Skip to main content

Niebieska Karta – gdy w rodzinie jest przemoc

Niebieska Karta przemoc w rodzinie
22 lipca 2019

Niebieska Karta przemoc w rodzinie„Niebieska Karta” to dokument, w którym odpowiednie organy stwierdzają wystąpienie przemocy w rodzinie, oceniają zagrożenie dalszą przemocą i dokumentują wszystkie incydenty, co w przyszłości może być dowodem w sprawie sądowej. Jednocześnie „Niebieska Karta” jest narzędziem prewencyjnym służącym przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Kiedy mówimy o przemocy?

Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie przeciw członkowi rodziny, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody. Jak stanowi ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, przemoc to: „jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny […], w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą”.

Kto może założyć „Niebieską Kartę”?

Założenie „Niebieskiej karty” czy też interwencja w jej ramach nie wymagają zgody rodziny dotkniętej przemocą ani osoby doświadczającej przemocy. Jej założenie jest swego rodzaju komunikatem dla odpowiednich jednostek pomocy społecznej, że w danej rodzinie dochodzi do aktów przemocy.

Szczegółowe wytyczne dotyczące samego jej zakładania są uregulowane w rozporządzeniu do ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1390). Stanowi ona, że procedura „Niebieskie Karty” obejmuje: „ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.”

A zatem procedurę mogą wszcząć:

  • Pracownik socjalny jednostki organizacyjnej pomocy społecznej;
  • Przedstawiciel gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych;
  • Funkcjonariusz Policji;
  • Przedstawiciel ochrony zdrowia, tj. osoba wykonująca zawód medyczny, w tym lekarz, pielęgniarka, położna i ratownik medyczny;
  • Przedstawiciel oświaty.

Karta jest zapisem informacji zgromadzonych przez przedstawicieli tych służb podczas wykonywania swoich obowiązków. Jednocześnie założenie „Niebieskiej Karty” czy też jej uzupełnienie nie równa się złożeniu do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Jednak odpowiednie zapisy mogą zostać wykorzystane jako dowód w toczącym się procesie, jeśli taki będzie miał miejsce.

Procedura „Niebieskie Karty”

Założenie „Niebieskiej Karty” rozpoczyna się w momencie wypełnienia przez uprawniony podmiot formularza „Niebieska Karta-A”. Powinno to nastąpić w obecności osoby, która doświadczyła przemocy. Jeżeli przebywa w domu, w którym ma miejsce interwencja Policji, wówczas „Niebieską kartę” zakłada funkcjonariusz . Jeśli jednak została ona przewieziona do szpitala na skutek urazu, a podejrzeniem jest akt przemocy, wówczas formularz A wypełnia pracownik medyczny.

Drugim z wypełnianych formularzy jest „Niebieska Karta-B”, który otrzymuje osoba doświadczająca przemocy. Jeżeli jest to dziecko, wówczas formularz B otrzymuje rodzic, opiekun prawny lub faktyczny czy też osoba, która zgłosiła stosowanie przemocy wobec dziecka. W dokumencie są zawarte informacje przydatne osobie pokrzywdzonej – definicja przemocy, lista praw człowieka oraz lista miejsc, w których może szukać pomocy i wsparcia.

Jeśli oboje rodzice stosują przemoc wobec dziecka, przepisy stanowią, że wówczas formularz B pozostaje u rozpoczynającego procedurę do czasu rozstrzygnięcia sytuacji dziecka.

Przepisy precyzują również kwestie prowadzenia rozmów z osobą doświadczającą przemocy. Mają być prowadzone w warunkach gwarantujących swobodę wypowiedzi i poszanowanie godności tej osoby oraz zapewniających jej bezpieczeństwo, po to, by osoba pokrzywdzona mogła szczerze opowiedzieć o sytuacji, w jakiej się znalazła. Jeżeli pokrzywdzonym jest dziecko, rozmowy prowadzi się w obecności pełnoletniej osoby najbliższej, czyli np. dziadków, pradziadków oraz rodzeństwa. A jeśli to możliwe – również psychologa.

Wypełnianie formularzy A i B odbywa się niemal jednocześnie. O ile formularz B „zostaje” z osobą pokrzywdzoną, o tyle formularzowi A nadaje się dalszy bieg. Ma on być przekazany (niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od jego wypełnienia, czyli wszczęcia procedury) przewodniczącemu zespołu interdyscyplinarnego lub odpowiedniej grupy roboczej. Podczas posiedzenia jej członków wypełniany jest formularz „Niebieska Karta-C”. Na to spotkanie zostaje zaproszona osoba, w stosunku do której była stosowana przemoc. Dotyczy to jednak tylko dorosłych, dzieci nie uczestniczą w spotkaniach grup roboczych. Oczywiście to prawo, a nie obowiązek osoby pokrzywdzonej. Jej nieobecność nie wstrzymuje prac zespołu.

„Niebieską Kartę-D” wypełnia zespół w obecności sprawcy przemocy, który zostaje wezwany na posiedzenie.

Wszystkie te działania są podejmowane w celu znalezienia odpowiedniej strategii pomocy rodzinie. Sprawa jest analizowana, następnie zespół przygotowuje plan pomocy i go realizuje. Po wyeliminowaniu problemu przemocy w rodzinie procedura „Niebieskie Karty” się kończy. Decyzję taką podejmują pracownicy służb działających w ramach zespołu, na podstawie obserwacji własnych, wywiadu środowiskowego i po sprawdzeniu sytuacji rodzinnej w ramach działań podejmowanych w zakresie swoich kompetencji.

Skala problemu

Statystyki obrazujące skalę procedur związanych z „Niebieską Kartą” są niepełne. Od 2012 roku w zestawieniach pojawiają się jedynie procedury podjęte wyłącznie przez Policję. W roku 2012 ogólna liczba ofiar zgłoszonych w procedurze „Niebieskiej Karty” wynosiła blisko 77 tysięcy. Rok później o tysiąc osób więcej. W roku 2014 było to już 105 tysięcy. Od tego czasu spada – w 2018 roku liczba ofiar przemocy wyniosła 88 tysięcy. Podobnie jest w przypadku osób małoletnich. W 2012 były to 19 172 zgłoszenia, w 2014 – 21 tysięcy ofiar. Od tego momentu, podobnie jak w przypadku dorosłych, jest widoczny stopniowy spadek liczby małoletnich ofiar przemocy zgłaszanych w procedurze „Niebieskie Karty”. W ubiegłym roku według policyjnych statystyk 12 tys. osób nieletnich padło ofiarą przemocy w rodzinie.

Źródła:

http://www.niebieskalinia.info/index.php/zadania-sluzb/59-rozporzadzenie-w-sprawie-procedury-niebiekie-karty-komentarz

http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/przemoc-w-rodzinie/137709,Sprawozdania-z-realizacji-procedury-quotNiebieskie-Kartyquot.html

http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/przemoc-w-rodzinie/50863,Przemoc-w-rodzinie.html

https://www.infor.pl/prawo/pomoc-spoleczna/przemoc-w-rodzinie/254357,Czym-jest-Niebieska-Karta.html

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie procedury „Niebieskie Karty. Komentarz” Ośrodek Informacji Prawnej Grzegorz Wrona, Rzeszów 2011

Ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw z dnia 10 czerwca 2010r. Dziennik Ustaw z dnia 10 lipca 2010r Nr 125 poz. 842

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” Dziennik Ustaw z dnia 3 października 2011 r. Nr 209, poz. 1245

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Wakacyjne grupy interpersonalne dla młodzieży

Grupy samopomocy – Wspólnota Anonimowych Seksoholików

Grupa ludzi trzymających się za ręce

Bliskie „mijania” i „spotkania” – zajęcia grupowe dla młodych dorosłych

Młodzież podczas warsztatów

Nabór do programu „Parasol” – nieodpłatne warsztaty dla młodzieży i rodziców

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.