Marihuana to suszone żeńskie kwiatostany i liście konopi siewnych (Cannabis sativa) lub konopi indyjskich (Cannabis indica). Sama roślina zawiera kilkaset substancji chemicznych – ponad 421 aktywnych składników, wśród których zidentyfikowanych zostało 60 kannabinoidów. Najbardziej przebadane są dwa z nich. THC, które ma działanie pobudzające, oraz CBD o działaniu wyciszającym.
Według badania Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom i Kantar Polska z 2018 roku, marihuana to narkotyk, po który osoby (niezależnie od grupy wiekowej) sięgają najczęściej. Zaznaczyć należy, że jej potencjał uzależniający szacuje się jako umiarkowany. Natomiast substancje czynne zostają w przypadku palenia efektywnie i szybko dostarczane z płuc do mózgu. Może to powodować negatywne skutki w wielu obszarach.
Istnieją różne gatunki konopi, które mogą różnić się od siebie choćby stężeniami THC i CBD. Szczepy bogatsze w THC mają działanie zdecydowanie bardziej psychoaktywne i intensywniejsze od tych z większym stężeniem CBD.
Marihuana – sposoby używania
Zazwyczaj osoby sięgające po marihuanę przyjmują ją w formie wziewnej. Najczęściej poprzez palenie w formie ręcznie skręcanych papierosów (tzw. jointów), często z dodatkiem tytoniu, lub waporyzowanie, czyli podgrzewanie do odpowiedniej temperatury w celu wytworzenia pary zawierającej substancje aktywne – w fajkach/fajkach wodnych. Spotyka się także ekstrakty z substancji czynnych, umożliwiające wdychanie samych oparów.
Pierwsze wzmianki dotyczące palenia marihuany pochodzą z zapisków Herodota z V wieku p.n.e. Pojawiają się później regularnie na przestrzeni kolejnych wieków.
Posiadanie i zażywanie marihuany jest w większości krajów Unii Europejskiej traktowane jako przestępstwo. W Polsce stosownym aktem prawnym regulującym tę kwestię jest ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii.
Nieco innym przypadkiem jest tzw. marihuana medyczna, lecznicza, której uzyskanie jest możliwe po okazaniu recepty. Konopie indyjskie o przeznaczeniu medycznym muszą przejść odpowiedni proces, zostać poddane badaniom, a przede wszystkim pochodzić z certyfikowanych i kontrolowanych hodowli, prowadzonych zgodnie z normami. Rośliny powinny zawierać odpowiednie stężenia THC i CBD, które wykazują konkretne działanie terapeutyczne.
Źródła:
Cannabis (Marijuana) DrugFacts
„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022
„Zdrowotne następstwa rekreacyjnego używania kannabinoidów”, Anna Klimkiewicz, Agata Jasińska, Psychiatria, tom 15, nr 2, 88–92, ISSN 1732–984
Dodaj komentarz