Skip to main content
Jak wygląda marihuana - wiele liści
7 czerwca 2024

Marihuana to suszone żeńskie kwiatostany i liście konopi siewnych (Cannabis sativa) lub konopi indyjskich (Cannabis indica). Sama roślina zawiera kilkaset substancji chemicznych – ponad 421 aktywnych składników, wśród których zidentyfikowanych zostało 60 kannabinoidów. Najbardziej przebadane są dwa z nich. THC, które ma działanie pobudzające, oraz CBD o działaniu wyciszającym.

Według badania Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom i Kantar Polska z 2018 roku, marihuana to narkotyk, po który osoby (niezależnie od grupy wiekowej) sięgają najczęściej. Zaznaczyć należy, że jej potencjał uzależniający szacuje się jako umiarkowany. Natomiast substancje czynne zostają w przypadku palenia efektywnie i szybko dostarczane z płuc do mózgu. Może to powodować negatywne skutki w wielu obszarach.

Istnieją różne gatunki konopi, które mogą różnić się od siebie choćby stężeniami THC i CBD. Szczepy bogatsze w THC mają działanie zdecydowanie bardziej psychoaktywne i intensywniejsze od tych z większym stężeniem CBD.

Marihuana – sposoby używania

Zazwyczaj osoby sięgające po marihuanę przyjmują ją w formie wziewnej. Najczęściej poprzez palenie w formie ręcznie skręcanych papierosów (tzw. jointów), często z dodatkiem tytoniu, lub waporyzowanie, czyli podgrzewanie do odpowiedniej temperatury w celu wytworzenia pary zawierającej substancje aktywne – w fajkach/fajkach wodnych. Spotyka się także ekstrakty z substancji czynnych, umożliwiające wdychanie samych oparów.

Pierwsze wzmianki dotyczące palenia marihuany pochodzą z zapisków Herodota z V wieku p.n.e. Pojawiają się później regularnie na przestrzeni kolejnych wieków.

Posiadanie i zażywanie marihuany jest w większości krajów Unii Europejskiej traktowane jako przestępstwo. W Polsce stosownym aktem prawnym regulującym tę kwestię jest ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii.

Nieco innym przypadkiem jest tzw. marihuana medyczna, lecznicza, której uzyskanie jest możliwe po okazaniu recepty. Konopie indyjskie o przeznaczeniu medycznym muszą przejść odpowiedni proces, zostać poddane badaniom, a przede wszystkim pochodzić z certyfikowanych i kontrolowanych hodowli, prowadzonych zgodnie z normami. Rośliny powinny zawierać odpowiednie stężenia THC i CBD, które wykazują konkretne działanie terapeutyczne.

Źródła:

Cannabis (Marijuana) DrugFacts

„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022

„Zdrowotne następstwa rekreacyjnego używania kannabinoidów”, Anna Klimkiewicz, Agata Jasińska, Psychiatria, tom 15, nr 2, 88–92, ISSN 1732–984

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Zadowolona kobieta zerka w górę siedząc na chodniku

Więzy milczenia: historia wyjścia ze współuzależnienia

Uśmiechnięty mężczyzna z kawą w ręku

W cieniu alkoholu: historia Tomasza, który identyfikuje się jako DDA

Pijany ojciec z butelką w ręku, a w tle płacząca dziewczynka

“Ojciec swoim piciem zniszczył naszą rodzinę. Nie zamierzam spłacać jego długów”

życie u boku osoby z uzależnieniem

„List do samej siebie”. Historia życia u boku osoby z uzależnieniem

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.