Pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia od hazardu jest ustalenie, czy gra rzeczywiście nosi znamiona zaburzenia. W tym celu należy zwrócić się o pomoc do specjalistów w zakresie leczenia uzależnień. Podczas spotkania przeprowadzone zostaną testy, które pomogą oszacować skalę problemu i podjąć odpowiednie środki.
Osoba z uzależnieniem od hazardu bezwzględnie powinna podjąć otwartą lub zamkniętą terapię w celu rozpoczęcia procesu zdrowienia. Jeżeli uzależnienie nie rozwinęło się do znaczących rozmiarów, zaleca się wizytę w ośrodku leczenia uzależnień lub u psychologa zajmującego się tą problematyką. Natomiast jeśli zaburzenie wywołuje już bardzo duże straty w życiu danej osoby, należy rozważyć pobyt w klinice uzależnień.
Leczenie uzależnienia od hazardu
W leczeniu zaburzeń związanych z hazardem istotą jest znalezienie rzeczywistego podłoża uprawiania gier hazardowych, a także chęć do zmiany sposobu myślenia i rozpoczęcia trudnego procesu zdrowienia. Wszystkie działania terapeutyczne powinny zmierzać do rozwiązywania problemów osoby z uzależnieniem i przywrócenia stanu własnej równowagi emocjonalnej i społecznej. Równolegle w niektórych przypadkach wraz z psychoterapią stosuje się farmakoterapię.
Podstawowymi celami terapii uzależnienia od hazardu są:
- zmniejszenie negatywnych konsekwencji psychicznych, fizycznych i społecznych wynikających z uzależnienia;
- redukcja środowiskowych czynników ryzyka związanych z dostępnością do gier hazardowych;
- rozwijanie nowych, skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami;
- wypracowanie zdrowych sposobów zaspokajania potrzeb oraz nowej ścieżki funkcjonowania wolnej od hazardu.
Ważnym i niezwykle istotnym w procesie wychodzenia z uzależnienia elementem oddziaływań terapeutycznych jest współpraca z rodziną osoby dotkniętej tym problemem. Konsultacja z członkami rodziny jest pomocna w zrozumieniu istoty uzależnienia od hazardu oraz powinna zmierzać do wspólnego opracowania strategii powrotu do równowagi rodzinnej. Niezwykle ważna jest także pomoc w zakresie rozwiązania problemów finansowych. Właściwą postawą w tej sytuacji jest akceptacja ewentualnych długów, ale w żaden sposób nie należy pomagać w ich spłacie.
Wspólnota Anonimowych Hazardzistów
Pomoc można także uzyskać poprzez przynależność do Wspólnoty Anonimowych Hazardzistów. Anonimowi Hazardziści są wspólnotą kobiet i mężczyzn, którzy podczas spotkań dzielą się wzajemnie swoimi doświadczeniami. Jedynym wymogiem uczestnictwa w grupie jest chęć zaprzestania hazardu. Co istotne, Grupy Anonimowych Hazardzistów działają w całej Polsce, a mityngi odbywają się zarówno w formie stacjonarnej, jak i online. Z kolei pomoc w znalezieniu odpowiedniego ośrodka leczenia uzależnień behawioralnych w kraju można znaleźć tutaj w naszej bazie placówek.
Osoby cierpiące z powodu zaburzeń behawioralnych, a także członkowie ich rodzin mogą zwrócić się także po pomoc drogą telefoniczną. Do dyspozycji są Telefon Zaufania – 801 889 880 czynny codziennie w godz. 17.00−22.00, w którym konsultacje prowadzą doświadczeni specjaliści zajmujący się problematyką uzależnień behawioralnych, a także Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA (22) 654 40 41.
Źródła:
„Uzależnienia behawioralne”, Lidia Cierpiałkowska, Iwona Grzegorzewska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018
Dodaj komentarz