Przejdź do treści głównej
Mężczyzna pijący alkohol i butelki na stole
1 marca 2025

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła innowacyjne narzędzie badawcze. Umożliwia ono ocenę skuteczności leczenia zaburzeń związanych z używaniem alkoholu w oparciu o poziom redukcji tzw. „ryzykownego picia” (ang. risky drinking). Jest to krok w stronę bardziej elastycznych i realistycznych standardów skuteczności terapii.

Narzędzie to, znane jako Risky Drinking Level Endpoint, pozwala badaczom lepiej monitorować, czy proponowane terapie faktycznie zmniejszają ryzykowne wzorce picia – nawet jeśli nie prowadzą do całkowitej abstynencji. To zmiana, która może mieć duże znaczenie zarówno dla rozwoju farmakoterapii, jak i projektowania przyszłych badań klinicznych.

Dotąd dominującym standardem skuteczności było dążenie do całkowitego zaprzestania spożywania alkoholu. Jednak wielu ekspertów od lat podkreśla, że nie każda skuteczna interwencja prowadzi do abstynencji. Równie istotne może być trwałe ograniczenie intensywności picia, zwłaszcza wśród osób, które nie są gotowe do pełnej rezygnacji z alkoholu.

Jak działa Risky Drinking Level Endpoint?

Nowe narzędzie zakłada klasyfikację poziomu ryzyka związanego z konsumpcją alkoholu na podstawie liczby spożywanych jednostek (standard drinks) oraz częstotliwości picia. Jeśli dana terapia prowadzi do znaczącej i utrzymującej się redukcji ryzykownego picia, może zostać uznana za skuteczną. Nawet jeżeli pacjent wciąż spożywa alkohol w umiarkowanych ilościach.

To podejście opiera się na danych epidemiologicznych i klinicznych, które pokazują, że nawet częściowa zmiana wzorca picia może przynosić wymierne korzyści zdrowotne, m.in. obniżenie ryzyka chorób serca, nowotworów, zaburzeń nastroju i uszkodzeń wątroby.

Jak nowe podejście FDA może przyspieszyć rozwój terapii uzależnień?

Zatwierdzenie Risky Drinking Level Endpoint jako tzw. narzędzia rozwoju leków (drug development tool) może ułatwić firmom farmaceutycznym oraz instytucjom akademickim prowadzenie badań nad nowymi substancjami i interwencjami terapeutycznymi. Pozwala to lepiej dopasować kryteria oceny efektów leczenia do rzeczywistości klinicznej i indywidualnych potrzeb pacjentów.

FDA podkreśla, że nowe podejście nie zastępuje modelu abstynencyjnego, ale wzbogaca spektrum metod oceny, oferując większą elastyczność badaczom i terapeutom. To także szansa na przyspieszenie badań klinicznych i skrócenie czasu potrzebnego na dopuszczenie nowych terapii do użytku.

Zmniejszenie ryzykownego picia jako cel terapii

W praktyce klinicznej oznacza to uznanie, że redukcja szkód i zmiana wzorców używania alkoholu może być równie wartościowa, co abstynencja. Szczególnie w początkowych etapach terapii. Dla wielu osób uzależnionych taki cel jest bardziej realistyczny i osiągalny. Może to zwiększać motywację do leczenia i poprawiać jego efektywność.

Nowe narzędzie może także stanowić punkt wyjścia do szerszych zmian w podejściu do terapii uzależnień – nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w systemach opieki zdrowotnej na całym świecie. W Unii Europejskiej coraz częściej podnosi się potrzebę wprowadzenia alternatywnych wskaźników skuteczności terapii, uwzględniających nie tylko abstynencję, ale również trwałą redukcję szkód. Choć Europejska Agencja Leków (EMA) nie zatwierdziła jeszcze narzędzia tożsamego z rozwiązaniem FDA, koncepcja oceny terapii poprzez zmniejszenie ryzykownego picia zyskuje na znaczeniu także w badaniach prowadzonych w Europie.

Źródła: fda.gov

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Ręce spięte kajdankami czarno-białe

Cykl debat i konferencji pt. „Uzależnienia XXI wieku”

Grupa młodych ludzi w podskoku na tle nieba

Bezpłatne wsparcie dla młodych dorosłych eksperymentujących z substancjami i ich bliskich. Ostatnie wolne miejsca!

Nieśmiała dziewczyna chowa się za żółtą książką w szkole

Trening kompetencji psychospołecznych dla dzieci nieśmiałych już w marcu!

Grupa dzieci ze smartfonami na tle jasnej ściany

„Loguj się z głową”. Program dla szkół Fundacji Dzieci Rodzice Szkoła

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.