Skip to main content

Przezskórny czujnik alkoholu TAS w leczeniu osób uzależnionych od alkoholu. Wyniki badań

10 lutego 2024

Badacze weryfikują wydrukowane wykresyTAS to przezskórne czujniki alkoholu, tj. noszone na nadgarstku lub kostce urządzenia, które w regularnych odstępach czasu określają spożycie alkoholu na podstawie oparów potu skóry. W dotychczasowych badaniach analizowano stosowanie TAS w różnych populacjach, m.in. u zdrowych dorosłych, u osób pijących towarzysko czy dorosłych ze zdiagnozowanym uzależnieniem. Ponadto w poprzednich badaniach oceniano użycie TAS przez różne okresy czasu – dobę, kilka dni lub nawet kilka, kilkanaście tygodni.

TAS może być stosowany w różnych sytuacjach, w tym w klinicznym leczeniu zaburzeń używania alkoholu (AUD). Z powodzeniem mogą także korzystać z niego osoby używające alkoholu w celu ciągłego i nieinwazyjnego monitorowania poziomu stężenia alkoholu w organizmie. Różnica pomiędzy alkomatem a TAS polega przede wszystkim na tym, że alkomaty mogą wykryć jedynie spożycie alkoholu w ciągu ostatnich kilku godzin. Z tego powodu TAS mógłby mieć zastosowanie w kontekście leczenia AUD i stanowić niezawodny środek, dający możliwość szybkiego wdrożenia stosownych interwencji kryzysowych.

Przebieg i cel badania

Celem najnowszych badań była ocena dokładności i możliwości noszenia przezskórnego czujnika alkoholu (TAS) u osób leczonych z powodu zaburzeń używania alkoholu (AUD). TAS nowej generacji rejestrował liczbę dni spożycia alkoholu z dużą dokładnością u 16 osób poddanych badaniu, które zasadniczo uznały, że używanie TAS jest wygodne, a noszenie urządzenia nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności.

Sześciu uczestników zgłosiło niewielkie skutki uboczne, w tym swędzenie i wysypkę, ale nie zniechęciło to ich do ponownego założenia TAS. Założeniem badania była ocena używania TAS na różnych etapach leczenia AUD. Uczestnicy zostali przeszkoleni z obsługi TAS, a kolejne spotkania z badaczem miały na celu pobranie danych i wypełnienie stosownych ankiet. Wszystkich uczestników poinformowano, że udział i noszenie TAS jest dobrowolne, jednakże poproszono ich o noszenie w sposób ciągły, z możliwością zdejmowania go wyłącznie w przypadku kontaktu z wodą. Jeśli jednak postanowili go zdjąć lub całkowicie zaprzestać jego noszenia, informowano ich, że nie ma żadnych konsekwencji dla ich udziału w badaniu, leczenia czy specjalistycznej opieki.

Wyniki badania

Odkrycia potwierdzają, że TAS monitoruje dni spożycia alkoholu z dużą czułością i swoistością w porównaniu z samodzielnie zgłaszanym spożyciem alkoholu. Biorąc pod uwagę obecne wyniki w porównaniu z poprzednimi pracami opublikowanymi na temat wcześniejszych generacji TAS, badanie to wykazało wyższą zgłaszaną czułość pomiarów. Przyczynami niedopasowania dni spożycia alkoholu może być usunięcie danych, zdarzenia nieujęte w kryteriach, błędnie zgłoszone spożycie lub używanie produktu zawierającego alkohol. Obecnie zespołowi badawczemu nie są znane żadne rozwiązania pozwalające na redukcję brakujących danych.

Chociaż nowe ustalenia wskazują na wysoki poziom dokładności obiektywnego monitorowania spożycia alkoholu przez TAS, należy również wziąć pod uwagę konsekwencje niewielkiej liczby niespójnie zgłaszanych zdarzeń. Sugerowanym zastosowaniem TAS jest zapewnienie obiektywnego, spójnego pomiaru spożycia alkoholu w kontekście leczenia AUD.

Najnowsze badanie jest jednym z pierwszych dotyczących najnowszej generacji TAS z udziałem osób uzależnionych od alkoholu i pierwszym, które zostało przeprowadzone w Wielkiej Brytanii. Podstawowym wnioskiem z badania jest fakt, iż odnotowano wysoki wskaźnik zaangażowania i zgodności danych podlegającym pomiarom TAS-em, a skutki uboczne jego używania były w zasadzie minimalne. Dane zebrane przez urządzenia TAS wykazały bowiem zdecydowanie większą czułość w porównaniu z samoopisem. Badanie to potwierdza więc możliwość stosowania technologii TAS u osób leczonych z AUD. Należałoby jednak rozważyć dalsze unowocześnianie praktyk związanych ze stosowaniem TAS w celu zminimalizowania występujących w dalszym ciągu ograniczeń.

Źródło:

Comparison of transdermal alcohol concentration and self-reported alcohol consumption in people with alcohol dependence attending community alcohol treatment services, 2024

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Mężczyzna na szczycie góry z podniesionymi rękoma

„Piłem od podstawówki przez 25 lat. Teraz realizuję swoją misję najlepiej, jak potrafię!”

Młody chłopak siedzi na sofie w gabinecie terapeuty

Czynniki wpływające na przerwanie terapii uzależnienia od substancji u młodych ludzi

Kobieta i mężczyzna praktykują jogę

Joga w terapii uzależnień

Realia szpitali i przychodni. Czyli o tym, ile kosztują nas uzależnienia…

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.