Skip to main content
alkohol w czasie ciąży
2 listopada 2021

alkohol w czasie ciążyNowe badanie przeprowadzone przez zespół psychologów z University of Rochester i badaczy Collaborative Initiative on Fetal Alcohol Spectrum Disorders (CIFASD) wykazało, że partnerzy kobiet będących w ciąży mogą bezpośrednio wpływać na ryzyko sięgania przez nie po alkohol w czasie ciąży, jak i ryzyko rozwoju depresji.

Przebieg badania

W badaniu uczestniczyło 246 kobiet w ciąży. Wszystkie uczestniczki były w związku, większość w związku małżeńskim. W I trymestrze kobiety zgłaszały poziom zadowolenia ze związku, w tym częstotliwość kłótni, łatwość w rozmowach z partnerami, używanie substancji przez partnerów oraz informacje o ich statusie społeczno-ekonomicznym. W III trymestrze uczestniczki badania opowiedziały o własnych nawykach związanych z piciem alkoholu i objawami depresji. Następnie naukowcy ocenili rozwój umysłowy i psychomotoryczny niemowląt w wieku około 6 miesięcy. W ten sposób określono model, w którym wpływ partnera i status społeczno-ekonomiczny przewidywały używanie alkoholu przez matkę i pojawienie się objawów depresji, co z kolei przewidywało wyniki neurorozwojowe narodzonych dzieci.

Obserwacje i wnioski z badania

Zespół odkrył, że częstsze i intensywniejsze spożywanie alkoholu i tytoniu przez partnerów, a także niższa satysfakcja ze związku odczuwana przez kobiety zwiększały ryzyko spożywania alkoholu w trakcie ciąży. I odwrotnie, kobiety, które czuły się wspierane przez swoich partnerów, zgłaszały niższe wskaźniki objawów depresji i rzadziej piły podczas ciąży.

Okazało się, że objawy depresyjne u kobiet w ciąży oraz picie alkoholu były bezpośrednio skorelowane z ich relacjami z partnerami i używaniem przez nich substancji psychoaktywnych (naukowcy pytali tylko o używanie alkoholu i tytoniu).

Na tej podstawie badacze stwierdzili, że relacja w związku jest ważnym czynnikiem przyczyniającym się do używania alkoholu w czasie ciąży i pojawienia się objawów depresji u przyszłej matki. Jako drugi na liście jest status społeczno-ekonomiczny.

Czytaj też: Czy tacierzyństwo wpływa na spożycie alkoholu? Wyniki badań

Źródła:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/acer.14612
https://www.eurekalert.org/news-releases/619834

Fot. Alicia Petresc, Unsplash.com

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Wakacyjne grupy interpersonalne dla młodzieży

Grupy samopomocy – Wspólnota Anonimowych Seksoholików

Grupa ludzi trzymających się za ręce

Bliskie „mijania” i „spotkania” – zajęcia grupowe dla młodych dorosłych

Młodzież podczas warsztatów

Nabór do programu „Parasol” – nieodpłatne warsztaty dla młodzieży i rodziców

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.