Stres to naturalna reakcja organizmu na wyzwania lub zagrożenia. Kiedy czujesz się zestresowany, Twój organizm wydziela hormony stresu, takie jak adrenalina i kortyzol, co przygotowuje Cię do działania w sytuacji zagrożenia. Jest to naturalna i zdrowa reakcja, ale jeśli stres jest długotrwały lub intensywny, może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie fizyczne i emocjonalne. Jak radzić sobie ze stresem?
Reakcja stresowa może pojawić się w wyniku trudnych emocji, np. gdy przeżywasz trudne lub nowe doświadczenie (jak rozwód, śmierć kogoś bliskiego, utrata pracy, ale też zmiana pracy, narodziny dziecka, ślub); rywalizujesz, np. w szkole, w pracy, w jakimś konkursie; organizujesz duże wydarzenie lub wygłaszasz przemówienie i odczuwasz niepewność, czy wszystko się uda; złościsz się na kogoś lub na coś; jesteś ofiarą przemocy; boisz się kogoś lub czegoś; czujesz, że masz nadmiar obowiązków albo nadmierną odpowiedzialność w pracy czy rodzinie; odczuwasz brak znaczących zadań lub wyzwań (np. w wyniku utraty pracy).
Objawy stresu
Objawy stresu mogą być różne u różnych osób i mogą się różnić w zależności od nasilenia stresu oraz indywidualnych cech osoby. Wśród objawów stresu wymienia się:
– Uczucie niepokoju lub lęku
– Trudności z koncentracją
– Zaburzenia snu
– Zmęczenie
– Złe samopoczucie
– Skłonność do irytacji lub wybuchów złości
– Niepokój lub poczucie bezradności
– Zaburzenia łaknienia (przytycie lub chudnięcie)
– Bóle głowy
– Bóle brzucha
– Zaburzenia miesiączkowania
– Suchość w ustach lub zaburzenia oddychania
– Kołatanie serca lub uderzenia gorąca
Jeśli doświadczasz wielu tych objawów lub jeśli są one nasilone, mogą one wskazywać na potrzebę skorzystania z pomocy specjalisty.
Jak radzić sobie ze stresem?
Istnieje wiele metod radzenia sobie w sytuacji stresowej. Nie wszystkie jednak okażą się skuteczne w danym momencie, dlatego warto znać ich jak najwięcej.
– uspokój i spowolnij oddech
– wykonuj proste ćwiczenie pomagające uwolnić napięcie – zaciskaj pięści obu dłoni, a następnie je otwieraj
– przyjmij antystresową postawę – przeciągnij się, ziewnij, potrząśnij ciałem, podskocz, stań z wyprostowanymi plecami, ramionami do tyłu, głową zadartą ku górze, na lekko rozstawionych nogach, z symetryczną postawą ciała, poruszaj twarzą
– zmień miejsce, w którym przebywasz
– włącz relaksującą muzykę
– nie koncentruj się na stresie – zajmij się czymś innym, postaraj się przekierować uwagę
– popatrz na relaksujący obraz
– pomyśl o czymś miłym, np. z przeszłości, zwizualizuj to.
Techniki relaksacyjne
Istnieje wiele technik relaksacyjnych, które mogą pomóc Ci zmniejszyć napięcie w ciele i poziom odczuwanego stres oraz poprawić samopoczucie. Poniżej kilka przykładów.
– Oddychanie przeponą: skupienie się na oddechu i kontrolowanie go
– Medytacja: regularne medytowanie może pomóc w lepszym radzeniu sobie ze stresem i napięciem w ciele oraz poprawić jakość snu.
– Joga: połączenie oddechu, ruchu i skupienia pomaga w rozluźnieniu ciała i umysłu.
– Masaż, który może pomóc w rozluźnieniu mięśni i zmniejszeniu napięcia.
– Słuchanie muzyki relaksacyjnej.
– Kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych może pomóc w rozluźnieniu.
Co możesz zrobić, by lepiej zarządzać stresem w przyszłości?
– Bądź aktywny fizycznie: regularne ćwiczenia mogą pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu poprzez wydzielanie endorfin, hormonów szczęścia.
– Prowadź dziennik: pisanie o swoich uczuciach i myślach może pomóc w lepszym rozumieniu sytuacji, w której się znajdujesz i radzeniu sobie ze stresem.
– Stosuj techniki relaksacyjne: oddychanie przeponą, medytacja czy joga mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia w ciele.
– Unikaj kofeiny i innych substancji stymulujących, które mogą nasilać objawy stresu.
– Dbaj o zdrowie: stosuj zdrową dietę, zadbaj o odpowiednią ilość snu i o swoje potrzeby emocjonalne i fizyczne.
– Zadbaj o równowagę działania i odpoczywania, nie bierz na siebie zbyt wielu obowiązków, naucz się wyłączać komputer i odkładać telefon.
– Naucz się zarządzać czasem – nie dasz rady zrobić wszystkiego, naucz się wybierać między rzeczami bardziej ważnymi i mniej istotnymi.
– Szukaj wsparcia: rozmowa z przyjacielem lub członkiem rodziny czy terapeutą może pomóc w radzeniu sobie ze stresem.
Jak pomóc dziecku radzić sobie ze stresem?
Dzieci i młodzież często mają problem z radzeniem sobie ze stresem. Rodzice, opiekunowie i wychowawcy mogą podjąć kroki w celu zapewnienia stabilności i wsparcia, które pomogą młodym ludziom poczuć się lepiej. Oto kilka sposobów, w jaki możesz pomóc dziecku poradzić sobie ze stresem:
– Okazuj wsparcie: bądź dla dziecka wsparciem i empatycznie słuchaj o jego uczuciach i myślach.
– Udzielaj wyjaśnień: tłumacz dziecku, co się dzieje z nim dzieje i dlaczego. Może to pomóc w zrozumieniu sytuacji i zmniejszeniu niepokoju.
– Naucz dziecko technik relaksacyjnych.
– Zachęcaj dziecko do dzielenia się uczuciami: dawanie dziecku możliwości mówienia o swoich uczuciach i myślach może pomóc w radzeniu sobie ze stresem.
– Dbaj o rutynę: utrzymywanie regularnych godzin snu i posiłków oraz unikanie nadmiaru bodźców (np. telewizji czy gier komputerowych) przed snem może pomóc dziecku lepiej radzić sobie ze stresem.
– Zachęcaj dziecko do aktywności fizycznej.
– Znajdź pomoc: jeśli stres dziecka jest długotrwały lub intensywny, może być konieczne skorzystanie z pomocy specjalisty – terapeuty czy psychologa dziecięcego.
Czytaj też: Jak radzić sobie ze stresem u nastolatków?
Źródło:
Dodaj komentarz