Skip to main content
Postawy i przekonania na temat alkoholu
2 lutego 2023

Postawy i przekonania na temat alkoholuOd początku lat dwutysięcznych w Australii obserwowany jest spadek spożycia alkoholu i wynosi on 10% per capita. Najprawdopodobniej za tę zmianę odpowiedzialne jest młode pokolenie. Obserwowalne jest zmniejszenie spożycia alkoholu wśród nastolatków i młodych dorosłych. W starszych pokoleniach używanie alkoholu nie ulega większym zmianom, a jeśli już je widać, to jest to wzrost spożycia. Taki trend można zauważyć nie tylko w Australii, ale także w krajach Europy Zachodniej i Północnej oraz innych krajach anglojęzycznych.

Przyczyniło się to do zmiany strategii naukowców w przeprowadzanych badaniach. Obecnie przyjmują podejście kohortowe, które pozwala na analizę zmian trendów w zachowaniach w zależności od struktury wiekowej danej grupy badanej oraz okresu, którego dotyczy badanie. Umożliwia to podejmowanie prób rozumienia zmian pojawiających się w społeczeństwie. Okazuje się, że w niektórych regionach zmniejszenie spożycia alkoholu w młodszych pokoleniach (w porównaniu z wcześniej urodzonymi) obserwowane jest przez całe ich życie.

Badania i analizy przeprowadzone w niektórych krajach wskazują, że zmniejszenie spożycia alkoholu w młodszym pokoleniu jest związane z mniejszą akceptacją dla używania alkoholu, dostrzeganie ryzyka wynikającego z jego konsumpcji, negatywnego odbioru upicia się zarówno pod względem somatycznym, jak i uznawania upijania się jako słabości charakteru. Dorastanie w kohortach, w których była mniejsza akceptacja dla picia powodowało rzadsze sięganie po alkohol. Tendencja ta obserwowalna jest od 1990 roku. Niestety jednak badania są niejednoznaczne i różne w różnych krajach, a nawet regionach danego kraju.

W Australii w ciągu 19 lat przeprowadzono badania kohortowe, które objęły osoby od 14. roku życia. Analizowano zmiany w postawach dotyczących alkoholu: dezaprobata dla regularnego używania alkoholu, postrzeganie bezpiecznego poziomu picia alkoholu dla kobiet i mężczyzn, przekonanie, że alkohol powoduje najwięcej zgonów w Australii spośród wszystkich substancji psychoaktywnych.

Dezaprobata dla regularnego picia alkoholu jest w miarę stabilną zmienną, jeśli patrzeć na całą populację. Jednak wczesne kohorty i młodsze pokolenia znacznie mniej akceptują takie zachowanie (w porównaniu z osobami w średnim wieku). Wzrasta także liczba osób, która uznaje mniejsze ilości alkoholu (niż w przeszłości) za względnie bezpieczne. Coraz więcej osób uważa również, że alkohol przyczynił się do znacznej liczby zgonów i uznaje go za groźną substancję psychoaktywną, traktując ją podobnie jak narkotyki. Niewątpliwie są to aspekty wpływające na zmniejszenie spożycia alkoholu przez młodsze pokolenia.

Niestety Polacy nadal wierzą w mity na temat alkoholu. Z danych zebranych przez PARPA wynika, że niemal połowa ankietowanych zgadzała się z opiniami na temat zdrowotnego oddziaływania alkoholu (kojenie nerwów 57%, rozrzedzenie krwi – 52%), prawie co trzeci wierzy, że alkohol jest dobry dla serca i układu krążenia, a więcej niż 1/4 traktuje alkohol jako dobry środek nasenny. Przy czym prawie połowa, bo ponad 41% respondentów uważało, że piwo zawiera na tyle mało alkoholu, że nie ma ono negatywnego wpływu na zdrowie…

Źródła:

Livingston M., Callinan S., Pennay A., Yuen W.S., Taylor N., Dietze P., Generational shifts in attitudes and beliefs about alcohol: An age-period-cohort approach, Drug and Alcohol Dependence, volume 243, 1 February 2023, 109755.

https://www.parpa.pl/images/wzorykonsumpcji_2020.pdf

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

„Droga do porozumienia z dzieckiem” – bezpłatny warsztat

Marzenia do spełnienia – warsztaty weekendowe

Moje dziecko mnie złości – warsztaty dla rodziców

Być rodzicem – moc przekazów rodzinnych

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.