Skip to main content

Reakcje mózgu związane ze spożywaniem alkoholu u osób cierpiących na zaburzenia związane z używaniem alkoholu. Najnowsze wyniki badań

3 lutego 2024

Fale mózgoweZaburzenia używania alkoholu (AUD) to przewlekłe i nawracające zaburzenie funkcjonowania mózgu. Jednoznaczne sygnały związane z alkoholem, np. jego widok, smak czy zapach, u osób cierpiących na zaburzenia związane z używaniem alkoholu wywołują reakcje warunkowe w mózgu, charakteryzujące się zwiększonym pragnieniem i potrzebą sięgnięcia po alkohol (m.in., Witteman i in., 2015 r.). Jednocześnie, reakcje mózgu związane ze spożywaniem alkoholu mogą się różnić w zależności od wzorców picia i preferencji danej osoby.

Najnowsze badanie miało na celu sprawdzanie, czy system nagrody w mózgu inaczej reaguje na sygnały związane z częściej spożywanymi napojami alkoholowymi, preferowanymi przez osoby z zaburzeniami używania alkoholu (AUD) w porównaniu z rzadziej spożywanymi oraz mniej preferowanymi napojami alkoholowymi u tych samych osób. Badanie polegało na wtórnej analizie danych pochodzących z dwóch klinicznych badań farmakoterapii przeprowadzonych w Laboratorium Uzależnień na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Rekrutacja uczestników trwała od lipca 2018 r. do stycznia 2023 r. Uczestnicy badania, cierpiący na zaburzenia związane z używaniem alkoholu przeszli standardową procedurę reaktywności na sygnał alkoholowy oraz zgłosili stosunkowo niedawne spożycie alkoholu w wywiadzie na osi czasu. Do określenia preferencji picia wykorzystano wzorce spożycia alkoholu.

Wyniki badań wykazały, że 77% badanych ma swój „preferowany” alkohol, co powoduje u nich zdecydowanie większą, subiektywną potrzebę jego wypicia (jednocześnie powodując aktywację przedniej części kory obręczy i przyśrodkowej kory przedczołowej). W badaniu przeanalizowano przede wszystkim wpływ preferencji napojów alkoholowych na subiektywne zapotrzebowanie na alkohol (głód) wywołany sygnałem i aktywacją neuronów układu nagrody. Zgodnie z założoną hipotezą, osoby z AUD i określoną preferencją alkoholową zgłaszały silniejsze subiektywne zapotrzebowanie na alkohol i większą aktywację mózgu, gdy były wystawione na sygnały dotyczące ich preferowanego napoju alkoholowego w porównaniu z niepreferowanym napojem alkoholowym.

Podstawowy wniosek jest więc taki, że subiektywne i neuronalne reakcje wywołane sygnałem alkoholowym różnią się w zależności od preferencji napojów alkoholowych u osób z AUD z behawioralnie określoną preferencją alkoholową. Wyniki dostarczają wstępnych dowodów na różnice w sposobie, w jaki mózg reaguje na różne typy sygnałów związanych z napojem alkoholowym. Celem potwierdzenia tych tez konieczne jest prowadzenie dalszych, szczegółowych badań w tym obszarze.

Źródło:

Anterior cingulate and medial prefrontal cortex alcohol cue reactivity varies as a function of drink preference in alcohol use disorder, 2024

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Mężczyzna na szczycie góry z podniesionymi rękoma

„Piłem od podstawówki przez 25 lat. Teraz realizuję swoją misję najlepiej, jak potrafię!”

Młody chłopak siedzi na sofie w gabinecie terapeuty

Czynniki wpływające na przerwanie terapii uzależnienia od substancji u młodych ludzi

Kobieta i mężczyzna praktykują jogę

Joga w terapii uzależnień

Realia szpitali i przychodni. Czyli o tym, ile kosztują nas uzależnienia…

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.