Skip to main content
Klawiatura z napisem XXX adult
10 maja 2024

Kompulsywne zachowania seksualne mogą mieć negatywny wpływ na nastrój, relacje czy zdrowie. Istnieją czynniki, które znacząco zwiększają ryzyko tego zaburzenia.

Czynniki ryzyka

Płeć. Zdecydowanie częściej problem z kompulsywnymi zachowaniami seksualnymi dotyczy mężczyzn (5:1 w stosunku do kobiet). Z badań wynika, że wykazują oni większą skłonność do fantazjowania, preferują bodźce wizualne. Częściej też godzą się na przypadkowy seks i szybciej się pobudzają. Kobiety z kolei kierują się przesłankami romantycznymi, interpersonalnymi, a zachowania seksualne, które podejmują, częściej powodowane są potrzebami biologicznymi i emocjonalnymi. U kobiet z kompulsywnymi zachowaniami seksualnymi często odnotowuje się historię wykorzystania seksualnego w dzieciństwie. W przypadku mężczyzn, zachowaniom seksualnym towarzyszy zmniejszona satysfakcja z seksu oraz częściej chorują na choroby przenoszone drogą płciowa.

Czynnikami ryzyka są także czynniki neurobiologiczne. Chodzi o pobudzenie odpowiednich części mózgu, np. układu nagrody. Sieci neuronalne pobudzające ten właśnie układ są w przypadku zachowań seksualnych takie same, jak w przypadku innych uzależnień. Wskazuje się więc, że podłoże w przypadku kompulsywnych zachowań seksualnych może być takie same, jak u osób z uzależnieniem od substancji. Uzależnienia te mogą również współwystępować.

Istnieje hipoteza mówiąca o genetycznym podłożu uzależnienia od seksu. Wskazano także, że jeśli rodzice są uzależnieni od substancji czy innych czynności, również ryzyko uzależnienia wzrasta.

Kolejnymi czynnikami są historia rodzinna i wczesne doświadczenia dziecięce związane z doświadczeniem wykorzystania seksualnego w dzieciństwie, problemami seksualnymi rodziców oraz podejmowaniem czynności seksualnych wobec osób nieletnich. Badania wykazały, że 97% osób z kompulsywnymi zachowaniami seksualnymi doświadczało w dzieciństwie przemocy psychicznej, 72% – fizycznej, a 81% – seksualnej.

Ostatnim z najczęściej wymienianych czynników ryzyka jest temperament. Skłonność do podejmowania ryzyka i poszukiwania wrażeń istotnie korelują z wieloma zachowaniami seksualnymi.

Źródła:

„Gdy seks staje się problemem”, Marta Kołacka, Fundacja ETOH, Warszawa 2013 https://www.kbpn.gov.pl/portal?id=15&res_id=6061725

„Uzależnienia behawioralne”, Lidia Cierpiałkowska, Iwona Grzegorzewska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Realia szpitali i przychodni. Czyli o tym, ile kosztują nas uzależnienia…

Oś jelito-wątroba-mózg i zaburzenia związane z alkoholem

Jak sen wpływa na spożywanie alkoholu przez młodzież i młodych dorosłych?

Leczenie zaburzeń używania substancji wśród młodzieży – jak zwiększyć skuteczność? Wyniki badań

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.