźnikami w układzie nerwowym.

Naukowcy podkreślają, że uzależnienie od alkoholu jest konsekwencją czynników psychologicznych, środowiskowych, społecznych, ale również biologicznych. Te ostatnie, czyli między innymi wrodzone predyspozycje, mogą odpowiadać nawet za 60 proc. przypadków choroby alkoholowej. Zaraz obok dziedziczenia badacze wskazują, że alkoholizm może mieć podłoże neurobiologiczne.

Uzależnienie od alkoholu a reakcja mózgu

Alkohol zaburza pracę wielu struktur mózgowych. Mowa tu o układzie limbicznym, ciele migdałowatym, hipokampie, jądrze ogoniasty i półleżącym, a także płacie czołowym. Każde zaburzenie w pracy któregoś z wymienionych układów może mieć związek z uzależnieniem od alkoholu lub z objawami odstawienia. Przejawia się to np. poprzez zmniejszenie zdolności regulowania naszych wewnętrznych układów nagrody i motywacji, zaburzenie funkcji poznawczych czy problemy z regulowaniem emocji. Jak podkreślał prof. Vetulani, hamujące działanie alkoholu na korę mózgową powoduje również inne konsekwencje, przede wszystkim poważne uszkadza sprawność myślenia i spowalnia czas reakcji.

Neurobiologia alkoholizmu a płeć

Choć problem uzależnienia od alkoholu częściej dotyczy mężczyzn, wskazano że liczba kobiet nadużywająca alkoholu gwałtownie rośnie. Jednocześnie zauważono, że kobiety częściej doświadczają konsekwencji medycznych związanych ze spożywaniem alkoholu, w tym chorób wątroby, kardiomiopatii czy raka piersi. W ich przypadku większe jest też ryzyko interakcji alkoholu i leków.

Jeśli zaś chodzi o zmiany neurobiologiczne, kobiety szybciej uzależniają się od alkoholu i wydają się być bardziej narażone na interakcje związane ze spożywaniem alkoholu. Jednocześnie kobiety uzależnione od alkoholu, choć rzadziej szukają leczenia niż mężczyźni, osiągają lepsze wyniki dzięki specjalnym programom uwzględniającym szczególne potrzeby kobiet.

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27915987/

Jerzy Vetulani, „Alkoholizm i neurobiologia farmakoterapii alkoholizmu”, Wszechświat, t. 114, nr 1-3/2013

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Wakacyjne grupy interpersonalne dla młodzieży

Grupy samopomocy – Wspólnota Anonimowych Seksoholików

Warsztaty Umiejętności Wychowawczych dla rodziców z Targówka

Zrób to zamiast! Od marzenia do realizacji – program pilotażowy

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.